ԵՄ-ն Էրդողանից չի ստացել իրեն հուզող հարցերի պատասխանները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկն ասել է, որ մարտի 26-ին Բուլղարիայում կայացած հանդիպմանը Եվրամիությունը Թուրքիայի նախագահից չի ստացել իրեն հուզող հարցերի պատասխանները:
Մարտի 26-ին Վառնայում կայացել էր Եվրամիություն-Թուրքիա բարձր մակարդակի հանդիպումը:
«Ես բարձրացրել եմ մեզ հուզող բոլոր հարցերը՝ դա երկար ցանկ է: Եթե ինձ հարցնում եք՝ արդյո՞ք մենք որեւէ լուծումներ կամ փոխզիջումներ գտանք, ապա իմ պատասխանն է՝ ոչ», - Դոնալդ Տուսկի բառերը մեջբերում է Reuters-ը:
«Մեր դիրքորոշումը շատ հստակ է՝ միայն առաջընթացն այդ հարցերում թույլ կտա բարելավել ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունները, ներառյալ անդամակցության գործընթացը», - ավելացրել է Տուսկը: Այդուհանդերձ, նկատել է նա, որ «չնայած մեր հարաբերությունները դժվարին ժամանակներ են ապրում, այն ոլորտներում, որտեղ մենք համագործակցում ենք, մենք դա արդյունավետ ենք անում»:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը եւս մեկնաբանել է Վառնայի հանդիպման արդյունքներն՝ ասելով, որ «հույս ունենք, թե Եվրամիության հետ բարդ ժամանակները թողեցինք անցյալում»:
Նա հայտարարել է, որ «Թուրքիան եւ Եվրամիությունը երկարաժամկետ ռազմավարական գործընկերներ են, եւ միությունը լուրջ սխալ կգործի՝ դուրս թողնելով Թուրքիային ընդլայնման քաղաքականությունից»:

EU concerns receive no answers at talks with Turkey - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. European Council President Donald Tusk has told the press that EU has not received the answers to the concerns raised during the talks with Turkish president in Bulgaria.
The EU-Turkey summit has taken place on March 26 in Varna.
“I raised all our concerns, as you know it was a long list. If you are asking me if we achieved some solutions or compromises - my answer is: no,” Reuters quote Tusk’s statement.
“Our position is clear - only progress on these issues will allow us to improve EU-Turkey relations, including the accession process,” added Tusk. However, he has observed that “while our relationship is going through difficult times, in areas where we do cooperate, we cooperate well”.
Turkish President Recep Erdogan has also commented on the results of the Varna summit, saying, “We hope to have left the difficult times with the EU behind.”
He has noted, “Turkey and the EU are long-term strategic partners. It would be a serious mistake for the bloc to push Turkey out of its enlargement politics”.