ԵՄ-ն վերահաստատում է աջակցությունը Հայաստանին ժողովրդավարացմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միության պատվիրակությունը եւ ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանությունները հայտարարություն են ընդունել Հայաստանում քաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ:
«Եվրոպական միությունը վերստին հաստատում է աջակցությունը Հայաստանում` բարեկեցիկ եւ ժողովրդավարական հասարակության զարգացմանն ուղղված ջանքերին:
Այս համատեքստում ծայրահեղ կարեւոր է բոլոր կողմերի ներգրավմամբ համապարփակ երկխոսությունը` Սահմանադրության հիման վրա նոր կառավարության ձևավորման շուրջ, որը բխում է ՀՀ բոլոր քաղաքացիների շահերից։
Եվրոպական միությունը շարունակում է աջակցել այդ հարցում նախագահ Արմեն Սարգսյանի ջանքերին:
Շարունակում է կարեւոր մնալ այն, որ ներգրավված բոլոր կողմերը, ներառյալ իրավապահ մարմինները եւ հավաքների եւ ազատ արտահայտման իրենց իրավունքն իրացնողները ցուցաբերեն զսպվածություն եւ պատասխանատվություն», - ասված է հայտարարության մեջ:

ЕС подтверждает подержку демократизации Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Делегация Европейского союза в Армении и посольства стран-членов ЕС приняли заявление о политической ситуации в Армении.
«Европейский союз вновь подтверждает содействие усилиям Армении, направленным на развитие процветающего и демократического общества.
В этом контексте крайне важен всеобъемлющий диалог с вовлечением всех сторон для формирования нового правительства в соответствии с Конституцией. Это исходит из интересов всех граждан Армении.
В этом вопросе Европейский союз продолжает содействовать усилиям президента Армена Саргсяна.
Продолжает оставаться важным то обстоятельство, чтобы все вовлеченные стороны, в том числе - правоохранительные органы и граждане, реализующие свое право на свободное волеизъявление и собрания, проявляли сдержанность и ответственность», - говорится в заявлении.