Կարեն Կարապետյանը հանդիպել է Իրանի նախագահին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Թեհրանում կայացել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի եւ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հանդիպումը։
«Հայաստանը մեծապես կարեւորում է հարեւան Իրանի հետ ջերմ եւ բարեկամական հարաբերությունները: Այդ հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա»,- վարչապետի խոսքերը մեջբերում է կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Հասան Ռոհանին ընդգծել է, որ պատրաստակամ է օժանդակել երկու երկրների կառավարությունների նախաձեռնություններին, ինչպես նաեւ համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Զրուցակիցները կարեւորել են էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության ոլորտներում, «Սյունիք» եւ «Արաս» ազատ տնտեսական գոտիների համագործակցության խորացումն ու ընդլայնումը:
Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Իրանի հավասարակշռված վերաբերմունքը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցում, ինչը տարածաշրջանային խաղաղության եւ անվտանգության ապահովման կարեւոր երաշխիքներից է:

Armenian PM meets President of Iran
Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan met today with President of Iran Hassan Rouhani in Tehran.
“Armenia attaches special importance to warm and friendly relations with our neighbor Iran. Those relations are established on the highest level,” press service of the Armenian government quotes Karen Karapetyan.
Hassan Rouhani emphasized his readiness to support various initiatives between the governments of the two countries, as well as implementation of joint programs.
The sides attached importance to deepening and expanding the cooperation in sectors of energy, agriculture, Information Technologies, tourism, as well as between Syunik and Aras economic zones.
Karen Karapetyan noted that Armenia highly appreciates Iran’s balanced stance on NK issue, which is one of the guarantees for maintaining peace and security in the region.