Փաշինյանը պատմել է, թե ինչ էր Դուշանբեում խնդրել Ալիեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասներ է ներկայացրել 2018 թվականի սեպտեմբերին Դուշանբեում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ ձեռք բերված համաձայնության մասին, որով կողմերը պայմանավորվել էին նվազեցնել լարվածությունը շփման գծում եւ պետական սահմանին:
Այդ մասին Փաշինյանն ասել է Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցին, որից մի հատված վարչապետն այսօր հրապարակել է իր ֆեյսբուքյան էջում: Հարցազրույցը ձայնագրվել էր նախքան Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան եւ պետք է հեռարձակվեր սեպտեմբերի 27-ի երեկոյան:
«Երկու տարի այս մասին չէի խոսում կոռեկտությունից ելնելով, բայց հաշվի առնելով Ադրբեջանի նախագահի անհասկանալի պահվածքը, այսօր կխոսեմ», - ասել է  Հայաստանի վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ իրականում ոչ թե ինքն է խնդրանքով դիմել Իլհամ Ալիեւին, այլ հակառակը:
«Այդ ժամանակ մենք պատրաստվում էինք Երեւանի քաղաքապետի ընտրություններին, գրեթե ամեն օր հանրահավաքներ էինք անուն, եւ մի շարք ելույթներում ես քննադատում էի Ադրբեջանում տիրող իրավիճակը եւ փորձում էի խոսակցություն ծավալել Ադրբեջանի ժողովրդի հետ: Քանի որ հեղափոխությունը նոր էր տեղի ունեցել ու տարածաշրջանի ընդդիմադիր ուժերի մոտ ոգեւորություն կար, Իլհամ Ալիեւը ինձ խնդրեց, որ ձեռնպահ մնամ Ադրբեջանի իրավիճակի մասին խոսելուց:
Դուշանբեի համաձայնության կետերը ինքս եմ ձեռքով գրել բլոկնոտում, մենք դրանք քննարկել ենք եւ արձանագրել, որ եկանք համաձայնության: Ես գոհ եմ այդ համաձայնությունից, որովհետեւ արդյունքում խնայվեցին հայ զինվորների կյանքեր: Իսկ հիմա Ալիեւն ասում է, որ մեծահոգաբար թույլ է տվել, որ հետհեղափոխական իշխանությունը Հայաստանում կայանա: Այս եւ հետագա զարգացումները ապացուցում են, որ Արցախի հարցը Ալիեւի համար ոչ թե ազգային շահի հարց է, այլ սեփական իշխանությունը եւ բռնատիրական համակարգը պահպանելու միջոց», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян рассказал, о чем его просил Алиев в Душанбе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян огласил детали договоренностей, достигнутых с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Душанбе в сентябре 2018 года. Тогда стороны договорились о снижении напряженности на линии соприкосновения и на государственной границе.
Об этом Пашинян рассказал в интервью Общественному телевидению, отрывок из которого он опубликовал сегодня на своей странице в Facebook. Интервью было записано до начала боевых действий, развязанных Азербайджаном, и должно было быть показано вечером 27 сентября.
«Два года я молчал об этом из соображений корректности, но, учитывая непонятное поведение президента Азербайджана, сегодня я все расскажу»,- сказал премьер-министр Армении.
По словам Никола Пашиняна, не он обратился с просьбой к Ильхаму Алиеву, а наоборот.
«В то время мы готовились к выборам мэра Еревана и почти каждый день проводили митинги, и в ряде выступлений я критиковал ситуацию в Азербайджане и пытался обратиться к азербайджанскому народу. Поскольку революция произошла недавно, и оппозиционные силы в регионе были вооодушевлены, Ильхам Алиев попросил меня воздержаться от разговоров о ситуации в Азербайджане.
Я собственноручно записал в блокноте пункты договоренностей, мы их обсудили и отметили, что пришли к согласию. Я доволен этим соглашением, потому что в результате были спасены жизни армянских солдат. Теперь же Алиев говорит, что он «великодушно» позволили состояться постреволюционному правительству в Армении. Эти и дальнейшие события доказывают, что вопрос Арцаха не является для Алиева вопросом национальных интересов, это способ сохранить власть и диктаторскую систему»,- сказал Никол Пашинян.