Պեսկով. «Մոսկվան չի միջամտելու»
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը այսօր հայտարարել է, որ «ընդդիմության բողոքի ցույցերի հետ կապված Հայաստանում տիրող իրադարձություները հանդիսանում են այդ երկրի ներքին գործը»:
«Այդ գործընթացին Ռուսաստանի հնարավոր միջամտության շուրջ հիպոթետիկ մտքերը տեղին չեն: Սա բացառապես Հայաստանի ներքին գործն է՝ սա է այն ամենը, ինչ կարող եմ ասել»,- նշել է Կրեմլի ներկայացուցիչը, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք Ռուսաստանը Հայաստանում տեղի ունեցող ցույցերի հետ կապված տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացման վտանգ է տեսնում:
«Ինչու՞ Ռուսաստանը պետք է միջամտի: Այս պարագայում հիպոթետիկ մտքերը բացարձակապես տեղին չեն», - Պեսկովի խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը:
Պեսկովը նշել է, որ չի կարող հստակ ասել, արդյո՞ք Երեւանը դիմել է Կրեմլին՝ Հայաստանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ Մոսկվայի հետ խորհրդակցություններ անցկացնելու համար: Նա հիշեցրել է, որ ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել էր Արմեն Սարգսյանին` նախագահի պաշտոնում ընտրվելու ու Սերժ Սարգսյանին` վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու կապվածությամբ:

«Москва не будет вмешиваться», - заявил Песков
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента Росии Дмитрий Песков заявил сегодня, что «события в Армении, связанные с акциями оппозиции, являются внутренним делом этой страны».
«Гипотетические рассуждения о возможности вмешательства России в эту ситуацию неуместны. Это исключительно внутреннее дело Армении, это все что я могу сказать», - ответил представитель Кремля, отвечая на вопрос, видит ли РФ угрозу дестабилизации в регионе в связи с протестами в Армении.
«Почему Москва должна вмешиваться? Здесь гипотетические рассуждения абсолютно неуместны», - эти слова Пескова приводит ТАСС.
Песков отметил, что не может точно сказать, запрашивал ли Ереван консультации с Москвой по линии Кремля в связи с ситуацией в Армении. При этом он напомнил, что президент РФ Владимир Путин ранее поздравлял с избранием президента Армении Армена Саркисяна и премьер-министра этой страны Сержа Саргсяна.