Նախագահը ԱՄՆ դեսպանին պատմել է ATOM նախաձեռնության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ կառավարության կողմից Հայաստանին ցուցաբերված աջակցությունը:
Նոյեմբերի 12-ին ընդունելով ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին, նախագահն ասել է, որ «յուրաքանչյուր, անգամ փոքր քայլ կարող է շատ մեծ արդյունքների հանգեցնել»:
Լին Թրեյսին նշել է, որ ԱՄՆ-ը հետաքրքրված է առավել զարգացնել արդյունավետ գործընկերությունը Հայաստանի հետ եւ ընդգծել, որ դրական փոփոխությունների համար շատ հնարավորություններ կան:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համագործակցության նոր հնարավորությունների շուրջ: Արմեն Սարգսյանը ներկայացրել է նախագահական նախաձեռնությունների շրջանակում հաջորդ տարվա ընթացքում նախատեսվող միջոցառումները, այդ թվում՝ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովը», STARMUS 6-րդ միջազգային փառատոնը:
Արմեն Սարգսյանը անդրադարձել է նաեւ ATOM նախագահական նախաձեռնությանը, որն ուղղված է Հայաստանում նորագույն տեխնոլոգիաների եւ գիտության զարգացմանը եւ, մասնավորապես, նպատակ ունի տեղեկատվական եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի միջազգային խոշոր տեխնոլոգիական ընկերություններին բերել Հայաստան՝ նպատակ ունենալով այն դարձնել արհեստական բանականության եւ մաթեմատիկական մոդելավորման առաջատար կենտրոններից մեկը:  Նախագահն ԱՄՆ դեսպանին առաջարկել է դիտարկել համագործակցության հնարավորությունները այս ծրագրի շրջանակում:

Президент представил послу США свою инициативу ATOM - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армен Саргсян высоко оценивает поддержку, оказываемую американским правительством Армении.
Принимая 12 ноября посла США в Армении Линн Трейси, президент заявил, что «каждый, даже маленький шаг может привести к большим результатам».
Линн Трейси отметила, что Соединенные Штаты заинтересованы в максимальном развитии эффективного партнерства с Арменией и подчеркнула, что существует множество возможностей для положительных изменений.
Собеседники обменялись мнениями о новых возможностях сотрудничества. Армен Саргсян представил предстоящие в следующем году мероприятия в рамках президентских инициатив: «Армянский саммит мыслей», 6-й международный фестиваль STARMUS.
Армен Саргсян коснулся также президентской инициативы ATOM по развитию новейших технологий и науки в Армении и привлечение крупных международных технологических компаний с целью превращения страны в один из ведущих центров искусственного интеллекта и математического моделирования. Президент предложил послу США рассмотреть возможности сотрудничества в рамках инициативы ATOM.