ԱԳՆ ղեկավարը հանդիպել է համանախագահ երկրների դեսպանների հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դեսպաններին՝ ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին, Ֆրանսիայի դեսպան Ջոնաթան Լաքոթին եւ ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին:
Հանդիպման օրակարգում էին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հետպատերազմական իրադրությանը, տարածաշրջանային անվտանգությանը եւ խաղաղությանն առնչվող հարցեր, հաղորդում են ԱԳՆ-ից:
«Ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը: Արա Այվազյանը կարեւորել է կարգավորման հիմնարար սկզբունքների ամբողջական իրականացման անհրաժեշտությունը՝ այս համատեքստում շեշտելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման եւ անվտանգության իրավունքը:
Նախարարը, ներկայացնելով հրադադարի հաստատման եւ Արցախ խաղաղապահների տեղակայման վերաբերյալ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կյանքի կոչման ընթացքը, առանձնահատուկ ընդգծել է հումանիտար հարցերի լիարժեք եւ անխափան հասցեագրման առաջնահերթությունը, մասնավորապես՝ ռազմագերիների, պատանդների եւ պահվող այլ անձանց վերադարձի մասով:
Արա Այվազյանը զրուցակիցների ուշադրությունը հրավիրել է Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային, կրոնական ժառանգության պահպանման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկման հրատապության վրա՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից հայկական պատմամշակութային, կրոնական ժառանգության ոչնչացման կամ ինքնության խեղաթյուրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Глава МИД Армении встретился с послами стран-сопредседателей - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян принял сегодня послов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ: посла России Сергея Копыркина, посла Франции Джонатана Лакота и посла США Линн Трейси.
Как говорится в сообщении МИД, на повестке встречи были вопросы, связанные с послевоенной ситуацией в зоне нагорно-карабахского конфликта и региональной безопасностью.
«Была подчеркнута необходимость возобновления мирного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Ара Айвазян отметил важность полноценной реализации основных принципов урегулирования, подчеркнув в этом контексте вопрос безопасности народа Арцаха и его права на самоопределение.
Представляя соблюдение режима прекращения огня и выполнение заявления от 9 ноября, министр подчеркнул приоритетность полного и бесперебойного решения гуманитарных вопросов, в частности, возвращения военнопленных, заложников и других задержанных лиц.
Ара Айвазян обратил внимание собеседников на неотложность принятия мер по сохранению армянского исторического, культурного и религиозного наследия на территориях Арцаха, оказавшихся под контролем Азербайджана, с учетом шагов, предпринятых Азербайджаном для уничтожения армянского исторического и культурного наследия или искажения его самобытности», - говорится в сообщении МИД Армении.