Իրանում քննադատել են Իսրայելում ՀՀ դեսպանություն բացելու որոշումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանի խորհրդարանի նախագահի միջազգային հարցերով հատուկ օգնական Հոսեյն Ամիր-Ադբոլահիանն ասել է, որ Իսրայելում դեսպանություն բացելու Հայաստանի որոշումը «հակասում է Պաղեստինի ժողովրդի շահերին»:
Իրանական MEHR լրատվական գործակալության հաղորդման համաձայն, Հոսեյն Ամիր-Ադբոլահիանն ասել է, որ Հայաստանի կառավարության որոշումն «անակնկալ» է եղել եւ «այդ քայլն, անկասկած, հակամարտության մեջ է մտնում Պաղեստինի ժողովրդի շահերի հետ եւ բացասական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանի կայունության եւ անվտանգության վրա»:
Իրանի խորհրդարանի նախագահի հատուկ օգնականն ասել է, որ Թեհրանի եւ Երեւանի բարեկամական հարաբերությունները կարեւոր գործոն են տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության ապահովելու առումով եւ հույս է հայտնել, որ «Հայաստանի կառավարությունը կվերանայի իր դիրքորոշումը եւ կձեռնարկի անհրաժեշտ քայլեր Պաղեստինի ճնշված ժողովրդին օգնելու համար»:

В Иране раскритиковали решение Армении открыть посольство в Израиле - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Специальный помощник спикера иранского парламента по международным делам Хосейн Амир Абдоллахиян заявил, что решение Армении об открытии посольства в Израиле «противоречит интересам народа Палестины».
Как сообщает иранское новостное агентство MEHR, Хосейн Амир Абдоллахиян отметил, что решение правительства Армении стало для них «неожиданностью» и «этот шаг, безусловно, вступает в противоречие с интересами палестинского народа и окажет негативное влияние на стабильность и безопасность в регионе».
Специальный помощник спикера иранского парламента подчеркнул, что дружественные отношения Тегерана и Еревана являются важным фактором для обеспечения региональной стабильности и безопасности и выразил надежду, что «правительство Армении пересмотрит свою позицию и предпримет необходимые шаги для поддержки угнетенного народа Палестины».