Մնացականյանը ԵԽ-ին վճռականություն ցուցաբերելու կոչ է արել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր ասել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը պետք է վճռականություն ցուցաբերի եւ պաշտպանի Արցախի քաղաքացիների ապրելու իրավունքը:
Եվորպայի Խորհրդի Նախարարների խորհրդի նստաշրջանի իր ելույթում Մնացականյանը հորդորել է «վճռորոշ քայլեր ձեռնարկել եւ արժանի լինել ԵԽ հիմնադիր հայրերի ժառանգությանը»:
«Շարունակվող պատերազմի վերաբերյալ դիրքորոշում արտահայտելու կամ նույնիսկ հակամարտության գոտիներում բնակվող մարդկանց սանիտարական կարիքներն ընկալելու անկարողությունը վկայում է առկա խորը ճգնաժամի մասին: Կոմիտեն պետք է գործողություններ ձեռնարկի, այլապես կարող է առերեսվել ժամանակավրեպ դիտարկվելու վտանգին:
Սա համաշխարհային կարգի համար վճռորոշ պահ է: Բազմակողմանիությունը կոչված է եղել ապահովել գլոբալ խաղաղությունը։ Այսօր բազմակողմանիությունը ճգնաժամի մեջ է: Դրա ապագան կախված է յուրաքանչյուր պետության ավելի լայն միասնությունից, եւ դա է Եվրոպայի խորհրդի նպատակը: Այս հարցում մենք բոլորս ունենք պատասխանատվության մեր բաժինը եւ պետք է արագ գործենք: Հակառակը՝  ճգնաժամն է, Եվրոպայի Խորհրդի բարոյական ճգնաժամը եւ արժեհամակարգի ճգնաժամը»,- շեշտել է Հայաստանի արտգործնախարարը:

Armenian FM urges Council of Europe to avoid a “moral crisis” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan stated today that the Council of Europe must show determination and protect the right to life of ordinary citizens of Artsakh.
Addressing the Session Committee of Ministers of the Council of Europe, Mnatsakanyan urged to “take bold steps and be worthy of the legacy of the founding fathers of the Council of Europe.”
“The inability to express a position on an ongoing war or even acknowledging the sanitary needs of people living in conflict zones testifies to a deep crisis. The Committee must take action. otherwise it may face the threat of being considered premature.
This is a defining time for the world order. Multilateralism was invented to achieve global peace. Today, multilateralism is in crisis. Its future depends on greater unity of each individual State, and that is the aim of the Council of Europe. We all have our share of responsibility to this end and we must act soon. The opposite is a crisis, a moral crisis and a crisis of values for the Council of Europe,” the Armenian Foreign Minister stated.