Բլինքենը եւ Չավուշօղլուն քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունների թեման - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետական քարտուղար Էնթոնի Բլինքենը եւ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հեռախոսազրույցում քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման թեման:
Մասնավորապես, ԱՄՆ Պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ նրանք անդրադարձել են Թուրքիայի կողմից հատուկ բանագնացի նշանակմանը՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը քննարկելու նպատակով:
Հեռախոսազրույցի հիմնական թեման է եղել Ուկրաինան:
«Նրանք քննարկել են շարունակական համակարգման կարեւորությունը՝ Ուկրաինայում Ռուսաստանի էսկալացիայի վերաբերյալ», - ասված է ԱՄՆ Պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ:
2021թ. դեկտեմբերի վերջին Մեւլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ լարվածությունը «վտանգավոր մակարդակի է հասել»։
«Թուրքիան չի անտեսելու Ուկրաինայի հետ սերտ հարաբերությունները՝ Ռուսաստանի հետ իր ընդարձակ հարաբերությունների պատճառով», - ասել էր նա:

Yerevan /Mediamax/. U.S. Secretary of State Antony Blinken and Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu discussed during a phone conversation the issue of Armenian-Turkish relations.
In particular, the statement issued by the U.S. Department of State says that they referred to the Turkey’s appointment of a Special Envoy to discuss the process of normalization of relations with Armenia.
The main topic of the talk was Ukraine.
“They discussed the importance of continued coordination regarding the threat of Russian escalation in Ukraine,” the statement said.
In late December 2021 Mevlut Cavusoglu stated that tensions between Russia and NATO “have reached dangerous level.”
“Turkey will not ignore close relations with Ukraine just because of its extensive relations with Russia,” he had said.