«Միայն բանակցված կարգավորումը կհամարվի հակամարտության վերջակետը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանն այսօր ասել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության չլուծվածությունը շարունակում է մնալ տարածաշրջանային առանցքային մարտահրավերներից մեկը:
Նրա խոսքով՝ միայն քաղաքական բանակցված կարգավորումը, որը կհարգի բոլորի իրավունքները եւ կորոշի Արցախի վերջնական կարգավիճակը, կարող է համարվել հակամարտության վերջակետը:
«Մենք հանձնառու ենք կարգավորման գործընթացի վերսկսմանը, սակայն նախ եւ առաջ, պետք է ձեւավորվի վստահության միջավայր, իսկ դրա նախադրյալները ադրբեջանական կողմից դեռեւս նկատելի չեն:
Դա է վկայում ադրբեջանական կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հումանիտար հատվածի չկատարումը, որը, մասնավորապես, արտահայտվում է գերիների հայրենադարձման ուղղությամբ խոչընդոտների հարուցմամբ։ Միեւնույն ժամանակ, մեր դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ՝ Մինսկի խմբի համանախագահությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միակ միջազգայնորեն ճանաչված ձեւաչափն է, եւ մենք շարունակելու ենք սատարել այս ձեւաչափը: Մենք ակնկալում ենք տեսնել ուժեղ համանախագահություն, որն առաջին հերթին կկարողանա ապահովել իր մանդատի բովանդակությունը, մասնավորապես՝ խաղաղ գործընթացի առաջմղումը»,- ՀՀ ԱԺ Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին ասել է Արա Այվազյանը։
Նա նաեւ նշել է, որ Թուրքիայի աջակցությամբ եւ անմիջական մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ուժի կիրառման հետեւանքները եւ Արցախի տարածքների մի մասի բռնազավթումը չեն կարող համարվել հակամարտության կարգավորում։
«44-օրյա պատերազմից հետո Հարավային Կովկասում տեղի է ունենում թե տարածաշրջանային, թե խոշոր դերակատարների ուժերի եւ ազդեցությունների վերադասավորում: Այս գործընթացը դեռեւս ամբողջովին չի բյուրեղացել, եւ դեռեւս վաղ է ամբողջական գնահատական տալ հաստատվող իրողություններին եւ մարտահրավերներին: Այնուհանդերձ, կարելի է արձանագրել, որ տարածաշրջանում հրադադարի պահպանման, անվտանգության ապահովման եւ հումանիտար արդի հարցերի լուծման տեսանկյունից առանցքային դերակատարում է ստանձնել Ռուսաստանի Դաշնությունը: Ակնհայտորեն ավելացել են նաեւ Թուրքիայի հավակնությունները տարածաշրջանային գործընթացներում»,- ասել է ԱԳ նախարարը:

Armenian FM: Only a negotiated, political statement can end the conflict - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian today has stated that the unsettled status of NK conflict remains one of key challenges in the region.
According to him, only a negotiated, political settlement that respects every party’s rights and defines the final status of Artsakh can be end the conflict.
“We are committed to renewing the settlement process, but first of all, there should be an atmosphere of trust, and there are no signs that Azerbaijan has such a commitment.
That much is evident from Azerbaijan’s failure to implement the humanitarian points of the trilateral statement on November 9, which in particular manifests in creating obstacles to the return of Armenian POWs. At the same time, our position remains the same: the Minsk Group is the only internationally recognized format of mediation for the NK conflict settlement, and we continue supporting this format. We expect to see a strong co-chairmanship, which can, first of all, secure the substance of its mandate, in particular the advancement of the peace talks,” Ara Aivazian said at the meeting of the Standing Committee on Regional and Eurasian Integration.
He has also noted that the consequences of the use of force against Artsakh and the occupation of parts of Artsakh, perpetrated by Azerbaijan with support and direct involvement of Turkey, cannot be considered a settlement of the conflict.
“After the 44-day war, South Caucasus is experiencing a rearrangement of local and large actors. The process has not yet reached its peak and it is too early now to give an assessment to the emerging reality and challenges. Nevertheless, we can tell that Russia has assumed the dominant role in the maintenance of the ceasefire, the security, and the resolution of humanitarian matters. Turkey’s ambitions in regional processes have also grown significantly,” said Ara Aivazian.