ՀՀ ԱԳՆ-ը կոչ է անում Թուրքիային կատարել իր պարտավորությունները - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի ԱԳՆ-ը խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի իշխանությունների կողմից հայկական մշակութային ժառանգության հետեւողական ոչնչացման, դրա ապօրինի յուրացման նոր թափ առած քաղաքականությունը եւ կոչ անում լիարժեքորեն կատարել միջազգային պայմանագրերով ստանձնած իր պարտավորությունները:
Այս մասին ասել է արտգործնախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ մեկնաբանելով Թուրքիայում հայկական եկեղեցիների վաճառքի մասին թուրքական մամուլում հրապարակված տեղեկատվությունը։
«Ծանոթ ենք Թուրքիայում հայկական եկեղեցիների վաճառքի մասին թուրքական մամուլում հրապարակված տեղեկատվությանը: Մասնավորապես, Բուրսա քաղաքի Սեբթաշը թաղամասում գտնվող հայկական կաթոլիկ եկեղեցին հանվել է վաճառքի 6 մլն թուրքական լիրայով, իսկ Բուրսայի մյուս հայկական եկեղեցու համար սահմանվել է 6,3 մլն թուրքական լիրա գին: Բացի այդ, Թուրքիայի արեւմտյան Քյութահիա նահանգում ավերվել է Սուրբ Թորոս հայկական եկեղեցին։
Պատմամշակութային կոթողների նկատմամբ նման վերաբերմունք ցուցաբերող պետության տարածաշրջանային խաղաղության եւ կայունության համագործակցությանն ուղղված կոչերն առնվազն չեն կարող վստահելի լինել»,- ասել է խոսնակը:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի խորհրդին, թե «Հայաստանը պետք է դաս քաղի», Աննա Նաղդալյանն ասել է․
«Որեւէ մեկին իրավունք չի վերապահված սպառնալիքների լեզվով անհարգալից խոսել եւ պատմության դասեր տալ ցեղասպանություն վերապրած ժողովրդին:
Թուրքիայի իշխանությունները պետք է հստակ գիտակցեն, որ երկխոսության համար անհրաժեշտ է համապատասխան վստահության մթնոլորտ, իսկ հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացումը միանշանակորեն չի նպաստում այդ մթնոլորտի ձեւավորմանը»:

Armenian MFA urges Turkey to adhere to its obligations - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian MFA has strongly condemned the policy of consistent destruction and misappropriation of Armenian cultural heritage by the Turkish authorities that gained new momentum, and urged Turkey to strictly adhere to its obligations under the international agreements.
The ministry’s Spokesperson Anna Naghdalyan has made this statement, commenting on the Turkish media reports about the sale of Armenian churches in Turkey.
“We are familiar with the reports in Turkish media about the sale of Armenian churches in Turkey. In particular, the Armenian Catholic Church in Sebtash district of Bursa was put up for sale for 6 million Turkish liras, while another Armenian church in Bursa was put for sale for 6.3 million Turkish liras. Moreover, the Armenian St. Toros Church in the western Turkish province of Kutahya was destroyed.
Calls on cooperation for regional peace and stability by a state which demonstrates such attitude towards historical-cultural monuments at least cannot be credible,” said Naghdalyan.
Commenting on Turkish FM Mevlut Cavusoglu’s remark that “Armenia should learn its lesson”, Anna Naghdalyan said:
“No one has the right to speak disrespectfully with the language of threat and give lessons of history to the nation who survived genocide.
Turkey’s authorities must clearly realize that a relevant environment of trust is needed for a dialogue, and the destruction of the Armenian historical-cultural heritage definitely does not contribute to the establishment of such an environment.”