Մոսկվայում դժվարանում են գնահատել հայկական կողմի դիրքորոշումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան այսօր ասել է, որ դժվար է գնահատել հայկական կողմի դիրքորոշումը, երբ նույն հարցի շուրջ պաշտոնական Երեւանի հայտարարությունները էապես տարբերվում են։
«Ասուլիսի ժամանակ Հայաստանի վարչապետը խոսել է ռուսական առաջարկների հիման վրա փաստաթուղթը ստորագրելու պատրաստակամության մասին, միեւնույն ժամանակ հակամարտության՝ Արեւմուտքի կողմից ներկայացվող ինչ-որ «համապարփակ լուծման» նախապատվության մասին։
Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագիր մշակելիս 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին ապավինելու Երեւանի համաձայնությունը, որն ամրագրվել է 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայի հայտարարության մեջ, արմատապես փոխեց բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը։ Ալմա-Աթայի հռչակագրում հաստատված է Խորհրդային Միության հանրապետությունների միջեւ գոյություն ունեցող սահմանների անձեռնմխելիությունը։ Այդ ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը մտնում էր Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմի մեջ։ Իհարկե, այս հանգամանքը շատ դժվար է անտեսել Բաքվի եւ Երեւանի խաղաղ գործընթացում»,- ասել է Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով ԼՂ կարգավորման վերաբերյալ հայկական կողմի հայտարարությունների մասին լրատվամիջոցների հարցին։
Նա հիշեցրել է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում նախատեսված էր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը խաղաղության պայմանագրի շուրջ։
«Երկու երկրների ղեկավարները համաձայնել էին դրան, ամեն ինչ պատրաստված էր։ Սակայն Հայաստանի ղեկավարությունն էր, որ վերջին պահին չեղյալ հայտարարեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի այցը։ Դա թույլ չտվեց քննարկել ոչ միայն խաղաղության պայմանագիրը, այլեւ՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման այլ հրատապ հարցեր, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
Եթե հայ գործընկերներն, իսկապես, շահագրգռված են նշված խնդիրները լուծել ամենաբարձր մակարդակով, ապա սխոլաստիկայով զբաղվելու փոխարեն անհրաժեշտ է շարունակել համատեղ աշխատանքը»,- ասել է նա:
Մարիա Զախարովայի խոսքով՝ հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի բանակցությունների համար հարթակ տրամադրելու ռուսական առաջարկը մնում է ուժի մեջ։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2022թ. դեկտեմբերին Մարիա Զախարովան դարձյալ խոսել էր այն մասին, որ ռուսական կողմը «ցանկանում է հասկանալ Երեւանի հիմնարար տեսակետը»։

В Москве затрудняются дать оценку позиции Еревана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила сегодня, что «трудно давать оценку позиции армянской стороны, когда заявления официального Еревана по одному и тому же вопросу существенно разнятся».
«В ходе пресс-конференции премьер-министр Армении говорил и о намерении подписать документ на основе российских предложений, и одновременно о предпочтительности некого «комплексного решения» конфликта, продвигаемого Западом.
Согласие Еревана при выработке мирного договора с Баку опираться на Алма-Атинскую декларацию 1991 г., что было закреплено в заявлении по итогам саммита в октябре 2022 г. в Праге, коренным образом изменило логику переговорного процесса. В Алма-Атинской декларации подтверждена нерушимость границ, которые существовали между республиками Советского Союза. На тот момент Нагорно-Карабахская автономная область была частью Азербайджанской ССР. Безусловно, данное обстоятельство очень сложно игнорировать в мирном процессе между Баку и Ереваном», - сказала Мария Захарова, отвечая на вопрос СМИ о заявлениях армянской стороны по нагорно-карабахскому урегулированию.
Она напомнила, что на 23 декабря 2022 г. в Москве была запланирована встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана по мирному договору.
«Согласие на нее дали лидеры двух стран. К ее проведению все было подготовлено. Но именно армянское руководство в последний момент отменило приезд Министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна. Это помешало обсудить не только мирный договор, но и другие насущные вопросы армяно-азербайджанской нормализации, включая ситуацию вокруг Лачинского коридора.
Если армянские партнеры действительно заинтересованы в решении обозначенных проблем в русле комплексной реализации трехсторонних договоренностей на высшем уровне, то вместо того, чтобы заниматься схоластикой, необходимо продолжить совместную работу», - сказала она.
По словам Марии Захаровой, российское предложение предоставить площадку для армяно-азербайджанских переговоров по мирному договору остается в силе.
Медиамакс отмечает, что в декабре 2022 года Мария Захарова говорила о том, что российская сторона «хотела бы понять базовую точку зрения Еревана».