Անահիտ Հարությունյանը Հայաստանի նոր դեսպանն է Կանադայում
Երեւան: Մեդիամաքս: Հիմք ընդունելով վարչապետի առաջարկությունը՝ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել Անահիտ Հարությունյանին Կանադայում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան նշանակելու մասին:
Անահիտ Հարությունյանը մինչ այս նշանակումը Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանության եւ Ժնեւի ՄԱԿ-ի գրասենյակում եւ այլ միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարն էր:
Անահիտ Հարությունյանը Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում աշխատում է 1997 թվականից: Տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել ԱԳՆ Թուրքիայի բաժնում, Ամերիկայի, Կենտրոնական եւ Հարավային Ամերիկայի վարչություններում:
Իր դիվանագիտական կարիերայի ընթացքում Անահիտ Հարությունյանը եղել է Արգենտինայում Հայաստանի դեսպանության 2-րդ քարտուղար, Բելգիայում Հայաստանի դեսպանության 1-ին քարտուղար, արտաքին գործերի նախարարի օգնական:

Anahit Harutyunyan is the new Armenian Ambassador to Canada
Yerevan/Mediamax/. Based on the suggestion of Armenian Prime Minister, Armenian President Armen Sarkissian signed a decree on the appointment of Anahit Harutyunyan as Ambassador of Armenia to Canada.
Earlier Anahit Harutyunyan was Armenia’s Chargée d’Affaires at the Embassy of Armenia in Switzerland, United Nations Office at Geneva and other international organizations.
Anahit Harutyunyan started working at Armenia’s Ministry of Foreign Affairs in 1997, holding various positions at Department of Turkey, Divisions of America and Central and Southern American.
Over her diplomatic career Anahit Harutyunyan was the Second Secretary of Armenian Embassy in Argentina, First Secretary of Armenian Embassy in Belgium and Assistant of Armenian Foreign Minister.