Օվերչուկ. ԵԱՏՄ-ում դիտորդի կարգավիճակը շահավետ է Բաքվի համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն այսօր Բաքվում ասել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) դիտորդի կարգավիճակը «Ադրբեջանին ավելի շատ օգուտներ է խոստանում կազմակերպության գործունեության մասին իրազեկվածության տեսանկյունից»։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ Օվերչուկը, որը Ադրբեջանի մայրաքաղաքում մասնակցում է «Ռուս-ադրբեջանական տնտեսական հարաբերությունների ներկա վիճակն ու հեռանկարները ինտեգրացիոն գործընթացների համատեքստում» համաժողովին, ասել է.
«Դիտորդի կարգավիճակը հնարավորություն է տալիս երկրին ավելի իրազեկ լինել ԵԱՏՄ-ում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին։ Ադրբեջանում շատ քիչ մարդիկ կան, ովքեր գիտեն ԵԱՏՄ-ի մասին: Այսօր հայտարարված տվյալներով, բնակչության մոտավորապես 30-40-%-ն ընդհանրապես չգիտի, թե դա ինչ է։ Ուստի անհրաժեշտ է բարձրացնել տեղեկացվածության մակարդակը։ Եվ դիտորդի կարգավիճակը եւս նման աշխատանքի ձեւ է»։
Նրա խոսքով, այս կարգավիճակի շրջանակում դիտորդ երկիրը կարող է մասնակցել ԵԱՏՄ մարմինների աշխատանքներին, ստանալ բոլոր փաստաթղթերը, տեսնել, թե ինչպես է աշխատում կազմակերպությունը ներսից։
Դեկտեմբերի 10-ին Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի պատվավոր նախագահ, Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը կարող է դիտորդի կարգավիճակ ստանալ Եվրասիական տնտեսական միությունում։

Overchuk: Baku to benefit from status of observer in EAEU - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Deputy Prime Minister of Russia Alexei Overchuk stated today in Baku that the status of observer in the Eurasian Economic Union (EAEU) "promises Azerbaijan more benefits in terms of awareness of the activities of the organization.”
TASS reports that Overchuk, who is participating in the “Current State and Perspectives of Russian-Azerbaijani Economic Relations in the Context of Integration Processes” conference said:
“The status of observer enables the country to be more aware of what is going on in the EAEU. Very few people in Azerbaijan know about the EAEU. According to the data voiced today, approximately 30-40% of the population do not know what it is at all. This is the reason why there is a need to raise this level of awareness, and the form of such work also includes getting the status of observer.”
He noted that within the framework of the status, the observer country can participate in the activities of the working bodies of the EAEU, receive all the documentation, see how the organization is working from the inside.
On December 10, the honorary president of the Supreme Eurasian Economic Council, first president of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev stated that Azerbaijan could receive the status of observer in the Eurasian Economic Union.