Իսրայելում ողջունել են դեսպանություն բացելու Հայաստանի որոշումը
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելում ողջունել են Հայաստանի կառավարության որոշումը Թել Ավիվում դեսպանություն բացելու մասին:
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Իսրայել Կացն ասել է, որ Հայաստանի որոշումը «էական քայլ կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար»:
Նա նկատել է, որ Հայաստանը կդառնա Իսրայելում դեսպանություն ունեցող 90-րդ պետությունը, ինչը վկայում է աշխարհում Իսրայելի դիրքերի ամրապնդման մասին:
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Նիզար Ամերն էլ ասել է, որ Հայաստանի կառավարության որոշումը արտացոլում է այն էական բարելավումը, որը գրանցվել է երկու երկրների հարաբերություններում վերջին տարվա ընթացքում:
«Դեսպանության բացումը նոր եւ կարեւոր էջ կբացի մեր հարաբերություններում: Մենք վստահ ենք, որ դա նպաստելու է երկու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանը եւ համագործակցության ընդլայնմանը բոլոր ոլորտներում», - ասել է Իսրայելի ԱԳՆ խոսնակը:

В Израиле приветствуют решение Армении открыть посольство
Ереван /Медиамакс/. В Израиле приветствуют решение правительства Армении открыть посольство в Тель-Авиве.
Министр иностранных дел Израиля Исраэль Кац заявил, что решение Армении является «существенным шагом для развития двусторонних отношений».
Он заметил, что Армения станет 90-й по счету страной, имеющей посольство в Израиле, что свидетельствует об укреплении позиций Израиля в мире.
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Израиля Низар Амер отметил, что решение правительства Армении отражает то существенное улучшение, которое зафиксировано в отношениях двух стран за последний год.
«Открытие посольства откроет новую и важную страницу в наших отношениях. Мы уверены, что это будет способствовать укреплению дружбы между двумя народами и расширению сотрудничества во всех сферах»,- подчеркнул пресс-секретарь МИД Израиля.