Բայրամով. Ադրբեջանը 5 կետանոց առաջարկ է ուղարկել Հայաստանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ իր երկիրը հարաբերությունները կարգավորելու վերաբերյալ 5 կետից բաղկացած առաջարկ է ուղարկել Հայաստանին եւ սպասում է պատասխանի։
«Օկուպացիայի գործոնն այլեւս չկա: Այս իրավիճակում ադրբեջանական կողմը, չնայած անցյալի բոլոր դժվարություններին ու խնդիրներին, հանդես է գալիս Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման օգտին»,- ասել է նախարարը, ում խոսքերը ներկայացնում է Trend-ը։
«Մենք վերջերս նոր առաջարկ ուղարկեցինք Հայաստան՝ ի նշան բարի կամքի։ Առաջարկել ենք մի քանի հիմնարար սկզբունքներ, որոնք ներառում են Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումը։ Պատրաստակամություն ենք հայտնել զարգացնել հարաբերությունները որոշակի սկզբունքների հիման վրա։ Հայաստանը պետք է դիտարկի եւ տա իր պատասխանը։ Եթե Հայաստանն անկեղծորեն ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները, ապա սա շատ լավ հնարավորություն է նրանց համար։ Հայաստանի պատասխանը հայտնի կլինի մոտ ապագայում, եւ, իհարկե, մենք համապատասխան քայլեր կձեռնարկենք»,- ասել է Բայրամովը։
«Այս փաստաթղթում նշված բոլոր սկզբունքները միջազգային հարաբերությունների սկզբունքներն են»,- ընդգծել է ադրբեջանցի նախարարը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ մարտի 11-ին մեկնաբանելով Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հեռանկարները, Հայաստանի արտգործնախարարության մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը հայտարարել էր.
«Պայմանագրի ստորագրմանը, բնականաբար, պետք է նախորդի այդ թեմայով բանակցային գործընթացը, ու քանի որ փոխադարձ հայտարարությունները մինչեւ օրս կոնկրետ բանակցային գործընթացի չեն վերածվել, քանի որ երկու երկրները ուղիղ բանակցությունների հարուստ փորձ չունեն, Հայաստանն առաջիկայում թերեւս կդիմի միջնորդներին (ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը) Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններ նախաձեռնելու հարցով: Հարցը ներկայումս գտնվում է մշակման փուլում»:

Yerevan /Mediamax/. Foreign Affairs Minister of Azerbaijan Jeyhun Bayramov stated that Azerbaijan sent a 5-point proposal to Armenia on normalization of relations and is waiting for response.
“There is no factor of occupation any more. In this situation, the Azerbaijani side, despite all the difficulties and problems of the past, comes in favor of normalizing relations with Armenia,” Trend quoted the Azerbaijani minister as saying.
“We have recently sent a new proposal to Armenia as a sign of goodwill. We have proposed some fundamental principles that include the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia. We expressed our readiness to develop relations on the basis of certain principles. Armenia should consider this and give its answer. If Armenia sincerely wants to normalize relations, then this is a very good opportunity for them. Armenia’s response will be known in the near future, and of course we will take appropriate steps,” Bayramov said.
“All the principles mentioned in this document are the principles of international relations,” the Azerbaijani minister stressed. He noted that these proposals include the issue of border demarcation as well.
Mediamax notes that commenting on March 11 on the prospects of signing peace agreement with Azerbaijan, Armenian Foreign Affairs Ministry spokesperson Vahan Hunanyan said:
“The signing of the agreement should be surely preceded by a negotiation process. Since mutual statements have not yet developed into a concrete negotiation process, as the two countries do not have rich experience of direct negotiations, Armenia will probably soon apply to the mediators - the OSCE Minsk Group Co-Chairs to initiate the peace negotiations with Azerbaijan. The issue is currently being elaborated.”