ՀՀ ԱԳՆ. Ադրբեջանն ամեն կերպ լռեցնում է սեփական ժողովրդին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն ասել է, որ այսօր Ադրբեջանի իշխանությունը հանդես է գալիս որպես ավտորիտար եւ ռեպրեսիվ ռեժիմ, որն օգտագործում է բոլոր հնարավորությունները՝ սեփական ժողովրդին հարստահարելու եւ լռեցնելու համար:
«Տարածաշրջանում գործ ունենք իշխանական մի համակարգի հետ, որտեղ արժեքները փոխարինված են անձի, դինաստիայի եւ սեփական հարստության պաշտամունքով, իսկ շահերը ենթադրում են ժառանգականության վրա հիմնված իշխանության պահպանումն ամեն գնով: Ցավալի է, որ այդ «ամեն գինը» վճարել եւ վճարում է ձայնից զրկված Ադրբեջանի ժողովուրդը»,- ասել է խոսնակը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի Իլհամ Ալիեւի ելույթը ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանին:
«Հայաստանում եւ Արցախում ձեւավորվել են իշխանություններ, որոնք ստացել են ժողովրդական քվե եւ պատրաստ են երկխոսության մեջ մտնել Ադրբեջանի ժողովրդի մանդատը վայելող իշխանությունների հետ: Իշխանությունը հորից ժառանգած եւ մեկ ընտանիքի շրջանակներում այն կիսող Իլհամ Ալիեւն այդպիսի առաջնորդ չէ: Նրա իշխանությունը մշտապես հիմնված է եղել հակամարտության շահարկման, սեփական հասարակությունում Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի՝ որպես «հարմար թշնամի» կերպարի արմատավորման, այլ ոչ թե սեփական հասարակության կարիքների լուծման վրա»,- ասել է Աննա Նաղդալյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian MFA Spokesperson Anna Naghdalyan has stated that the Azerbaijani authorities are perceived in the world as an authoritarian and repressive regime which uses all the opportunities to harass and silence its own people.
“In the region, we deal with such a governmental system where the values are replaced with a cult of personality, dynasty and own wealth, while the interests serve the preservation of inherited power at all costs. Regrettably, “all costs” are paid by the people of Azerbaijan deprived of voice and freedoms,” she said, commenting on statement of the President of Azerbaijan, delivered at the UNGA.
“Both Armenia and Artsakh authorities have received the mandate of their peoples and are ready to launch a dialogue with the authorities of Azerbaijan that enjoy the relevant mandate of their people. Ilham Aliyev, who inherited the power from his father and who shares it within a single family, is not such a leader. His authority has always been based on manipulations of the conflict, promoting the image of Armenia and the Armenian people as a “useful enemy” within his own society, rather than addressing the latter’s needs,” stated Anna Naghdalyan.