Փաշինյան. Ադրբեջանին զսպում է միայն միջազգային հանրության ակտիվությունը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «մենք շարունակում ենք բազմապատկել մեր ջանքերը՝ Լեռնային Ղարաբաղում ծայր առած հումանիտար ճգնաժամի վրա միջազգային ուշադրությունը կենտրոնացնելու ուղղությամբ»:
«Միայն միջազգային հանրության չնվազող ակտիվությունն է Ադրբեջանի ագրեսիվությունը եւ սադրիչ գործելակերպը զսպելու, 2020 թվականի նոյեմբերի  9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները լիարժեք իրականացնելու եւ Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու եղանակը», - ասել է վարչապետը՝ Ղարաբաղյան շարժման 35-րդ տարեդարձի առթիվ ուղերձում:
«35 տարի անց էլ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը կանգնած է լրջագույն մարտահրավերների առաջ: Այսօր էլ մեր հայրենակիցները գտնվելով շրջափակման մեջ՝ ստիպված են իրենց իրավունքների ու անվտանգության պաշտպանության կամքն արտահայտել: Ինչպես բազմիցս եմ նշել՝ Ադրբեջանի այս գործողությունները մեկ նպատակ ունեն՝ կոտրել սեփական Հայրենիքում ապրելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կամքը», - ասված է ուղերձում:
«Մենք շարունակելու ենք արցախահայության սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման, անվտանգային մարտահրավերների հաղթահարման, Արցախի հայության իրավունքների ու անվտանգության պաշտպանության մեխանիզմների ձեւավորմանն ուղղված մեր  հետեւողական քայլերը: Այս նպատակների իրականացումը պահանջում է անմնացորդ աշխատանք ու այդ աշխատանքի մեջ պիտի լինենք անսասան», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: Азербайджан сдерживает лишь активность международного сообщества - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «мы продолжаем приумножать наши усилия для привлечения внимания международного сообщества к гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе».
«Лишь неослабевающая активность международного сообщества является способом сдержать агрессивные и провокационные действия Азербайджана, полностью выполнить обязательства, взятые на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, и разблокировать Лачинский коридор», - сказал премьер-министр в своем обращении по случаю 35-летия Карабахского движения.
«Даже спустя 35 лет армяне Нагорного Карабаха сталкиваются с серьезными проблемами. Даже сегодня, находясь в блокаде, наши соотечественники вынуждены выражать волю к защите своих прав и безопасности. Как я уже неоднократно отмечал, эти действия Азербайджана преследуют одну цель: сломить волю народа Нагорного Карабаха жить на своей родине», - говорится в обращении.
«Мы продолжим наши последовательные шаги, направленные на решение социально-экономических проблем арцахских армян, преодоление вызовов безопасности, формирование механизмов защиты прав и безопасности арцахских армян. Реализация этих целей требует неустанной работы, и мы должны быть в этой работе непоколебимы», - сказал Никол Пашинян.