ԵՄ-ն Էրդողանից չի ստացել իրեն հուզող հարցերի պատասխանները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկն ասել է, որ մարտի 26-ին Բուլղարիայում կայացած հանդիպմանը Եվրամիությունը Թուրքիայի նախագահից չի ստացել իրեն հուզող հարցերի պատասխանները:
Մարտի 26-ին Վառնայում կայացել էր Եվրամիություն-Թուրքիա բարձր մակարդակի հանդիպումը:
«Ես բարձրացրել եմ մեզ հուզող բոլոր հարցերը՝ դա երկար ցանկ է: Եթե ինձ հարցնում եք՝ արդյո՞ք մենք որեւէ լուծումներ կամ փոխզիջումներ գտանք, ապա իմ պատասխանն է՝ ոչ», - Դոնալդ Տուսկի բառերը մեջբերում է Reuters-ը:
«Մեր դիրքորոշումը շատ հստակ է՝ միայն առաջընթացն այդ հարցերում թույլ կտա բարելավել ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունները, ներառյալ անդամակցության գործընթացը», - ավելացրել է Տուսկը: Այդուհանդերձ, նկատել է նա, որ «չնայած մեր հարաբերությունները դժվարին ժամանակներ են ապրում, այն ոլորտներում, որտեղ մենք համագործակցում ենք, մենք դա արդյունավետ ենք անում»:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը եւս մեկնաբանել է Վառնայի հանդիպման արդյունքներն՝ ասելով, որ «հույս ունենք, թե Եվրամիության հետ բարդ ժամանակները թողեցինք անցյալում»:
Նա հայտարարել է, որ «Թուրքիան եւ Եվրամիությունը երկարաժամկետ ռազմավարական գործընկերներ են, եւ միությունը լուրջ սխալ կգործի՝ դուրս թողնելով Թուրքիային ընդլայնման քաղաքականությունից»:

ЕС не получил от Эрдогана ответов на многие вопросы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Председатель Европейского Совета Дональд Туск заявил, что на состоявшейся 26 марта в Болгарии встрече ЕС не получил от президента Турции ответов на многие вопросы.
26 марта в Варне состоялась встреча высокого уровня Евросоюз-Турция.
«Я поднял все волнующие нас вопросы, это длинный список. Если вы спросите меня, пришли ли мы к каким-либо решениям или компромиссам, то мой ответ - нет»,- цитирует Дональда Туска Reuters.
«Наша позиция ясна: только прогресс по этим вопросам позволит улучшить отношения ЕС-Турция, включая вопрос членства»,- добавил Туск. Тем не менее, заметил он, «несмотря на то, что наши отношения переживают сложные времена, в тех сферах, в которых мы сотрудничаем, мы делаем это эффективно».
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган также прокомментировал итоги встречи в Варне, отметив следующее:
«Надеемся, что сложные времена с ЕС остались в прошлом».
Он также заявил, что «Турция и Евросоюз являются долгосрочными стратегическими партнерами, и ЕС совершит серьезную ошибку, исключив Турцию из политики расширения».