Մոսկվայում դժվարանում են գնահատել հայկական կողմի դիրքորոշումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ դժվար է գնահատել հայկական կողմի դիրքորոշումը, երբ նույն հարցի շուրջ պաշտոնական Երեւանի հայտարարությունները էապես տարբերվում են։
«Ասուլիսի ժամանակ Հայաստանի վարչապետը խոսել է ռուսական առաջարկների հիման վրա փաստաթուղթը ստորագրելու պատրաստակամության մասին, միեւնույն ժամանակ հակամարտության՝ Արեւմուտքի կողմից ներկայացվող ինչ-որ «համապարփակ լուծման» նախապատվության մասին։
Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագիր մշակելիս 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին ապավինելու Երեւանի համաձայնությունը, որն ամրագրվել է 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայի հայտարարության մեջ, արմատապես փոխեց բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը։ Ալմա-Աթայի հռչակագրում հաստատված է Խորհրդային Միության հանրապետությունների միջեւ գոյություն ունեցող սահմանների անձեռնմխելիությունը։ Այդ ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը մտնում էր Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմի մեջ։ Իհարկե, այս հանգամանքը շատ դժվար է անտեսել Բաքվի եւ Երեւանի խաղաղ գործընթացում»,- ասել է Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով ԼՂ կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի հայտարարությունների մասին լրատվամիջոցների հարցին։
Նա հիշեցրել է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում նախատեսված էր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը խաղաղության պայմանագրի շուրջ։
«Երկու երկրների ղեկավարները համաձայնել էին դրան, ամեն ինչ պատրաստված էր։ Սակայն Հայաստանի ղեկավարությունն էր, որ վերջին պահին չեղյալ հայտարարեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի այցը։ Դա թույլ չտվեց քննարկել ոչ միայն խաղաղության պայմանագիրը, այլեւ՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման այլ հրատապ հարցեր, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
Եթե հայ գործընկերներն, իսկապես, շահագրգռված են նշված խնդիրները լուծել ամենաբարձր մակարդակով, ապա սխոլաստիկայով զբաղվելու փոխարեն անհրաժեշտ է շարունակել համատեղ աշխատանքը»,- ասել է նա:
Մարիա Զախարովայի խոսքով՝ հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի բանակցությունների համար հարթակ տրամադրելու ռուսական առաջարկը մնում է ուժի մեջ։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2022թ. դեկտեմբերին Մարիա Զախարովան դարձյալ խոսել էր այն մասին, որ ռուսական կողմը «ցանկանում է հասկանալ Երեւանի հիմնարար տեսակետը»։

Moscow finds it difficult to give assessment to Yerevan’s position - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Spokesperson of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said today that ‘it is difficult to assess the position of the Armenian side as the statements of official Yerevan on the same issue differ significantly.”
“During the press conference, Armenia’s Prime Minister spoke about the intention to sign a document based on Russian proposals, and at the same time about the preference of some “comprehensive solution” to the conflict promoted by the West.
Yerevan’s consent to rely on the Alma-Ata Declaration of 1991 when developing a peace treaty with Baku fixed in a statement following the summit in October 2022 in Prague, radically changed the logic of the negotiation process. The Alma-Ata Declaration confirms the inviolability of the borders that existed between the republics of the Soviet Union. At that time, the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast was part of the Azerbaijan SSR. Of course, this circumstance is very difficult to ignore in the peace process between Baku and Yerevan,” Maria Zakharova said, in response to a question about the statements of the Armenian side on the Nagorno-Karabakh settlement.
She reminded about the meeting of the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan on a peace treaty that was scheduled for December 23, 2022 in Moscow.
“The leaders of the two countries agreed on it. Everything was prepared. But it was the Armenian leadership that at the last moment canceled the visit of the Armenian Foreign Affairs Minister Ararat Mirzoyan. This prevented discussing not only the peace treaty, but also other crucial issues of the Armenian-Azerbaijani normalization, including the situation around the Lachin corridor.
If the Armenian partners are really interested in solving the identified problems in line with the comprehensive implementation of trilateral agreements reached at the highest level, then instead of engaging in scholasticism, they need to continue joint work,” she said.
Zakharova stressed that the Russian proposal to provide a platform for Armenian-Azerbaijani negotiations on a peace treaty remains in force.
Mediamax notes that in December 2022, Maria Zakharova said that the Russian side “would like to understand Yerevan’s basic viewpoint.”