Հայաստանը վճռական է խաղաղության օրակարգն առաջ տանելու հարցում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ Արցախը եւ Հայաստանն ունեն բավարար կարողություն՝ խաղաղության օրակարգն առաջ տանելու համար։
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցը, դրա խաղաղ կարգավորման հարցը, Արցախի հարցն առաջին հերթին մարդու հարց է, մեր հայրենակիցների էքզիստենցիալ, ֆիզիկական անվտանգության հարցն է։ Սա գերակա, կարեւորագույն խնդիրն է մեր բոլորիս համար։ Այն համազգային հարց է: Եվ նաեւ դրանից բխող կարգավիճակի հարցը։ Այս երկուսը միասին ձեւավորում են մեր կարեւոր գերակայությունները»,- ասել է նախարարն Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանի հետ հանդիպման արդյունքներով։
«Մենք իրականացնում ենք քաղաքականություն խաղաղ կարգավորման գործընթացի շրջանակներում։ Ցանկանում եմ նորից կրկնել, որ խաղաղությունն այլընտրանք չունի, եւ մենք այս կետը պնդում ենք՝ հիմնվելով առաջին հերթին այն ինքնավստահության վրա, որ Արցախը եւ Հայաստանն ունեն բավարար կարողություն՝ խաղաղության օրակարգն առաջ տանելու համար, խաղաղության շուրջ աշխատելու համար, բավական կարողություն՝ պաշտպանվելու եւ խաղաղության օրակարգն առաջ տանելու»,- հավելել է Զոհրաբ Մնացականյանը։

Armenia is determined to advance the agenda of peace, FM says - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan has stated that Armenia and Artsakh have sufficient capacity to advance the agenda of peace.
“Karabakh conflict, its peaceful settlement, the Artsakh issue – these are all matters of people, of the existential and physical safety of our compatriots. It is an absolute priority for us all, a national issue. The status of Artsakh naturally follows it. These two issues make up our top priority,” Mnatsakanyan said after the meeting with Foreign Minister of Artsakh Masis Mayilyan.
“We are implementing a policy in the framework of peaceful settlement. I would like to repeat that there is no alternative to it and we insist on this based on the confidence that Artsakh and Armenia have sufficient capacity to advance the agenda of peace, work towards peace, defend themselves and advance peace,” added Zohrab Mnatsakanyan.