Մարիա Զախարովա. «Ուզում ենք հասկանալ Երեւանի հիմնարար տեսակետը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասել է, որ ռուսական կողմը «ցանկանում է հասկանալ Երեւանի հիմնարար տեսակետը»։
Զախարովան այդ մասին ասել է Մոսկվայում կայացած ճեպազրույցում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու է բանակցային գործընթացում փաստացի անտեսվում ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը, որն ամրագրված է ինչպես
ՄԱԿ-ի Կանոնադրությամբ, այնպես էլ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրով։
Նախքան լրագրողի հարցին պատասխանելը, Զախարովան հարցրել է.
«Իրավական դաշտին հղումներ պարունակող այս գրագետ հարցը դուք Հայաստանի ղեկավարությանը ուղղե՞լ եք»։
Երբ լրագրողը պատասխանել է, որ հնարավորություն չունի Հայաստանի ղեկավարներին հարց ուղղել, Զախարովան շարունակել է.
«Հայաստանի իշխանություններն ակտիվորեն օգտագործում են սոցիալական ցանցերը ցանկացած հարցով։ Կարո՞ղ եք նրանց ուղղել այս հարցը: Որովհետեւ այն առաջին հերթին պահանջում է պաշտոնական դիրքորոշման ձեւավորում Երեւանում: Սերգեյ Լավրովը դեկտեմբերի 1-ի ասուլիսում արել է բոլոր շեշտադրումները: Ավելացնելու բան չկա։ Ուստի առաջարկում ենք այս հարցը տալ Հայաստանի իշխանություններին՝ հասկանալու համար պետության պաշտոնական դիրքորոշումն այս թեմայով։
Երբ կլինի պաշտոնական դիրքորոշում, կկարողանանք հրապարակային քննարկել՝ հաշվի առնելով Ձեր նշած նրբությունները։ Առանց միասնական դիրքորոշման, որը պաշտոնապես ձեւակերպվում է Երևանում, դժվար է Սերգեյ Լավրովի խոսքերին ինչ-որ բան ավելացնել։ Վերջին շրջանում մենք ականատես ենք եղել որոշ բաների բազմաթիվ մեկնաբանությունների, տարաբնույթ ընթերցումների։ Ցանկալի է հասկանալ Երևանի հիմնարար տեսակետը նշված ասպեկտների վերաբերյալ՝ այդ դեպքում կկարողանանք մանրամասն մեկնաբանել»։
Դեկտեմբերի 1-ին Սերգեյ Լավրովն ասել էր.
«Երբ նրանք՝ Ադրբեջանի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետը, ժամանեցին Սոչի, նրանք Պրահայից բերել էին հենց այն փաստաթուղթը, որտեղ ասվում էր, որ ցանկանում են խաղաղության պայմանագիր ստորագրել՝ առաջնորդվելով ՄԱԿ-ի Կանոնադրությամբ եւ Ալմա-Աթայի հռչակագրով։ ԱՊՀ ստեղծման մասին Ալմա-Աթայի հռչակագրում հստակ ասվում է, որ նոր պետությունների միջեւ սահմանները հիմնվելու են նախկին ԽՍՀՄ միութենական հանրապետությունների վարչական սահմանների հիման վրա, իսկ այն ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը միանշնակորեն Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի մաս էր հանդիսանում։ Դա հաստատվել էր Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ֆրանսիայի եւ պարոն Միշելի կողմից՝ առանց որեւէ վերապահումների, եւ դա լուծում է այն հարցը, թե ինչպես մոտենալ Ղարաբաղի կարգավիճակին»,- ասել էր Լավրովը։
«Ուստի, երբ այս պայմանավորվածությունը ստորագրելուց հետո մեր հայ գործընկերները մեզ ասում են. «Թող Ռուսաստանը հաստատի իր առաջարկները Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ», ինքներդ էլ հասկանում եք, որ դա ոչ թե բանակցություններ վարելու, այլ բոլորովին այլ օպերայից է»,- նկատել էր ռուսաստանցի նախարարը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ այսօր Բիշքեկում նախատեսված է Հայաստանի վարչապետի եւ Ռուսաստանի նախագահի հանդիպումը:

Maria Zakharova: “We would like to understand Yerevan’s basic viewpoint” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Spokesperson of Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said that the Russian side “would like to understand Yerevan’s basic viewpoint.”
Zakharova said this at a briefing in Moscow, answering a question on why the right of peoples to self-determination, enshrined in both the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration, is actually ignored in the negotiation process.
Before answering the question, she clarified:
“Have you asked this well-formulated question with reference to the legal framework to the Armenian authorities?”
When the journalist replied that he did not have the opportunity to do that, Zakharova continued:
“Armenia’s authorities actively use social networks on any issue. Can you ask them this question? Because it requires, first of all, the formation of an official position in Yerevan. At a news conference on December 1 Sergey Lavrov put all the accents. There is nothing more to add. Therefore, we suggest asking this question to the Armenian authorities in order to understand the official position of the state on this matter.
In case of an official position, we will be able to discuss publicly, with the consideration of the nuances you mentioned. Without a unified position, formalized publicly in Yerevan, it is difficult to add something to the words of Sergey Lavrov. Recently, we have seen many interpretations, nuances, various readings of some things. We would like to understand the basic viewpoint of Yerevan on the indicated aspects, after this we will be able to comment in detail.”
On December 1 Sergey Lavrov stated:
“When they – Azerbaijani President and Prime Minister of Armenia – came to Sochi, they brought from Prague the document which said that they want to sign a peace treaty guided by the UN Charter and the Alma-Ata Declaration.
And the Alma-Ata Declaration on the establishment of the CIS clearly states that the borders between the new states will be based on the borders of the former union republics of the USSR, where the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast was definitely part of the Azerbaijan SSR. This was approved by Azerbaijan, Armenia, France and Mr. Michel without any reservations, and this determines how to approach the issue on the status of Karabakh,” Lavrov said.
“And when, by signing this, our Armenian partners tell us “let Russia confirm its proposals regarding the status of Karabakh,” well, you understand that it is not from the negotiation “opera”, but from another one,” the Russian minister stated.
Mediamax noted that today Armenian Prime Minister is expected to meet with the President of Russia in Bishkek.