Լավրով. Հայաստանն Անդրկովկասում ՌԴ առանցքային գործընկերն է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի առանցքային գործընկերն է, հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
Այդ մասին Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարն ասել է «Արգումենտի ի ֆակտի» թերթի հետ հարցազրույցում, պատասխանելով այն հարցին, թե «արդյոք մենք աշխարհաքաղաքական առումով պարտվո՞ւմ ենք Ուկրաինայում, Հայաստանում եւ Վրաստանում»:
«Իհարկե, Ուկրաինայում, Վրաստանում եւ Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացների հանդեպ մենք անտարբեր չենք, քանի որ խոսքը վերաբերում է եղբայրական ժողովուրդներին, որոնց հետ մենք ունենք փոխհարաբերությունների երկար պատմություն, նաեւ ապրել ենք մեկ պետության տարածքում»:
Ցավոք, ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Արեւմուտքը վստահ էր, որ եկել է «պատմության վերջը», եւ այժմ այն կարող է կոպիտ կերպով միջամտել այս կամ այն պետությունների գործերին, միջամտել ներքաղաքական գործընթացներին: Ուկրաինան դրա առավել աղաղակող օրինակն է:
Հայաստանի հետ իրավիճակն այլ է: Այդ երկիրն Անդրկովկասում Ռուսաստանի առանցքային գործընկերն է: Հայաստանի հետ ձեւավորվել են ռազմավարական, դաշնակցային հարաբերություններ: Ինտենսիվ բնույթ ունեն քաղաքական երկխոսությունը, խորհրդարանական գծով եւ միջազգային ասպարեզում  համագործակցությունը: Ռուսաստանը Հայաստանի առաջատար տնտեսական գործընկերն է: Կրթական, մշակութային, ներդրումային, ռազմատեխնիկական կապերը նույնպես դինամիկ զարգանում են»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը:

Армения - ключевой партнер России в Закавказье, заявил Лавров - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Армения является ключевым партнером России в Закавказье, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
Глава МИД России сказал об этом в интервью газете «Аргументы и факты», отвечая на вопрос «Считаете ли Вы, что мы геополитически проигрываем на Украине, в Армении и Грузии?».
«Политические процессы на Украине, в Грузии и Армении нам, безусловно, небезразличны, поскольку речь идет о братских народах, с которыми нас связывает длительная история взаимоотношений, включая проживание в одном государстве.
К сожалению, после распада СССР Запад уверовал в то, что наступил «конец истории», и ему теперь дозволено грубо вмешиваться в дела тех или иных государств, бесцеремонно командовать внутриполитическими процессами. Украина – пожалуй, наиболее вопиющий пример.
С Арменией ситуация иная. Эта страна – ключевой партнер России в Закавказье. С ней налажены стратегические, союзнические отношения. Интенсивный характер носит политический диалог, сотрудничество по парламентской линии, на международной арене. Россия - ведущий экономический партнер Армении. Динамично развиваются образовательные, культурные, инвестиционные, военно-технические связи», - сказал Сергей Лавров.