Փաշինյան. Ադրբեջանին զսպում է միայն միջազգային հանրության ակտիվությունը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «մենք շարունակում ենք բազմապատկել մեր ջանքերը՝ Լեռնային Ղարաբաղում ծայր առած հումանիտար ճգնաժամի վրա միջազգային ուշադրությունը կենտրոնացնելու ուղղությամբ»:
«Միայն միջազգային հանրության չնվազող ակտիվությունն է Ադրբեջանի ագրեսիվությունը եւ սադրիչ գործելակերպը զսպելու, 2020 թվականի նոյեմբերի  9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները լիարժեք իրականացնելու եւ Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու եղանակը», - ասել է վարչապետը՝ Ղարաբաղյան շարժման 35-րդ տարեդարձի առթիվ ուղերձում:
«35 տարի անց էլ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը կանգնած է լրջագույն մարտահրավերների առաջ: Այսօր էլ մեր հայրենակիցները գտնվելով շրջափակման մեջ՝ ստիպված են իրենց իրավունքների ու անվտանգության պաշտպանության կամքն արտահայտել: Ինչպես բազմիցս եմ նշել՝ Ադրբեջանի այս գործողությունները մեկ նպատակ ունեն՝ կոտրել սեփական Հայրենիքում ապրելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կամքը», - ասված է ուղերձում:
«Մենք շարունակելու ենք արցախահայության սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման, անվտանգային մարտահրավերների հաղթահարման, Արցախի հայության իրավունքների ու անվտանգության պաշտպանության մեխանիզմների ձեւավորմանն ուղղված մեր  հետեւողական քայլերը: Այս նպատակների իրականացումը պահանջում է անմնացորդ աշխատանք ու այդ աշխատանքի մեջ պիտի լինենք անսասան», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that “we continue to multiply our efforts to focus international attention on the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh.”
“The non-decreasing activity of the international community is the only way to curb Azerbaijan’s aggressiveness and provocative practices, to fully implement the commitments assumed by the November 9, 2020 trilateral statement and to unblock the Lachin corridor,” the Prime Minister said in his message on the occasion of the 35th anniversary of the Karabakh movement.
“Even after 35 years, the Armenians of Nagorno-Karabakh are facing serious challenges. Even today, being in blockade, our compatriots are forced to express their will to protect their rights and security. As I have mentioned many times, these actions of Azerbaijan have one goal: to break the will of the people of Nagorno-Karabakh to live in their homeland,” the message says.
“We will continue our consistent steps aimed at solving the social and economic issues of Artsakh Armenians, overcoming security challenges, forming mechanisms for protecting the rights and security of Artsakh Armenians. The implementation of these goals requires continuous work and we must be steadfast in this work,” Nikol Pashinyan said.