Ադրբեջանը ստանձնել է ԵԱՀԿ Անվտանգության համագործակցության ֆորումի նախագահությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հունվարի 19-ին ներկայացրել է Ադրբեջանի առաջնահերթությունները՝ որպես ԵԱՀԿ Անվտանգության համագործակցության ֆորումի նախագահ։
ԵԱՀԿ Անվտանգության համագործակցության ֆորումի նախագահությունը ռոտացիայի է ենթարկվում տարեկան 3 անգամ։ Վերջին անգամ Ադրբեջանը նախագահել էր 2005 թվականին։
Ինչպես հայտնում է ԵԱՀԿ մամուլի ծառայությունը, Ջեյհուն Բայրամովն ընդգծել է, որ անվերապահ հարգանքը ԵԱՀԿ հիմնարար փաստաթղթերում ամրագրված հիմնարար նորմերի, սկզբունքների եւ պարտավորությունների՝ սկսած Հելսինկյան եզրափակիչ ակտից, մասնավորապես՝ հարգանքը պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիության նկատմամբ մնում են ԵԱՀԿ շրջանակներում համագործակցության հիմքը։
«Ադրբեջանը անդրդվելի է այս սկզբունքներին իր անվերապահ աջակցության մեջ եւ ելնում է այն ըմբռնումից, որ մեր ընդհանուր բարձրագույն ձգտումը պետք է լինի այդ սկզբունքների պաշտպանությունը եւ դրանց խստիվ պահպանման ապահովումը», - ասել է Բայրամովը։
Նշելով ԵԱՀԿ հիմնարար սկզբունքների պահպանման եւ ռազմաքաղաքական պարտավորությունների փոխադարձ կապը՝ Ադրբեջանի արտգործնախարարն ընդգծել է, որ այդ պարտավորությունների բարեխիղճ իրականացումը կարող է էապես նպաստել ԵԱՀԿ տարածաշրջանում խաղաղությանը, անվտանգությանն ու կայունությանը միայն այն դեպքում, եթե դա կուղեկցվի վերը նշված հիմնարար սկզբունքների եւ պարտավորությունների անվերապահ պահպանմամբ։
«Մասնակից պետությունների միայն այս մոտեցումը կարող է վերականգնել վստահությունը, ակտիվացնել ռազմաքաղաքական գործիքների կիրառումը, բարձրացնել կանխատեսելիությունն ու թափանցիկությունը, խուսափել սպառնալիքների մուլտիպլիկացիոն էֆեկտից»,- ընդգծել է ադրբեջանցի նախարարը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի նախագահության ծրագիրը կներառի կարեւոր եւ արդիական թեմաներ, այդ թվում՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահպանումը եւ խաղաղ բնակչության պաշտպանությունը, չմիավորված երկրների դերը եվրոպական անվտանգության ճարտարապետության մեջ, ահաբեկչության դեմ պայքարը, սպառազինությունների վերահսկումը, հետկոնֆլիկտային վերականգնումը եւ խաղաղության կառուցումը։
Բայրամովն անդրադարձել է նաեւ անվտանգության հարցերով երկխոսությանը, որը կենտրոնանալու է եվրոպական անվտանգության ճարտարապետության մեջ չմիավորված երկրների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի դերի վրա։
«Ադրբեջանը միշտ համարել է ԵԱՀԿ-ն համաեվրոպական անվտանգության ճարտարապետության գլխավոր հենասյուն եւ կազմակերպության դերն անփոխարինելի է գնահատել առանց բաժանարար գծերի եւ ազդեցության գոտիների Եվրոպայի տեսլականի իրականացման համար։ Բազմակողմանիության շարունակվող էրոզիայի եւ ռազմաքաղաքական բլոկների միջեւ աճող մրցակցության պայմաններում անհրաժեշտ է պահպանել անվտանգության անբաժանելիությունը, որն ամրագրված է ԵԱՀԿ հիմնադիր փաստաթղթերում»,- ընդգծել է Ջեյհուն Բայրամովը։
Նա նշել է, որ անվտանգության եւս մեկ երկխոսություն կնվիրվի հետկոնֆլիկտային վերականգնման եւ խաղաղության կառուցման` հաշվի առնելով ամբողջ տարածաշրջանում քաղված դասերը:

Азербайджан заступил на пост председателя Форума ОБСЕ по сотрудничеству в области безопасности - Mediamax.am
2440 просмотров
Азербайджан заступил на пост председателя Форума ОБСЕ по сотрудничеству в области безопасности
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов представил 19 января приоритеты Азербайджана в качестве председателя Форума ОБСЕ по сотрудничеству в области безопасности.
Председательство Форума по сотрудничеству в области безопасности ОБСЕ ротируется 3 раза в год. Последний раз Азербайджан председательствовал в 2005 году.
Как сообщает пресс-служба ОБСЕ, Джейхун Байрамов подчеркнул, что безусловное уважение основополагающих норм, принципов и обязательств, закрепленных в базовых документах ОБСЕ, начиная с Хельсинкского Заключительного акта, в частности, уважение суверенитета, территориальной целостности и нерушимости международно признанных границ государств остается основой для сотрудничества в рамках ОБСЕ.
«Азербайджан остается непоколебимым в своей безоговорочной поддержке этих принципов и исходит из понимания, что нашим общим наивысшим стремлением должно быть отстаивание этих принципов и обеспечение их строгого соблюдения», - сказал Байрамов.
Указав на взаимосвязь между соблюдением основополагающих принципов ОБСЕ и военно-политическими обязательствами, глава МИД Азербайджана подчеркнул, что добросовестное выполнение этих обязательств может существенно способствовать миру, безопасности и стабильности в регионе ОБСЕ только в том случае, если оно сопровождается безоговорочным соблюдением вышеупомянутых основополагающих принципов и обязательств.
«Только такой подход государств-участников мог бы восстановить доверие, активизировать применение военно-политических инструментов, повысить предсказуемость и прозрачность, избежать эффектов мультипликации угроз», -подчеркнул азербайджанский министр.
Он отметил, что программа председательства Азербайджана охватит важные и актуальные темы, в числе которых - соблюдение международного гуманитарного права и защита гражданских лиц, роль неприсоединившихся стран в архитектуре европейской безопасности, противодействие терроризму, контроль над вооружениями, постконфликтное восстановление и миростроительство.
Байрамов коснулся также диалога по вопросам безопасности, который будет посвящен роли неприсоединившихся стран, в том числе Азербайджана, в архитектуре европейской безопасности.
«Азербайджан всегда считал ОБСЕ главной опорой общеевропейской архитектуры безопасности и ценил роль Организации как незаменимую для реализации видения Европы без разделительных линий и зон влияния. В условиях продолжающейся эрозии многосторонности и растущего соперничества между военно-политическими блоками необходимо поддерживать неделимость безопасности, закрепленную в основополагающих документах ОБСЕ», - подчеркнул Джейхун Байрамов.
Он отметил, что еще один диалог по вопросам безопасности будет посвящен постконфликтному восстановлению и миростроительству с учетом уроков, накопленных во всем регионе.