Փաշինյանը Գուտերեշին է ներկայացրել իրավիճակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ներկայացրել է ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանագոտում տիրող իրավիճակին եւ ընդգծել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի փաստը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ի տարբերություն նախորդ տարիների էսկալացիաներին՝ այս մեկին բնորոշ է Թուրքիայի խիստ ակտիվ եւ կողմնակալ դիրքորոշումն ու ապակայունացնող ուղղակի ներկայությունն ադրբեջանական գործողություններում:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը խոր մտահոգություն է հայտնել ստեղծված իրավիճակով եւ զարգացումներով՝ ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում խաղաղ գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը:

Пашинян представил Гутерришу сложившуюся ситуацию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян в телефонном разговоре с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем представил ситуацию на карабахско-азербайджанской границе и подчеркнул факт развязанной Азербайджаном войны.
Он отметил, что в отличие от эскалации прошлых лет, нынешняя характеризуется активной и предвзятой позицией Турции и ее прямым дестабилизирующим влиянием на действия Азербайджана.
Генеральный секретарь ООН выразил глубокую обеспокоенность сложившейся ситуацией и развитием событий и подчеркнул необходимость возобновления мирного процесса в рамках Минской группы ОБСЕ, сообщает пресс-служба правительства Армении.