Նախագահը ԱՄՆ դեսպանին պատմել է ATOM նախաձեռնության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ կառավարության կողմից Հայաստանին ցուցաբերված աջակցությունը:
Նոյեմբերի 12-ին ընդունելով ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին, նախագահն ասել է, որ «յուրաքանչյուր, անգամ փոքր քայլ կարող է շատ մեծ արդյունքների հանգեցնել»:
Լին Թրեյսին նշել է, որ ԱՄՆ-ը հետաքրքրված է առավել զարգացնել արդյունավետ գործընկերությունը Հայաստանի հետ եւ ընդգծել, որ դրական փոփոխությունների համար շատ հնարավորություններ կան:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համագործակցության նոր հնարավորությունների շուրջ: Արմեն Սարգսյանը ներկայացրել է նախագահական նախաձեռնությունների շրջանակում հաջորդ տարվա ընթացքում նախատեսվող միջոցառումները, այդ թվում՝ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողովը», STARMUS 6-րդ միջազգային փառատոնը:
Արմեն Սարգսյանը անդրադարձել է նաեւ ATOM նախագահական նախաձեռնությանը, որն ուղղված է Հայաստանում նորագույն տեխնոլոգիաների եւ գիտության զարգացմանը եւ, մասնավորապես, նպատակ ունի տեղեկատվական եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի միջազգային խոշոր տեխնոլոգիական ընկերություններին բերել Հայաստան՝ նպատակ ունենալով այն դարձնել արհեստական բանականության եւ մաթեմատիկական մոդելավորման առաջատար կենտրոններից մեկը:  Նախագահն ԱՄՆ դեսպանին առաջարկել է դիտարկել համագործակցության հնարավորությունները այս ծրագրի շրջանակում:

Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Armen Sarkissian received U.S. Ambassador to Armenia Lynne Tracy on November 12. During the meeting, the President highlighted his appreciation for the U.S. government’s support for Armenia.
Armen Sarkissian also remarked that “each, even small step can have huge results”.
Ambassador Tracy said that the U.S. is inclined to develop productive partnership with Armenia and underlined that there are plenty of opportunities to achieve positive changes.
The parties exchanged views on new possibilities of cooperation between Armenia and the United States. President Sarkissian introduced the ambassador to the events scheduled for 2020 in the framework of the presidential initiatives, including Armenian Summit of Minds and the 6th STARMUS Festival.
Armen Sarkissian also told Lynne Tracy about his ATOM initiative, which is designed to advance modern technologies and science in Armenia, particularly by bringing large international IT and high tech companies to Armenia in order to take the country into the ranks of global AI and mathematical modeling centers. Sarkissian suggested to Ambassador Tracy to consider Armenia-U.S. cooperation in the framework of ATOM.