Իսրայելցի մտավորականները պահանջում են դադարեցնել զենքի վաճառքը Բաքվին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելի մի խումբ մտավորականներ ու հանրային գործիչներ հանդես են եկել բաց նամակով՝ Արցախում ընթացող պատերազմի վերաբերյալ:
Նամակում, մասնավորապես, ասվում է.
«Անկախ աղբյուրներից տեղեկատվության եւ վերլուծությունների ընթերցումից հետո մենք եզրակացրել ենք, որ վերջին մի քանի օրերի ծավալվող բռնության սանձազերծումը պայմանավորված է բացառապես Ադրբեջանի Հանրապետության ագրեսիայով, որին աջակցում է Թուրքիան եւ տարածաշրջանի այլ գոտիներից եկած մարտիկներ: Այս մարտական գործողություններն ուղղված են Արցախի Հանրապետության ռազմական եւ քաղաքացիական թիրախների ուղղությամբ եւ մեծամասամբ հայ բնակչության դեմ: Սա պետք է  խստիվ եւ հստակ դատապարտվի: Արցախի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության պատասխանը ակնհայտորեն բնակչության, սեփականության եւ տարածքի պաշտպանությունն է եւ սա պետք է վայելի նրանց աջակցությունը, ովքեր գնահատում են ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը»:
Նամակի հեղինակները նաեւ մտահոգությամբ անդրադարձել են «վերջին տարիներին Ադրբեջանին իսրայելական զենք վաճառելու խնդրին, ինչն այդ երկրի զանգվածային սպառազինման բաղադրիչներից մեկն է»:
«Իսրայելի կառավարությանը կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել զենքի վաճառքը Ադրբեջանին՝ մինչ կառավարության եւ Կնեսետի կողմից հարցի վերանայումը: Realpolitik-ը, ինչպես արտացոլված է այստեղ՝ զենքի վաճառքում, արտաքին քաղաքականության միակ հիմքը չեն: Անշուշտ, պետք է հարցադրումներ կատարել սպառազինման գործում Իսրայելի դերակատարության մասին, որն ուղղված էր հիմնականում մի ժողովրդի դեմ, որը հրեա ժողովրդի նման քսաներորդ դարում ենթարկվել է ցեղասպանական հարձակումների: Մենք կոչ ենք անում մյուս իսրայելցիներին բարձրաձայնել իրենց ձայնն այս կարեւոր խնդրի շուրջ»:

Yerevan /Mediamax/. A group of Israeli intellectuals and public figures has published an open letter regarding the war in Artsakh.
In particular, the letter reads:
“From a reading of independent accounts and analysis we have concluded that this outbreak of violence in the last few days is due solely to aggression of the Republic of Azerbaijan, supported by Turkey and backed up by fighters from elsewhere in the region. This belligerence has been directed towards military and civilian targets in the Republic of Artsakh and its mainly Armenian population, and deserves to be condemned in no uncertain terms. The response of the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia is clearly one of defense of population, property and territory, and should enjoy the support of those who cherish the principle of self-determination of peoples.”
The signees have addressed with “dismay” the matter of “Israeli arms sales to Azerbaijan in recent years, this being one component in the massive armament process in that country.”
“We call upon the Israeli government to cease immediately the sales of arms to Azerbaijan, pending a review of the issue by the government and Knesset. Matters of would-be Realpolitik, as reflected here in arm sales, are not the only basis for foreign policy. Certainly, one needs to question Israel’s role in an armament effort aimed mainly against a people that like the Jewish people suffered genocidal attacks in the twentieth century. We call upon other Israelis to raise their voice on this important issue,” the letter reads.