Բայրամով. Ադրբեջանը 5 կետանոց առաջարկ է ուղարկել Հայաստանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ իր երկիրը հարաբերությունները կարգավորելու վերաբերյալ 5 կետից բաղկացած առաջարկ է ուղարկել Հայաստանին եւ սպասում է պատասխանի։
«Օկուպացիայի գործոնն այլեւս չկա: Այս իրավիճակում ադրբեջանական կողմը, չնայած անցյալի բոլոր դժվարություններին ու խնդիրներին, հանդես է գալիս Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման օգտին»,- ասել է նախարարը, ում խոսքերը ներկայացնում է Trend-ը։
«Մենք վերջերս նոր առաջարկ ուղարկեցինք Հայաստան՝ ի նշան բարի կամքի։ Առաջարկել ենք մի քանի հիմնարար սկզբունքներ, որոնք ներառում են Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումը։ Պատրաստակամություն ենք հայտնել զարգացնել հարաբերությունները որոշակի սկզբունքների հիման վրա։ Հայաստանը պետք է դիտարկի եւ տա իր պատասխանը։ Եթե Հայաստանն անկեղծորեն ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները, ապա սա շատ լավ հնարավորություն է նրանց համար։ Հայաստանի պատասխանը հայտնի կլինի մոտ ապագայում, եւ, իհարկե, մենք համապատասխան քայլեր կձեռնարկենք»,- ասել է Բայրամովը։
«Այս փաստաթղթում նշված բոլոր սկզբունքները միջազգային հարաբերությունների սկզբունքներն են»,- ընդգծել է ադրբեջանցի նախարարը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ մարտի 11-ին մեկնաբանելով Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հեռանկարները, Հայաստանի արտգործնախարարության մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը հայտարարել էր.
«Պայմանագրի ստորագրմանը, բնականաբար, պետք է նախորդի այդ թեմայով բանակցային գործընթացը, ու քանի որ փոխադարձ հայտարարությունները մինչեւ օրս կոնկրետ բանակցային գործընթացի չեն վերածվել, քանի որ երկու երկրները ուղիղ բանակցությունների հարուստ փորձ չունեն, Հայաստանն առաջիկայում թերեւս կդիմի միջնորդներին (ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը) Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններ նախաձեռնելու հարցով: Հարցը ներկայումս գտնվում է մշակման փուլում»:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что его страна направила Армении предложение из 5 пунктов по нормализации отношений и ожидает ответа.
«Фактора оккупации уже нет. В этой ситуации азербайджанская сторона, несмотря на все трудности и проблемы прошлого, выступает за нормализацию отношений с Арменией», - сказал министр, слова которого приводит Trend.
«Недавно мы направили Армении новое предложение в знак доброй воли. Мы предложили некоторые фундаментальные принципы, которые включают нормализацию отношений между Азербайджаном и Арменией. Мы выразили готовность развивать отношения на основе определенных принципов. Армения должна рассмотреть это и дать свой ответ. Если Армения искренне хочет нормализовать отношения, то для них это очень хорошая возможность. Ответ Армении будет известен в ближайшее время, и мы, конечно же, предпримем соответствующие шаги», - сказал Байрамов.
«Все принципы, упомянутые в этом документе, являются принципами международных отношений», - подчеркнул азербайджанский министр. По его словам, в число этих предложений входит и вопрос демаркации границ.
Медиамакс отмечает, что комментируя 11 марта перспективы подписания мирного соглашения с Азербайджаном, пресс-секретарь МИД Армении Ваган Унанян заявил:
«Подписанию соглашения, естественно, должен предшествовать переговорный процесс на эту тему, а поскольку взаимные заявления еще не переросли в конкретный переговорный процесс, так как у двух стран нет богатого опыта прямых переговоров, в ближайшее время Армения, вероятно, обратится к посредникам (сопредседательству Минской группы ОБСЕ) по вопросу инициирования мирных переговоров. В настоящее время вопрос находится на этапе разработки».