Իսրայելում ողջունել են դեսպանություն բացելու Հայաստանի որոշումը
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելում ողջունել են Հայաստանի կառավարության որոշումը Թել Ավիվում դեսպանություն բացելու մասին:
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Իսրայել Կացն ասել է, որ Հայաստանի որոշումը «էական քայլ կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար»:
Նա նկատել է, որ Հայաստանը կդառնա Իսրայելում դեսպանություն ունեցող 90-րդ պետությունը, ինչը վկայում է աշխարհում Իսրայելի դիրքերի ամրապնդման մասին:
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Նիզար Ամերն էլ ասել է, որ Հայաստանի կառավարության որոշումը արտացոլում է այն էական բարելավումը, որը գրանցվել է երկու երկրների հարաբերություններում վերջին տարվա ընթացքում:
«Դեսպանության բացումը նոր եւ կարեւոր էջ կբացի մեր հարաբերություններում: Մենք վստահ ենք, որ դա նպաստելու է երկու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանը եւ համագործակցության ընդլայնմանը բոլոր ոլորտներում», - ասել է Իսրայելի ԱԳՆ խոսնակը:

Israel welcome’s Armenia decision to open an embassy in Tel Aviv
Foreign Minister Israel Katz has praised the Armenian government’s decision, saying that it is a “significant step in the development of bilateral relations” between the two states.
Armenia will be the 90th country to open an embassy in Israel, which “attests to the constant increase in the strength of Israel’s position in the world”, according to Katz.
Foreign Ministry spokesman Nizar Amer has said that this move reflects the significant improvement of ties between the two countries that has taken place over the last year.
“The opening of the embassy is a new and important chapter in bilateral relations, and we are confident that this will further strengthen the friendship between the two peoples and enhance cooperation between the states in all areas,” Amer said.