Երեւանը Բաքվին կոչ է արել դադարեցնել «ամոթալի փորձերը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը կոչ է արել «դադարեցնել բանակցային գործընթացն ուժի կիրառմամբ խաթարելու և դրանով Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու անհիմն, չարդարացված և ամոթալի փորձերը»:
«Մայիսի 11-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ դիմելով սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների, ականանետների և հրետանային միջոցների կիրառմամբ կրակ են բացել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Հայկական կողմն ունի վիրավորներ:
Միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներից մեկի՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման այս հերթական խախտումներն ի ցույց են դնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, այդ թվում՝ 2022թ. հոկտեմբերի 31-ին Սոչիի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների նկատմամբ ադրբեջանական կողմի արհամարհանքը:
Իրավիճակի ապակայունացմանը միտված Ադրբեջանի այս գործողությունները բացահայտ արհամարհանք են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ տեղի ունեցած Վաշինգտոնի հանդիպմանը, Բրյուսելում և Մոսկվայում նախատեսված հանդիպումներին, Հարավային Կովկասում կայունությամբ և խաղաղությամբ հետաքրքրված միջազգային գործընկերների կողմից գործադրվող ջանքերին», - ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Yerevan calls on Baku to stop “shameful attempts” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Ministry of Foreign Affairs called today on the military-political leadership of Azerbaijan to "stop the groundless, unjustified and shameful attempts aimed at disrupting the negotiation process by using force and thereby exerting pressure on Armenia.
“In the early morning of May 11 Azerbaijani armed forces, once again resorting to provocative and aggressive actions, opened fire on the sovereign territory of the Republic of Armenia using mortars and artillery. There are wounded on the Armenian side.
These repeated violations of one of the fundamental principles of international law - the non-use of force or the threat of force - demonstrate contempt of the Azerbaijani side for the agreements, including the obligations assumed by the Trilateral Statement of Sochi on October 31, 2022.
These actions of Azerbaijan, aimed at destabilizing the situation, are also an open disregard for the meeting held in Washington, the meetings planned in Brussels and Moscow, aimed at the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, and the efforts made by international partners interested in stability and peace in the South Caucasus,” the statement says.