Մնացականյանը ԵԽ-ին վճռականություն ցուցաբերելու կոչ է արել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր ասել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը պետք է վճռականություն ցուցաբերի եւ պաշտպանի Արցախի քաղաքացիների ապրելու իրավունքը:
Եվորպայի Խորհրդի Նախարարների խորհրդի նստաշրջանի իր ելույթում Մնացականյանը հորդորել է «վճռորոշ քայլեր ձեռնարկել եւ արժանի լինել ԵԽ հիմնադիր հայրերի ժառանգությանը»:
«Շարունակվող պատերազմի վերաբերյալ դիրքորոշում արտահայտելու կամ նույնիսկ հակամարտության գոտիներում բնակվող մարդկանց սանիտարական կարիքներն ընկալելու անկարողությունը վկայում է առկա խորը ճգնաժամի մասին: Կոմիտեն պետք է գործողություններ ձեռնարկի, այլապես կարող է առերեսվել ժամանակավրեպ դիտարկվելու վտանգին:
Սա համաշխարհային կարգի համար վճռորոշ պահ է: Բազմակողմանիությունը կոչված է եղել ապահովել գլոբալ խաղաղությունը։ Այսօր բազմակողմանիությունը ճգնաժամի մեջ է: Դրա ապագան կախված է յուրաքանչյուր պետության ավելի լայն միասնությունից, եւ դա է Եվրոպայի խորհրդի նպատակը: Այս հարցում մենք բոլորս ունենք պատասխանատվության մեր բաժինը եւ պետք է արագ գործենք: Հակառակը՝  ճգնաժամն է, Եվրոպայի Խորհրդի բարոյական ճգնաժամը եւ արժեհամակարգի ճգնաժամը»,- շեշտել է Հայաստանի արտգործնախարարը:

Мнацаканян призвал Комитет министров Совет Европы проявить решимость - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил сегодня, что Совет Европы должен проявить решимость и защитить право граждан Арцаха на жизнь.
В своем выступлении на заседании Комитета министров Совета Европы Мнацаканян призвал «предпринять решительные шаги, чтобы быть достойными наследия отцов-основателей Совета Европы».
«Неспособность выразить свою позицию по поводу продолжающейся войны или даже понять санитарные потребности людей, проживающих в зонах конфликтов, указывает на наличие глубокого кризиса. Комитет должен принять меры, в противном случае будет слишком поздно.
Это решающий момент для мирового порядка. Многосторонний подход был призван  обеспечить глобальный мир. Сегодня он переживает кризис. Его будущее зависит от более широкого единства, и в этом состоит цель Совета Европы. Все мы имеем свою долю ответственности в этом вопросе и должны действовать быстро. В противном случае мы столкнемся с моральным кризисом Совета Европы и кризисом системы ценностей», - подчеркнул глава МИД Армении.