ՌԴ դեսպանը վստահ է, որ Բաքուն կապահովի եկեղեցիների անվտանգությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բաքվում Ռուսաստանի դեսպան Միխայիլ Բոչարնիկովը համոզմունք է հայտնել, որ Ադրբեջանը կապահովի քրիստոնեական սրբատեղիների անվտանգությունը այն շրջաններում, որոնք անցել են իր վերահսկողության տակ:
ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը բազմիցս խոսել է այս մասին:
«Նոյեմբերի 25-ին Քելբաջարի շրջանի ազատագրման կապակցությամբ ժողովրդին ուղղված ուղերձում Ալիեւը կրկին շեշտել էր, որ քրիստոնեական հուշարձանները Ադրբեջանի պատմական եւ մշակութային ժառանգությունն են եւ գտնվում են պետության պաշտպանության ներքո», - ասել է Ռուսաստանի դեսպանը:
Միխայիլ Բոչարնիկովը հիշեցրել է, որ Իլհամ Ալիեւը նոյեմբերի 14-ին Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում երաշխավորել է Ադրբեջանին վերադարձված տարածքներում քրիստոնեական սրբատեղիների անվտանգությունն ու բնականոն գործունեությունը:
«Համոզված եմ, որ այդպես էլ կլինի: Մենք Ադրբեջանը գիտենք որպես բազմազգ եւ բազմադավան պետություն, որտեղ հավասարապես ապահովված են տարբեր ժողովուրդների եւ բազմաթիվ դավանանքների ներկայացուցիչների իրավունքներն ու ազատությունները», - ասել է Ռուսաստանի դեսպանը:

Ереван /Медиамакс/. Посол России в Баку Михаил Бочарников выразил уверенность, что Азербайджан обеспечит сохранность христианских святынь в перешедших под его контроль районах Нагорного Карабаха.
В интервью ТАСС он напомнил, что об этом неоднократно говорил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«25 ноября в телеобращении к народу по случаю освобождения Кельбаджарского района Алиев вновь подчеркнул, что христианские памятники являются историко-культурным достоянием Азербайджана, находящимся под его государственной защитой», - сказал посол России.
Михаил Бочарников напомнил, что 14 ноября в телефонном разговоре с Владимиром Путиным Ильхам Алиев гарантировал обеспечение сохранности и нормального функционирования христианских святынь на территориях, которые возвращаются Азербайджану.
«Уверен, что так и будет на практике. Мы знаем Азербайджан как многонациональное и многоконфессиональное государство, где в равной степени обеспечены права и свободы представителей различных народов и последователей множества религий», - сказал посол Российской Федерации.