ԱՄՆ եւ Թուրքիան կրկին քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունների թեման - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը եւ Թուրքիայի նախագահի խորհրդական Իբրահիմ Քալընը քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման թեման:
Հեռախոսազրույցի մասին ամերիկյան կողմի հաղորդագրության մեջ ասված է, որ Սալիվանը եւ Քալընը «կարեւորել են Կովկասում իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված աշխատանքները»:
Թուրքական կողմի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ պաշտոնյաները «քննարկել են Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը եւ ներդրումը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ մշտական խաղաղության հաստատման գործում»:
ԱՄՆ եւ Թուրքիայի նախագահների խորհրդականները քննարկել են նաեւ իրավիճակը Ղազախստանում, Ուկրաինայում, ինչպես նաեւ Բոսնիա-Հերցեգովինայում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ տարեսկզբին ԱՄՆ պետական քարտուղար Էնթոնի Բլինքենը եւ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հեռախոսազրույցում քննարկել էին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման թեման:

США и Турция вновь обсудили тему армяно-турецких отношений - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Советник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан и советник президента Турции Ибрагим Калын обсудили вопрос нормализации армяно-турецких отношений.
В сообщении американской стороны о телефонной беседе говорится, что Салливан и Каллен «подчеркнули важность работы по нормализации ситуации на Кавказе».
В сообщении турецкой стороны говорится, что советники «обсудили процесс нормализации отношений между Турцией и Арменией и вклад в установление прочного мира между Арменией и Азербайджаном».
Советники президентов США и Турции также обсудили ситуацию в Казахстане, Украине, а также Боснии и Герцеговине.
Медиамакс отмечает, в начале года госсекретарь США Энтони Блинкен и министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в телефонной беседе обсудили вопрос урегулирования армяно-турецких отношений.