ԵՄ-ն վերահաստատում է աջակցությունը Հայաստանին ժողովրդավարացմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միության պատվիրակությունը եւ ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանությունները հայտարարություն են ընդունել Հայաստանում քաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ:
«Եվրոպական միությունը վերստին հաստատում է աջակցությունը Հայաստանում` բարեկեցիկ եւ ժողովրդավարական հասարակության զարգացմանն ուղղված ջանքերին:
Այս համատեքստում ծայրահեղ կարեւոր է բոլոր կողմերի ներգրավմամբ համապարփակ երկխոսությունը` Սահմանադրության հիման վրա նոր կառավարության ձևավորման շուրջ, որը բխում է ՀՀ բոլոր քաղաքացիների շահերից։
Եվրոպական միությունը շարունակում է աջակցել այդ հարցում նախագահ Արմեն Սարգսյանի ջանքերին:
Շարունակում է կարեւոր մնալ այն, որ ներգրավված բոլոր կողմերը, ներառյալ իրավապահ մարմինները եւ հավաքների եւ ազատ արտահայտման իրենց իրավունքն իրացնողները ցուցաբերեն զսպվածություն եւ պատասխանատվություն», - ասված է հայտարարության մեջ:

EU reiterates support to Armenia’s democratisation
Yerevan/Mediamax/. The European Union "reiterates its support to Armenia in its efforts to build a prosperous and democratic society”.
The statement by the Delegation of the European Union and EU Member States’ Embassies in Armenia reads this.
“In this context, it is crucial that all sides engage in a comprehensive dialogue, in view of the democratic formation of a new government in accordance with the Constitution and in the interest of all Armenians. The European Union continues to support the efforts of President Armen Sarkissian in this regard.
It remains crucial that all parties involved, including the law enforcement agencies and those exercising their right of freedom of assembly and expression, show restraint and responsibility”, the statement says.