Մնացականյանը խոսել է Ուկրաինայի «բարդույթի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ «կարծես Ուկրաինան բարդույթ ունի՝ ընկալելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության էությունը»:
«Ընկալելու այն լրջագույն սպառնալիքները, որոնց բախվում է Արցախի ժողովուրդը, Արցախի Հանրապետությունը, այն իրական սպառնալիքը, որը վերաբերում է մեր տարածաշրջանի անվտանգությանը, եւ բարդույթ ունի՝ տարանջատելու հակամարտությունները եւ գնահատելու հակամարտությունները՝ ըստ իրենց արժանիքի, էության, պատմության», - ասել է նախարարը՝ «Շանթ» հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում:
«Ուկրաինայի բարեկամ ժողովրդի հետ մենք որեւէ բարդույթ կամ խնդիր չունենք, եւ շարունակելու ենք հետեւողականորեն աշխատել այդ ուղղությամբ եւ հասցնել մեր ազդակները եւ պատգամները: Մենք համբերատար ենք եւ շարունակելու ենք դա անել: Բայց շարունակելու ենք անընդունելի համարել դիրքորոշումներ, որոնք կտրված են իրողությունից: Սա ո՛չ տարածաշրջանին, ո՛չ իրենց, ո՛չ մեզ որեւէ օգուտ չի բերում», - նկատել է Զոհրաբ Մնացականյանը:

Глава МИД Армении заявил о «комплексах» Украины - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил, что «у Украины, похоже, есть комплексы в восприятии сущности карабахского конфликта».
«В восприятии тех серьезнейших угроз, с которыми сталкивается народ Арцаха, Республика Арцах, той реальной угрозы, которая касается региональной безопасности. Есть комплексы в оценке различных конфликтов»,- отметил глава МИД в интервью телекомпании «Шант».
«С дружественным народом Украины у нас нет никаких сложностей или проблем, и мы продолжим последовательно работать в этом направлении и передавать наши сигналы. Мы терпеливы и будем продолжать это делать. Но мы по-прежнему считаем неприемлемыми оторванные от реальности позиции. Это не приносит никакой пользы ни региону, ни нам, ни им (Украине-ред.)»,- заметил Зограб Мнацаканян.