Փաշինյանը Գուտերեշին է ներկայացրել իրավիճակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ներկայացրել է ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանագոտում տիրող իրավիճակին եւ ընդգծել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի փաստը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ի տարբերություն նախորդ տարիների էսկալացիաներին՝ այս մեկին բնորոշ է Թուրքիայի խիստ ակտիվ եւ կողմնակալ դիրքորոշումն ու ապակայունացնող ուղղակի ներկայությունն ադրբեջանական գործողություններում:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը խոր մտահոգություն է հայտնել ստեղծված իրավիճակով եւ զարգացումներով՝ ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում խաղաղ գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը:

Nikol Pashinyan informs UN Secretary-General about the situation in Artsakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has informed UN Secretary-General Antonio Guterres about current situation on the Artsakh-Azerbaijan line of contact and underlined that Azerbaijan unleashed a war.
During the phone conversation, Pashinyan has also told the UN Secretary-General that contrary to the previous escalations, this one is characterized by Turkey’s active and biased position and its direct destabilizing involvement in Azerbaijan’s actions.
Antonio Guterres has expressed deep concern over current situation and the ongoing developments, stressing the need to resume the peace process in the OSCE Minsk Group format, said the press service of the Armenian government.