«Միայն բանակցված կարգավորումը կհամարվի հակամարտության վերջակետը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանն այսօր ասել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության չլուծվածությունը շարունակում է մնալ տարածաշրջանային առանցքային մարտահրավերներից մեկը:
Նրա խոսքով՝ միայն քաղաքական բանակցված կարգավորումը, որը կհարգի բոլորի իրավունքները եւ կորոշի Արցախի վերջնական կարգավիճակը, կարող է համարվել հակամարտության վերջակետը:
«Մենք հանձնառու ենք կարգավորման գործընթացի վերսկսմանը, սակայն նախ եւ առաջ, պետք է ձեւավորվի վստահության միջավայր, իսկ դրա նախադրյալները ադրբեջանական կողմից դեռեւս նկատելի չեն:
Դա է վկայում ադրբեջանական կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հումանիտար հատվածի չկատարումը, որը, մասնավորապես, արտահայտվում է գերիների հայրենադարձման ուղղությամբ խոչընդոտների հարուցմամբ։ Միեւնույն ժամանակ, մեր դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ՝ Մինսկի խմբի համանախագահությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միակ միջազգայնորեն ճանաչված ձեւաչափն է, եւ մենք շարունակելու ենք սատարել այս ձեւաչափը: Մենք ակնկալում ենք տեսնել ուժեղ համանախագահություն, որն առաջին հերթին կկարողանա ապահովել իր մանդատի բովանդակությունը, մասնավորապես՝ խաղաղ գործընթացի առաջմղումը»,- ՀՀ ԱԺ Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին ասել է Արա Այվազյանը։
Նա նաեւ նշել է, որ Թուրքիայի աջակցությամբ եւ անմիջական մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ուժի կիրառման հետեւանքները եւ Արցախի տարածքների մի մասի բռնազավթումը չեն կարող համարվել հակամարտության կարգավորում։
«44-օրյա պատերազմից հետո Հարավային Կովկասում տեղի է ունենում թե տարածաշրջանային, թե խոշոր դերակատարների ուժերի եւ ազդեցությունների վերադասավորում: Այս գործընթացը դեռեւս ամբողջովին չի բյուրեղացել, եւ դեռեւս վաղ է ամբողջական գնահատական տալ հաստատվող իրողություններին եւ մարտահրավերներին: Այնուհանդերձ, կարելի է արձանագրել, որ տարածաշրջանում հրադադարի պահպանման, անվտանգության ապահովման եւ հումանիտար արդի հարցերի լուծման տեսանկյունից առանցքային դերակատարում է ստանձնել Ռուսաստանի Դաշնությունը: Ակնհայտորեն ավելացել են նաեւ Թուրքիայի հավակնությունները տարածաշրջանային գործընթացներում»,- ասել է ԱԳ նախարարը:

Айвазян: «Финалом конфликта может считаться только его политическое урегулирование» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян заявил сегодня, что неурегулированный нагорно-карабахский конфликт остается одной из ключевых региональных проблем.
По его словам, только политическое урегулирование путем переговоров, при котором будут соблюдены права всех сторон и определен окончательный статус Арцаха, можно считать концом конфликта.
«Мы привержены возобновлению процесса урегулирования, но, прежде всего, должна быть создана атмосфера доверия, однако предпосылок к этому с азербайджанской стороны мы пока не наблюдаем.
Об этом свидетельствует невыполнение Азербайджаном гуманитарной стороны трехстороннего заявления от 9 ноября, что, в частности, находит отражение в препятствовании возвращению армянских пленных на родину.
При этом  наша позиция остается неизменной: сопредседательство Минской группы ОБСЕ является единственным международно признанным форматом урегулирования карабахского конфликта, и мы продолжим поддерживать этот формат.
Мы расчитваем на сильное сопредседательство, которое, в первую очередь, сможет обеспечить содержание своего мандата, в частности, продвижение мирного процесса», - сказал Ара Айвазян на заседании постоянной комиссии парламента Армении по вопросам региональной и евразийской интеграции.
Министра также отметил, что последствия применения Азербайджаном силы против Арцаха при поддержке и прямом участии Турции, а также оккупация части территорий Арцаха не могут считаться урегулированием конфликта.
«После 44-дневной войны на Южном Кавказе произошло определенное перераспределение сил и влияний региональных, так и крупных игроков. Этот процесс пока не полностью кристаллизировался и еще слишком рано давать полноценную оценку реальности и возникающим вызовам. Тем не менее, можно констатировать, что ключевую роль в поддержании режима прекращения огня, обеспечении безопасности и решении текущих гуманитарных проблем в регионе сыграла Российская Федерация. Явно возросли также амбиции Турции в региональных процессах»,- сказал Ара Айвазян.