Բլինքենը եւ Չավուշօղլուն քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունների թեման - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետական քարտուղար Էնթոնի Բլինքենը եւ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հեռախոսազրույցում քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման թեման:
Մասնավորապես, ԱՄՆ Պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ նրանք անդրադարձել են Թուրքիայի կողմից հատուկ բանագնացի նշանակմանը՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը քննարկելու նպատակով:
Հեռախոսազրույցի հիմնական թեման է եղել Ուկրաինան:
«Նրանք քննարկել են շարունակական համակարգման կարեւորությունը՝ Ուկրաինայում Ռուսաստանի էսկալացիայի վերաբերյալ», - ասված է ԱՄՆ Պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ:
2021թ. դեկտեմբերի վերջին Մեւլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ լարվածությունը «վտանգավոր մակարդակի է հասել»։
«Թուրքիան չի անտեսելու Ուկրաինայի հետ սերտ հարաբերությունները՝ Ռուսաստանի հետ իր ընդարձակ հարաբերությունների պատճառով», - ասել էր նա:

Блинкен и Чавушоглу обсудили тему армяно-турецких отношений - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Энтони Блинкен и министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в телефонной беседе обсудили вопрос нормализации армяно-турецких отношений.
В частности, в сообщении Госдепартамента США говорится, что они коснулись темы назначения Турцией специального посланника для обсуждения вопросов нормализации отношений с Арменией.
Основной темой телефонной беседы была Украина.
«Они обсудили важность продолжения координации в связи с российской эскалацией на Украине», - говорится в сообщении Госдепартамента США.
В конце декабря 2021 года министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу говорил, что напряженность между Россией и НАТО «достигла опасного уровня».
«Турция не будет игнорировать тесные отношения с Украиной только из-за обширных отношений с Россией», - отмечал он.