Լավրով. Հայաստանն Անդրկովկասում ՌԴ առանցքային գործընկերն է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի առանցքային գործընկերն է, հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
Այդ մասին Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարն ասել է «Արգումենտի ի ֆակտի» թերթի հետ հարցազրույցում, պատասխանելով այն հարցին, թե «արդյոք մենք աշխարհաքաղաքական առումով պարտվո՞ւմ ենք Ուկրաինայում, Հայաստանում եւ Վրաստանում»:
«Իհարկե, Ուկրաինայում, Վրաստանում եւ Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացների հանդեպ մենք անտարբեր չենք, քանի որ խոսքը վերաբերում է եղբայրական ժողովուրդներին, որոնց հետ մենք ունենք փոխհարաբերությունների երկար պատմություն, նաեւ ապրել ենք մեկ պետության տարածքում»:
Ցավոք, ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Արեւմուտքը վստահ էր, որ եկել է «պատմության վերջը», եւ այժմ այն կարող է կոպիտ կերպով միջամտել այս կամ այն պետությունների գործերին, միջամտել ներքաղաքական գործընթացներին: Ուկրաինան դրա առավել աղաղակող օրինակն է:
Հայաստանի հետ իրավիճակն այլ է: Այդ երկիրն Անդրկովկասում Ռուսաստանի առանցքային գործընկերն է: Հայաստանի հետ ձեւավորվել են ռազմավարական, դաշնակցային հարաբերություններ: Ինտենսիվ բնույթ ունեն քաղաքական երկխոսությունը, խորհրդարանական գծով եւ միջազգային ասպարեզում  համագործակցությունը: Ռուսաստանը Հայաստանի առաջատար տնտեսական գործընկերն է: Կրթական, մշակութային, ներդրումային, ռազմատեխնիկական կապերը նույնպես դինամիկ զարգանում են»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը:

Lavrov: Armenia is Russia’s key partner in South Caucasus - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenia is the key partner for Russia in the South Caucasus, Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov has told in the interview to "Argumenti I Fakti” ("Arguments and Facts”) newspaper.
When asked if he considered that Russia was losing in Ukraine, Armenia and Georgia in geopolitical sense, Lavrov said:
“We are concerned with political processes in Ukraine, Armenia and Georgia, of course, because these are brotherly nations that are connected to us with a long history of relations, which includes sharing the same state.
Unfortunately, after the collapse of the USSR the West considered it was “the end of story” and reserved the right to heavy-handedly interfere in the affairs of other states and unceremoniously command domestic political processes. Ukraine might be the most blatant example of that.
It’s different with Armenia. That country is the key partner for Russia in the South Caucasus. We have strategic, allied relations with Armenia. The political dialogue and bilateral cooperation between the two parliaments and the two states in the global arena are intense. Russia is the main economic partner of Armenia. Our ties in education, culture, investment, military and technical sectors are developing dynamically.”