Կարեն Կարապետյանը հանդիպել է Իրանի նախագահին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Թեհրանում կայացել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի եւ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հանդիպումը։
«Հայաստանը մեծապես կարեւորում է հարեւան Իրանի հետ ջերմ եւ բարեկամական հարաբերությունները: Այդ հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա»,- վարչապետի խոսքերը մեջբերում է կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Հասան Ռոհանին ընդգծել է, որ պատրաստակամ է օժանդակել երկու երկրների կառավարությունների նախաձեռնություններին, ինչպես նաեւ համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Զրուցակիցները կարեւորել են էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության ոլորտներում, «Սյունիք» եւ «Արաս» ազատ տնտեսական գոտիների համագործակցության խորացումն ու ընդլայնումը:
Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Իրանի հավասարակշռված վերաբերմունքը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցում, ինչը տարածաշրջանային խաղաղության եւ անվտանգության ապահովման կարեւոր երաշխիքներից է:

Карен Карапетян встретился с президентом Ирана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в Тегеране состоялась встреча премьер-министра Армении Карена Карапетяна и президента Ирана Хасана Роухани.
«Армения придает большую важность теплым и дружественным отношениям с соседним Ираном. Эти отношения находятся на высоком уровне»,- цитирует слова премьер-министра пресс-служба правительства.
Хасан Роухани подчеркнул, что готов содействовать инициативам правительств двух стран и реализации совместных программ.
Собеседники подчеркнули важность углубления и расширения сотрудничества в сферах энергетики, сельского хозяйства, информационных технологий и туризма, а также в рамках свободных экономических зон «Сюник» и «Арас».
Карен Карапетян отметил, что Армения высоко ценит сбалансированную позицию Ирана в вопросе урегулирования карабахского конфликта, которая является одной из важных гарантий мира и безопасности в регионе.