ՀՀ ԱԳՆ-ը կոչ է անում Թուրքիային կատարել իր պարտավորությունները - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի ԱԳՆ-ը խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի իշխանությունների կողմից հայկական մշակութային ժառանգության հետեւողական ոչնչացման, դրա ապօրինի յուրացման նոր թափ առած քաղաքականությունը եւ կոչ անում լիարժեքորեն կատարել միջազգային պայմանագրերով ստանձնած իր պարտավորությունները:
Այս մասին ասել է արտգործնախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ մեկնաբանելով Թուրքիայում հայկական եկեղեցիների վաճառքի մասին թուրքական մամուլում հրապարակված տեղեկատվությունը։
«Ծանոթ ենք Թուրքիայում հայկական եկեղեցիների վաճառքի մասին թուրքական մամուլում հրապարակված տեղեկատվությանը: Մասնավորապես, Բուրսա քաղաքի Սեբթաշը թաղամասում գտնվող հայկական կաթոլիկ եկեղեցին հանվել է վաճառքի 6 մլն թուրքական լիրայով, իսկ Բուրսայի մյուս հայկական եկեղեցու համար սահմանվել է 6,3 մլն թուրքական լիրա գին: Բացի այդ, Թուրքիայի արեւմտյան Քյութահիա նահանգում ավերվել է Սուրբ Թորոս հայկական եկեղեցին։
Պատմամշակութային կոթողների նկատմամբ նման վերաբերմունք ցուցաբերող պետության տարածաշրջանային խաղաղության եւ կայունության համագործակցությանն ուղղված կոչերն առնվազն չեն կարող վստահելի լինել»,- ասել է խոսնակը:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի խորհրդին, թե «Հայաստանը պետք է դաս քաղի», Աննա Նաղդալյանն ասել է․
«Որեւէ մեկին իրավունք չի վերապահված սպառնալիքների լեզվով անհարգալից խոսել եւ պատմության դասեր տալ ցեղասպանություն վերապրած ժողովրդին:
Թուրքիայի իշխանությունները պետք է հստակ գիտակցեն, որ երկխոսության համար անհրաժեշտ է համապատասխան վստահության մթնոլորտ, իսկ հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացումը միանշանակորեն չի նպաստում այդ մթնոլորտի ձեւավորմանը»:

Ереван /Медиамакс/. МИД Армении решительно осуждает новую волну политики, проводимой властями Турции в отношении последовательного уничтожения армянского культурного наследия и его незаконного присвоения, и призывает к полному выполнению своих обязательств по международным договорам.
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян прокомментировала опубликованную в турецкой прессе информацию о продаже армянских церквей в Турции.
«Нам известно об опубликованной в турецкой прессе информации о продаже армянских церквей в Турции. В частности, армянская католическая церковь в районе Себташ города Бурса была выставлена на продажу за 6 миллионов турецких лир, а еще одна армянская церковь в Бурсе была оценена в 6,3 миллиона. Кроме того, в западной турецкой провинции Кютахья была разрушена армянская церковь Святого Тороса.
По крайней мере, призывы о сотрудничестве во имя мира и стабильности в регионе от государства, которое относится к памятникам истории и культуры подобным образом, как минимум не могут вызывать доверие», - сказала она.
Что касается совета министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу о том, что «Армении следует извлечь урок», Анна Нагдалян сказала:
«Никто не имеет права говорить неуважительным языком угроз и преподавать уроки истории людям, пережившим геноцид.
Турецкие власти должны четко осознавать, что для диалога необходима атмосфера доверия, и разрушение армянского исторического и культурного наследия однозначно не способствует созданию этой атмосферы».