ԱԳՆ ղեկավարը հանդիպել է համանախագահ երկրների դեսպանների հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դեսպաններին՝ ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին, Ֆրանսիայի դեսպան Ջոնաթան Լաքոթին եւ ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին:
Հանդիպման օրակարգում էին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հետպատերազմական իրադրությանը, տարածաշրջանային անվտանգությանը եւ խաղաղությանն առնչվող հարցեր, հաղորդում են ԱԳՆ-ից:
«Ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը: Արա Այվազյանը կարեւորել է կարգավորման հիմնարար սկզբունքների ամբողջական իրականացման անհրաժեշտությունը՝ այս համատեքստում շեշտելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման եւ անվտանգության իրավունքը:
Նախարարը, ներկայացնելով հրադադարի հաստատման եւ Արցախ խաղաղապահների տեղակայման վերաբերյալ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կյանքի կոչման ընթացքը, առանձնահատուկ ընդգծել է հումանիտար հարցերի լիարժեք եւ անխափան հասցեագրման առաջնահերթությունը, մասնավորապես՝ ռազմագերիների, պատանդների եւ պահվող այլ անձանց վերադարձի մասով:
Արա Այվազյանը զրուցակիցների ուշադրությունը հրավիրել է Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային, կրոնական ժառանգության պահպանման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկման հրատապության վրա՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից հայկական պատմամշակութային, կրոնական ժառանգության ոչնչացման կամ ինքնության խեղաթյուրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

The meeting agenda focused on the post-war situation in Nagorno-Karabakh, regional security and peace, said the Armenian MFA.
“The parties have underlined the need for restoration of the peace process in the framework of the Minsk Group. Ara Ayvazyan has highlighted the importance of full implementation of the fundamental principles of the conflict settlement, in this context stressing the right of Artsakh people’s to self-determination and safety.
Presenting the process of implementation of the November 9 statement on ceasefire and deployment of peacekeepers to Artsakh, Ara Ayvazyan has underlined that the priority is full and unhindered completion of humanitarian tasks, including the return of POWs, hostages and other captive persons.
The Armenian Foreign Minister has noted to the ambassadors that protection of Artsakh’s Armenian historical, cultural and religious heritage in the territories captured by Azerbaijan is an urgent matter, given that Azerbaijan is taking steps toward destruction or mislabeling of Armenian historical, cultural and religious heritage,” the Armenian MFA said in a press statement.