Օվերչուկ. ԵԱՏՄ-ում դիտորդի կարգավիճակը շահավետ է Բաքվի համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն այսօր Բաքվում ասել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) դիտորդի կարգավիճակը «Ադրբեջանին ավելի շատ օգուտներ է խոստանում կազմակերպության գործունեության մասին իրազեկվածության տեսանկյունից»։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ Օվերչուկը, որը Ադրբեջանի մայրաքաղաքում մասնակցում է «Ռուս-ադրբեջանական տնտեսական հարաբերությունների ներկա վիճակն ու հեռանկարները ինտեգրացիոն գործընթացների համատեքստում» համաժողովին, ասել է.
«Դիտորդի կարգավիճակը հնարավորություն է տալիս երկրին ավելի իրազեկ լինել ԵԱՏՄ-ում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին։ Ադրբեջանում շատ քիչ մարդիկ կան, ովքեր գիտեն ԵԱՏՄ-ի մասին: Այսօր հայտարարված տվյալներով, բնակչության մոտավորապես 30-40-%-ն ընդհանրապես չգիտի, թե դա ինչ է։ Ուստի անհրաժեշտ է բարձրացնել տեղեկացվածության մակարդակը։ Եվ դիտորդի կարգավիճակը եւս նման աշխատանքի ձեւ է»։
Նրա խոսքով, այս կարգավիճակի շրջանակում դիտորդ երկիրը կարող է մասնակցել ԵԱՏՄ մարմինների աշխատանքներին, ստանալ բոլոր փաստաթղթերը, տեսնել, թե ինչպես է աշխատում կազմակերպությունը ներսից։
Դեկտեմբերի 10-ին Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի պատվավոր նախագահ, Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը կարող է դիտորդի կարգավիճակ ստանալ Եվրասիական տնտեսական միությունում։

Оверчук: статус наблюдателя в ЕАЭС выгоден Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вице-премьер России Алексей Оверчук заявил сегодня в Баку, что статус наблюдателя в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) «сулит Азербайджану больше выгод в плане осведомленности о деятельности организации».
Как сообщает ТАСС, Оверчук, принимающий участие в конференции «Современное состояние и перспективы российско-азербайджанских экономических отношений в контексте интеграционных процессов», сказал:
«Статус наблюдателя дает возможность стране быть более осведомленной в том, что происходит в ЕАЭС. В Азербайджане очень мало тех, кто знает об ЕАЭС. Примерно 30-40 процентов населения, согласно озвученным сегодня данным, вообще не знают, что это такое. Поэтому необходимо повышать уровень такой осведомленности. И формой такой работы, в том числе является и статус наблюдателя».
По его словам, в рамках этого статуса страна-наблюдатель может принимать участие в деятельности рабочих органов ЕАЭС, получать всю документацию, видеть как работает организация изнутри.
10 декабря почетный председатель Высшего Евразийского экономического совета, первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев заявил, что Азербайджан мог бы получить статус наблюдателя в Евразийском экономическом союзе.