Յենս Ստոլտենբերգ. ՆԱՏՕ-ի դուռը բաց է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգն ասել է, որ «ՆԱՏՕ-ի համար չափազանց կարևոր է, որ ցանկացած երկիր, այդ թվում՝ Հայաստանը, իրավունք ունենա իր ճանապարհն ընտրելու»։
«Հայաստանը պետք է որոշի՝ ցանկանում է լինել ՀԱՊԿ-ի անդամ, թե՝ ոչ։ Այնպես, ինչպես Եվրամիության ցանկացած երկիր որոշում է՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցել, թե՝ ոչ։ Մենք հարգում ենք ինքնիշխան, ժողովրդավարական ընտրությունը՝ ժողովրդավարական անկախ երկրների կողմից կայացված։ Ինչ մնում է Եվրամիությանն անդամակցությանը, Հայաստանը պետք է որոշի՝ ցանկանո՞ւմ է անդամակցել, թե՝ ոչ։ Հայաստանը պետք է որոշի՝ ցանկանո՞ւմ է արդյոք ռազմական, անվտանգային նախաձեռնության կամ կազմակերպության մաս լինել։ ՆԱՏՕ-ն հարգում է Հայաստանի որոշումը։ Եվ իհարկե, մենք դիմում ենք նաև Ռուսաստանին, որ հարգի Հայաստանի ցանկացած ինքնիշխան  որոշում, և իհարկե՝ ցանկացած այլ երկրի կողմից կայացված», - ասել է Ստոլտենբերգը Factor TV-ին տված հարցազրույցում:
«Մենք շատ երկրների հետ ենք աշխատել Եվրոպայում, որոնք ՆԱՏՕ-ի սերտ գործընկերներն են, բայց անդամ չեն։ Ֆինլանդիան և Շվեդիան տասնամյակներով ասել են, որ չեն ցանկանում անդամակցել։ Մենք ասել ենք՝ չե՞ք ցանկանում, խնդիր չէ, դա ձեր որոշումն է։ Բայց հետո Ֆինլանդիան և Շվեդիան փոխեցին իրենց միտքը, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա ներխուժումից հետո։ Մենք էլ ասացինք՝ շատ լավ, դիրքորոշումը փոխվել է, որոշել եք անդամակցել ՆԱՏՕ-ին։ Նստեցինք բանակցությունների սեղանին, բանակցեցինք պայմանները, հրավիրեցինք և Շվեդիան և Ֆինլանդիան արդեն ՆԱՏՕ-ի անդամներ են։  Հետևաբար, ՆԱՏՕ-ի դուռը բաց է։ Մենք դա փաստել ենք, ցուցադրել ենք վերջին տարիների ընթացքում։
Քանի դեռ Հայաստանը չի դիմում  անդամակցության, ինչի շուրջ ձեր որոշումը մենք մեծապես հարգում ենք, մենք պատրաստ ենք ավելի շատ անելու որպես գործընկեր», - նշել է դաշինքի գլխավոր քարտուղարը:

Йенс Столтенберг: Двери НАТО открыты - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг заявил, что «для НАТО чрезвычайно важно, чтобы любая страна, в том числе и Армения, имела право выбирать свой путь».
«Армения сама должна решить, хочет она быть членом ОДКБ или нет. Так, как любая страна Евросоюза решает, вступать в НАТО или нет. Мы уважаем суверенный, демократический выбор, который делают независимые демократические страны. Что касается членства в Европейском Союзе, Армения сама должна решить, хочет она вступать или нет. Армения должна решить, хочет ли она быть частью военной инициативы или организации в сфере безопасности. НАТО уважает решение Армении. И, конечно, мы призываем Россию уважать любое суверенное решение Армении и любой другой страны», - заявил Столтенберг в интервью телеканалу Factor TV.
«Мы работали со многими странами Европы, которые являются близкими партнерами НАТО, но не являются его членами. Финляндия и Швеция на протяжении десятилетий заявляли, что не хотят становиться членами альянса. Мы отвечали им, что если вы этого не хотите, это не проблема, это ваше решение. Но затем Финляндия и Швеция изменили свое мнение, особенно после вторжения России в Украину. Мы сказали: очень хорошо, позиция изменилась, вы решили вступить в НАТО. Мы сели за стол переговоров, обговорили условия, пригласили Швецию и Финляндию, и они уже члены НАТО. Поэтому двери НАТО открыты. Мы доказали и продемонстрировали это в течение последних лет.
Пока Армения не подает заявку на членство, и мы очень уважаем ваше решение, мы готовы делать для нее больше в качестве партнера», - заявил генсек альянса.