Հայաստանը վճռական է խաղաղության օրակարգն առաջ տանելու հարցում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ Արցախը եւ Հայաստանն ունեն բավարար կարողություն՝ խաղաղության օրակարգն առաջ տանելու համար։
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցը, դրա խաղաղ կարգավորման հարցը, Արցախի հարցն առաջին հերթին մարդու հարց է, մեր հայրենակիցների էքզիստենցիալ, ֆիզիկական անվտանգության հարցն է։ Սա գերակա, կարեւորագույն խնդիրն է մեր բոլորիս համար։ Այն համազգային հարց է: Եվ նաեւ դրանից բխող կարգավիճակի հարցը։ Այս երկուսը միասին ձեւավորում են մեր կարեւոր գերակայությունները»,- ասել է նախարարն Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանի հետ հանդիպման արդյունքներով։
«Մենք իրականացնում ենք քաղաքականություն խաղաղ կարգավորման գործընթացի շրջանակներում։ Ցանկանում եմ նորից կրկնել, որ խաղաղությունն այլընտրանք չունի, եւ մենք այս կետը պնդում ենք՝ հիմնվելով առաջին հերթին այն ինքնավստահության վրա, որ Արցախը եւ Հայաստանն ունեն բավարար կարողություն՝ խաղաղության օրակարգն առաջ տանելու համար, խաղաղության շուրջ աշխատելու համար, բավական կարողություն՝ պաշտպանվելու եւ խաղաղության օրակարգն առաջ տանելու»,- հավելել է Զոհրաբ Մնացականյանը։

Армения решительна в продвижении мирной повестки - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян заявил, что у Арцаха и Армении есть достаточно возможностей для продвижения мирной повестки.
«Вопрос карабахского конфликта, его мирного урегулирования, вопрос Арцаха является, в первую очередь, вопросом человека, вопросом экзистенциальной и физической безопасности наших соотечественников. Это приоритетная, важнейшая задача для всех нас. Это общенациональный вопрос, из которого вытекает и тема статуса. Эти два пункта формируют наши главные приоритеты»,- отметил министр, подводя итоги встречи с главой МИД Арцаха Масисом Маиляном.
«Мы ведем политику в рамках процесса мирного урегулирования. Хочу вновь повторить, что мирному урегулированию нет альтернативы, и мы настаиваем на этом пункте, опираясь, прежде всего, на собственной уверенности в том, что у Армении и Арцаха есть достаточно возможностей для продвижения мирной повестки»,- добавил Зограб Мнацаканян.