Թուրքերը Պուտինից պահանջում են ուրարտական հուշարձանները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նախկին թուրք նախարար Ֆարուկ Օզակը ցանկանում է երկիր վերադարձնել Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ Ռուսաստան տեղափոխած 30 տոննա կշռող արվեստի գործերն ու 500 ձեռագրերը:
Milliet թերթը գրում է, որ Թուրքիայի բարեկարգման եւ բնակեցման նախկին նախարար եւ նախկինում «Տրաբզոնսպոր» ֆուտբոլային ակումբի նախագահ Ֆարուկ Օզակը «շուրջ ինը տարի պայքարում է այդ արժեքավոր գործերը Թուրքիա վերադարձնելու համար»:
«2013-2015 թթ. Օզակը տեղեկացրել էր վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին գողացված արտեֆակտների մասին, եւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցի ընթացքում երկու նախագահների բանակցություններից հետո դրանք Տրապիզոն վերադարձնելու վերաբերյալ համաձայնություն էր ձեռք բերվել: Գործընթացը դադարեցվել էր ռուսական ինքնաթիռի ոչնչացման հետեւանքով Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ճգնաժամի պատճառով»,- գրում է թերթը:
«Ամենայն հավանականությամբ, մեզ պատկանող հուշարձանները գտնվում են Սանկտ Պետերբուրգի Արեւելյան ձեռագրերի ինստիտուտում: Հարյուր տարի առաջ ռուսների կողմից գողացված հուշարձանների մեջ կան ուրարտական շրջանի բազմաթիվ արժեքավոր նմուշներ եւ օսմանյան շրջանի շուրջ 200 ձեռագիր: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Պուտինը վերադարձնի այն, ինչն այսքան ժամանակ պահվել է նրանց մոտ»,- հայտարարել է Ֆարուկ Օզակը:

Турки требуют от Путина вернуть памятники эпохи Урарту - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Бывший турецкий министр Фарук Озак работает над возвращением в Турцию ценных артефактов весом 30 тонн и 500 рукописей, вывезенных в Россию в Первую мировую войну.
Газета Milliet пишет, что бывший министр благоустройства и поселений Турции и в прошлом президент футбольного клуба «Трабзонспор» Фарук Озак «на протяжении девяти лет ведет борьбу за возвращение этих артефактов в Турцию».
«За период с 2013 по 2015 годы Озак информировал премьер-министра Реджепа Эрдогана о похищенных артефактах, и после переговоров двух лидеров в ходе визита президента России Владимира Путина в Турцию было достигнуто согласие о возвращении артефактов в Трабзон. Процесс прервался из-за кризиса, возникшего в отношениях с Россией в связи с уничтожением российского самолета», - пишет газета.
«Скорее всего, принадлежащие нам памятники находятся в Санкт-Петербургском Институте восточных рукописей. Среди памятников, похищенных русскими сто лет назад, множество артефактов периода Урарту и более 200 рукописей османского периода. Мы хотим, чтобы Путин вернул назад то, что все это время у них хранилось», - заявил Фарук Озак.
Урарту  - древнее армянское государство в юго-западной Азии, располагавшееся на территории Армянского нагорья. В первой четверти 1 тысячелетия до н. э. Урарту занимало главенствующее положение среди государств Передней Азии.