Միյատովիչը քննադատել է Ալիեւին՝ «Ռազմավարների զբոսայգու» համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչն այսօր հրապարակել է ապրիլի 20-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին իր ուղղված նամակը: Նամակում հանձնակատարը հորդորել է «առավելագույն զգուշություն ցուցաբերել՝ չհավերժացնելու եւ չբազմապատկելու՝ Լեռնային Ղարաբաղում եւ դրա սահմաններից դուրս, պատերազմից տուժած համայնքների միջեւ առանց այդ էլ առկա, խորը արմատներ ունեցող դժգոհությունները»։
Այս համատեքստում հանձնակատարը մտահոգություն է հայտնել Բաքվում վերջերս բացված «Ռազմավարների զբոսայգու» վերաբերյալ, որտեղ ցուցադրվում են պատերազմի ժամանակ որպես ավար վերցված հայկական ռազմական տեխնիկան եւ ներառում է զոհված եւ մահացող հայ զինվորներին պատկերող մոմե մանեկեններ:
«Նման տեսարանները անհանգստացնող եւ նվաստացուցիչ եմ համարում։ Այս տեսակի ցուցադրությունները կարող են ավելի սրել եւ ուժեղացնել երկարամյա թշնամական տրամադրություններն ու ատելության խոսքը, բազմապատկել եւ խթանել անհանդուրժողականության դրսեւորումները», - գրել է ԵԽ հանձնակատարը։
Նա Ադրբեջանի նախագահին կոչ է արել վճռական դիրքորոշում ցուցաբերել ցանկացած հռետորաբանության կամ գործողության նկատմամբ, որը հանգեցնում է թշնամանքի կամ ատելության հրահրմանը, փոխարենը ապահովել իր եւ քաղաքական լիակատար աջակցությունը՝ հակամարտության արդյունքում տուժած բնակչության միջեւ խաղաղության եւ հաշտեցման խթանմանն ուղղված ջանքերին:
Հանձնակատարը նամակը եզրափակում է՝ հաստատելով իր պատրաստակամությունը առաջին իսկ հնարավորության դեպքում մեկնելու Ադրբեջան, պայմանով, որ, իր մանդատին համապատասխան, հնարավորություն է ունենալու մուտք գործել մարդու իրավունքների կարեւորության բոլոր վայրերը՝ երկրի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում:

CoE Commissioner criticizes Azerbaijan for the ‘Trophy Park’
Yerevan /Mediamax/. CoE Commissioner for Human Rights Dunja Mijatovic today has published the letter she addressed to the President of Azerbaijan on April 20, in which she urges to "take utmost care not to perpetuate and multiply the already deeply-running grievances between the communities affected by the conflict in and around Nagorno-Karabakh.”
In this context, the Commissioner expresses concern at the recent inauguration of the ‘Trophy Park’ in Baku, which reportedly displays Armenian military equipment taken as a trophy during the war and shows dehumanizing scenes, including wax mannequins depicting dead and dying Armenians soldiers.
“I consider such images highly disturbing and humiliating. This kind of display can only further intensify and strengthen long-standing hostile sentiments and hate speech, and multiply and promote manifestations of intolerance,” said the CoE Commissioner.
She has called on the President of Azerbaijan to take a firm stance against any rhetoric or actions which lead to triggering animosity or hatred and instead, provide his full support and political backing towards efforts aimed at promoting peace and reconciliation between the populations affected by the conflict.
Dunja Mijatovic concludes the letter by confirming her availability and willingness to travel to Azerbaijan at the earliest convenience, provided that, in accordance with her mandate, she has access to all places of human rights relevance within the country’s internationally recognized borders.