Փոխվարչապետը քննադատել է Թուրքիայի քայլերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ասել է, որ Թուրքիայի կողմից Արաքս գետի ջրային ռեսուրսների օգտագործմամբ համալիր ջրամբարաշինության ծրագրերը բացասաբար են ազդում Արաքսի ավազանից սնուցվող հողատարածքների վրա, այլեւ խախտում են տարածաշրջանի հիդրոլոգիական եւ կենսոլորտային հավասարակշռությունը:
Փոխվարչապետի գրասենյակից հայտնում են, որ Տիգրան Ավինյանն այդ մասին ասել է՝ Նյու Յորքում հանդիպելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Առավել նվազ զարգացած, դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող եւ փոքր կղզիական զարգացող երկրների հարցերով ՄԱԿ-ի բարձր հանձնակատար Ֆեկիտամոելոա Կատոա Ուտոյկամանուի (Fekitamoeloa Katoa 'Utoikamanu) հետ հանդիպմանը:
Տիգրան Ավինյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրել է այն փաստի վրա, որ Հայաստանը ոչ միայն աշխարհագրական դիրքի բերումով չունի անմիջական ելք դեպի ծով, այլեւ չորս սահմաններից երկուսը փակ են։ Փոխվարչապետն առաջարկեց է Թուրքիայի կողմից Հայաստանի սահմանը փակ պահելու հարցի կարգավորման նպատակով գործնական քայլեր ձեռնարկել։

Armenia’s Deputy PM criticizes Turkey
Yerevan/Mediamax/. Deputy Prime Minister of Armenia Tigran Avinyan has stated that Turkey’s complex reservoir construction involving water resources of Araks River is negatively affecting the lands, which depend on the river basin for irrigation, and disrupts the hydrologic and biospheric balance in the region.
Avinyan’s office said that he made that remark at the meeting with Fekitamoeloa Katoa ‘Utoikamanu, the UN High Representative for the Least Developed Countries, Landlocked Developing Countries and Small Island Developing States.
Tigran Avinyan has also pointed out that Armenia is not only landlocked due to its geographic position, but also has two borders out of four closed, one of them with Turkey. He suggested taking concrete action for resolving that issue.