Իրանում քննադատել են Իսրայելում ՀՀ դեսպանություն բացելու որոշումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանի խորհրդարանի նախագահի միջազգային հարցերով հատուկ օգնական Հոսեյն Ամիր-Ադբոլահիանն ասել է, որ Իսրայելում դեսպանություն բացելու Հայաստանի որոշումը «հակասում է Պաղեստինի ժողովրդի շահերին»:
Իրանական MEHR լրատվական գործակալության հաղորդման համաձայն, Հոսեյն Ամիր-Ադբոլահիանն ասել է, որ Հայաստանի կառավարության որոշումն «անակնկալ» է եղել եւ «այդ քայլն, անկասկած, հակամարտության մեջ է մտնում Պաղեստինի ժողովրդի շահերի հետ եւ բացասական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանի կայունության եւ անվտանգության վրա»:
Իրանի խորհրդարանի նախագահի հատուկ օգնականն ասել է, որ Թեհրանի եւ Երեւանի բարեկամական հարաբերությունները կարեւոր գործոն են տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության ապահովելու առումով եւ հույս է հայտնել, որ «Հայաստանի կառավարությունը կվերանայի իր դիրքորոշումը եւ կձեռնարկի անհրաժեշտ քայլեր Պաղեստինի ճնշված ժողովրդին օգնելու համար»:

Iran criticizes Armenia’s decision to open an embassy in Israel
Yerevan /Mediamax/. Iranian Parliament Speaker’s Special Aide for International Affairs Hossein Amir-Abdollahian has stated that opening Armenian Embassy in Tel Aviv runs counter to the interests of Palestinian people.
Iranian news agency MEHR reports that Hossein Amir-Abdollahian has called the Armenian government’s decision ‘surprising’ and added, “undoubtedly, this move is in conflict with the interests of Palestinian people and will leave negative impacts on stability and security of the region”.
Hossein Amir-Abdollahian has underlined the friendly relations between Tehran and Yerevan as an important factor in preserving stability and security in the region and added, “it is hoped that Armenian government will revise its decision and adopt necessary steps to help the oppressed people of Palestine”.