Հայաստան-ՆԱՏՕ կապերի համար «քաղաքական խոչընդոտներ չկան» - Mediamax.am
Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայն այսօր ասել է, որ դաշինքի եւ Հայաստանի հարաբերությունների զարգացման համար «որեւէ քաղաքական խոչընդոտներ չկան»:
Ջեյմս Ապատուրայն այսօր հանդիպել է լրագրողներին Երեւանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնում: Մեդիամաքսը ներկայացնում է ասուլիսի հիմնական դրվագները:
Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունների մասին
Այն ողջ ընթացքում, որ ես զբաղեցնում եմ այս պաշտոնը, Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունները զարգացել են կայուն եւ հաստատակամ կերպով, եւ դա շարունակվում է: Հայաստանի նախագահի, արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարների հետ իմ այսօրվա հանդիպումները վկայում են, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքական եւ պաշտպանական առաջնահերթությունները չեն փոխվել:
Մենք շնորհակալ ենք Հայաստանի ժողովրդին՝ Աֆղանստանի եւ Կոսովոյի խաղաղապահ գործողություններում ձեր երկրի էական մասնակցության համար:
Ջեյմս Ապատուրայը Ջեյմս Ապատուրայը
Ուրախ ենք տեսնել, որ Հայաստանը չի սահմանափակվում միայն ՆԱՏՕ-ի կողմից ղեկավարվող գործողություններով եւ մասնակցում է նաեւ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո իրականացվող գործողություններին:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին
Առաջին ուղերձը, որը ստացանք Հայաստանի նոր կառավարությունից՝ ի դեմս պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի, այն էր, որ իշխանությունները պատրաստ են ակտիվ միջոցներ ձեռնարկել զինված ուժերում թափանցիկության ավելացման եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարելու համար: Մենք պատրաստ ենք շարունակել աջակցել այդ ջանքերին եւ քննարկել աջակցության հնարավոր ընդլայնումը:
Սիրիայում Հայաստանի մարդասիրական առաքելության մասին
ՆԱՏՕ-ն այս թեմայով դիրքորոշում չի հայտնել եւ, անկեղծ ասած, չեմ կարծում, որ կհայտնի:
Այսօր քննարկել ենք այդ հարցը Հայաստանի պաշտպանության եւ արտաքին գործերի նախարարների հետ, եւ ես լսեցի նրանց դիրքորոշումը հայկական համայնքի համար այդ առաքելության կարեւորության մասին:

Yerevan /Mediamax/. NATO Secretary General’s Special Representative for the Caucasus and Central Asia James Appathurai has said that there are "no political obstacles to development of relations between Armenia and the alliance”.
Appathurai has talked to the media at NATO Information Center in Yerevan. Mediamax presents key points of his news conference.
On Armenia-NATO relations
The relationship between Armenia and NATO has progressed in a steadfast, resolute manner ever since I was appointed to my current position, and this continue. My meetings with the President, Foreign and Defense Ministers of Armenia today demonstrate that Armenia’s priorities in foreign policy and defense are unchanged.
James Appathurai James Appathurai
NATO is grateful to the Armenian people for the significant contribution to the peacekeeping missions in Afghanistan and Kosovo.
I am happy to see that Armenia does not limit its contribution to NATO missions and participates in the efforts under the auspices of UN as well.
On the fight against corruption
The first message we received from the new Armenian government came from Defense Minister Davit Tonoyan, who said that the government was committed to actively fighting corruption and bringing more transparency into the armed forces. We are ready to continue supporting the government’s efforts and discuss possible enhancement of our assistance.
On Armenia’s humanitarian mission in Syria
NATO has not expressed a stance on this issue, and frankly speaking, I do not believe it will.
I have discussed the matter today with the Defense and Foreign Ministers of Armenia, who shared with me their position on the importance of the mission for the Armenian community of Aleppo.