ՌԴ դեսպանը վստահ է, որ Բաքուն կապահովի եկեղեցիների անվտանգությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բաքվում Ռուսաստանի դեսպան Միխայիլ Բոչարնիկովը համոզմունք է հայտնել, որ Ադրբեջանը կապահովի քրիստոնեական սրբատեղիների անվտանգությունը այն շրջաններում, որոնք անցել են իր վերահսկողության տակ:
ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը բազմիցս խոսել է այս մասին:
«Նոյեմբերի 25-ին Քելբաջարի շրջանի ազատագրման կապակցությամբ ժողովրդին ուղղված ուղերձում Ալիեւը կրկին շեշտել էր, որ քրիստոնեական հուշարձանները Ադրբեջանի պատմական եւ մշակութային ժառանգությունն են եւ գտնվում են պետության պաշտպանության ներքո», - ասել է Ռուսաստանի դեսպանը:
Միխայիլ Բոչարնիկովը հիշեցրել է, որ Իլհամ Ալիեւը նոյեմբերի 14-ին Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում երաշխավորել է Ադրբեջանին վերադարձված տարածքներում քրիստոնեական սրբատեղիների անվտանգությունն ու բնականոն գործունեությունը:
«Համոզված եմ, որ այդպես էլ կլինի: Մենք Ադրբեջանը գիտենք որպես բազմազգ եւ բազմադավան պետություն, որտեղ հավասարապես ապահովված են տարբեր ժողովուրդների եւ բազմաթիվ դավանանքների ներկայացուցիչների իրավունքներն ու ազատությունները», - ասել է Ռուսաստանի դեսպանը:

Baku will ensure the safety of Christian shrines, says Russian Ambassador - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax. Russian Ambassador to Azerbaijan Mikhail Bocharnikov has stated he is certain that Azerbaijan will ensure the safety of Christian shrines in the regions of Nagorno-Karabakh that have come under Baku’s control.
In the interview with TASS, he has recalled that Azerbaijani President Ilham Aliyev had repeatedly spoken about this.
“In a televised address to the people on November 25, on the occasion of the liberation of Kelbajar region, Aliyev has reiterated that Christian monuments are the historical and cultural property of Azerbaijan, which is under state protection,” said the Russian ambassador.
Mikhail Bocharnikov has recalled that on November 14, in a telephone conversation with Vladimir Putin, Ilham Aliyev guaranteed the safety and normal functioning of Christian shrines in the territories returned to Azerbaijan.
“I am sure that it will be so in practice as well. We know Azerbaijan as a multinational and multi-confessional state, where the rights and freedoms of representatives of different ethnicities and followers of many religions are equally ensured,” said the Russian Ambassador.