Արա Այվազյան. Գերիների հարցը Ադրբեջանի համար դառնում է խնդրահարույց - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների հարցի քաղաքականացումն անընդունելի է, ինչը նաեւ հաստատվում է միջազգային հանրության տարբեր ներկայացուցիչների կողմից։
«Տարբեր երկրների ղեկավարները, միջազգային կառույցներն ավելացնում են ճնշումն Ադրբեջանի վրա։ Իտալիայի խորհրդարանը երեկ ընդունել է բանաձեւ՝ կոչ անելով Ադրբեջանին անհապաղ լուծում տալ այս հումանիտար կարեւորագույն հարցին»,- ասել է Արա Այվազյանը՝ Ազգային Ժողովում անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի՝ հայ գերիների վերադարձի վերաբերյալ հայտարարությանը։
ԱԳ նախարարը նաեւ նշել է, որ գերիների վերադարձի համար օգտագործվում են բազմաթիվ խողովակներ։
«Տարածաշրջանում Ռուսաստանն ունի կարեւոր դերակատարում եւ ՌԴ նախագահ Պուտինի, ԱԳ նախարար Լավրովի եւ պաշտպանության նախարար Շոյգուի միջոցով անմիջական շփումներ են տեղի ունենում այս հարցի ուղղությամբ եւ ռուսական կողմը հետեւողականորեն այդ հարցը բարձրացնում է Ադրբեջանի ղեկավարության մոտ։ Գործընկերներիս հետ իմ բազմաթիվ հեռախոսազրույցների ընթացքում հարցն առաջնային կարեւորության է արժանանում, միջազգային կազմակերպություններում տարբեր ուղղություններով աշխատանք է տարվում։ Արձագանքներից ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի համար այս հարցը դառնում է իսկապես խնդրահարույց»,- ասել է Արա Այվազյանը։

Ара Айвазян: Тема пленных становится для Азербайджана проблемой - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян заявил сегодня, что политизация Азербайджаном вопроса армянских пленных неприемлема, что также подтверждают представители международного сообщества.
«Лидеры разных стран и международные организации усиливают давление на Азербайджан. Вчера парламент Италии принял резолюцию, призывающую Азербайджан немедленно решить этот важнейший гуманитарный вопрос», - сказал Ара Айвазян, отвечая сегодня на вопросы парламентариев.
Глава МИД отметил, что для возвращения пленных используется различные каналы.
«Россия играет важную роль в регионе, и президент, министры иностранных дел и обороны России устанавливают прямые контакты по этому вопросу, российская сторона последовательно поднимает этот вопрос перед руководством Азербайджана. В ходе моих телефонных бесед с коллегами этому вопросу уделяется первоочередное внимание, в международных организациях ведется работа по различным направлениям. По реакциям очевидно, что этот вопрос действительно становится для Азербайджана проблемой», - сказал Ара Айвазян.