Նիկոլ Փաշինյանը կայցելի Լիբանան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 20-ին երկօրյա աշխատանքային այցով կմեկնի Լիբանան:
Կառավարությունում նշել են, որ այցի շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպումներ կունենա Լիբանանի նախագահ Միշել Աունի, վարչապետ Սաադ Հարիրիի, խորհրդարանի նախագահ Նաբիհ Բըրիի հետ։
Նախատեսված են նաեւ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումները Լիբանանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների եւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսի հետ, ինչպես նաեւ այցելություն Բեյրութի հայկական հոգեւոր-մշակութային կենտրոններ, կրթական հաստատություններ։

Nikol Pashinyan to visit Lebanon
Yerevan/Mediamax/. The Armenian delegation headed by acting Prime Minister Nikol Pashinyan will travel to Lebanon on October 20 for a two-day working visit.
During the visit Nikol Pashinyan will have meetings with Lebanon’s President Michel Aoun, Prime Minister Saad Hariri and Parliament Speaker Nabih Berri, the Armenian government press service said.
Pashinyan is also expected to meet with representatives of the Armenian community of Lebanon and His Holiness Catholicos Aram I of Cilicia, and to make a visit to Armenian spiritual and cultural centers and educational institutions in Beirut.