Սարգսյանն ու Ռոհանին հեռանկարային նախագծեր են քննարկել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանի նորընտիր նախագահ Հասան Ռոհանին ասել է, որ Իրանը բարձր է գնահատում «իր լավ հարեւան Հայաստանի նախագահի ներկայությունն իր երդմնակալության արարողությանը»:
Հասան Ռոհանին հույս է հայտնել նաեւ, որ Սերժ Սարգսյանի այցը Թեհրան նոր խթան կհաղորդի երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնմանն ու զարգացմանը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ հայ-իրանական տնտեսական հարաբերություններում առկա է մեծ ներուժ, որի արդյունավետ օգտագործման ուղղությամբ անհրաժեշտ է շարունակել հետեւողական աշխատանքը:
Նախագահները կարեւորել են մի շարք ոլորտներում իրականացվող խոշոր ծրագրերն ու նոր եւ հեռանկարային նախագծերի իրականացումը: Անդրադարձ է եղել Հայաստանի եւ Իրանի տարածքներով Պարսից ծոցը Սեւ ծովի հետ կապող միջազգային տրանսպորտային եւ տարանցիկ ուղիների օգտագործման կարեւորությանը, ինչպես նաեւ կարեւորվել է էներգետիկայի ոլորտում եռակողմ` Իրան-Հայաստան-Թուրքմենստան ձեւաչափով համագործակցության զարգացումը:
Սերժ Սարգսյանն ու Հասան Ռոհանին կարեւորել են Իրանի եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ ազատ առեւտրի համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցությունները: Իրանի նախագահը նշել է, որ մինչ այժմ այդ ուղղությամբ զգալի քայլեր են իրականացվել եւ ընդգծել է, որ մոտ ապագայում համաձայնագրի ստորագրումը բավական արդյունավետ կլինի:
Հասան Ռոհանին բարձր է գնահատել նաեւ Հայաստանի նախաձեռնած՝ երկու երկրների միջեւ ելքի եւ մուտքի արտոնագրերի չեղարկումը, որը գործարար կապերի ընդլայնման եւ զբոսաշրջության խթանման տեսանկյունից արդյունավետ քայլ էր:
Անդրադառնալով ԼՂ խնդրին՝ Իրանի նախագահն ասել է, որ հակամարտության լուծումը կարող է լինել բացառապես քաղաքական ճանապարհով եւ իր երկրի համար կարեւոր է տարածաշրջանի խաղաղությունն ու կայունությունը:

Sargsyan and Rouhani talk perspective projects
Yerevan /Mediamax/. President of Iran Hassan Rouhani shared Iran’s great appreciation for "attendance of President of our good neighbor Armenia to his inauguration ceremony”.
Hassan Rouhani also expressed his hope the Serzh Sargsyan’s visit to Tehran will give a new impetus to expansion and development of bilateral relations.
The interlocutors agreed that Armenian-Iranian economic relations have great potential, productive use of which requires consistent efforts.
The Presidents attached importance to large projects in several sectors and to implementation of new and perspective ones. They also remarked upon significance of using international transportation and transit routes that connect the Persian Gulf and the Black Sea through Armenia and Iran. The parties attached importance to developing trilateral cooperation (Iran-Armenia-Turkmenistan) in energy sector as well.
Serzh Sargsyan and Hassan Rouhani stressed the importance to the talks on free trade agreement between Iran and the Eurasian Economic Union. Iranian President noted that significant efforts have been implemented and stressed that signing of the document will bring about satisfying results.
Hassan Rouhani shared his appreciation for cancelation of visa regime between the two countries, initiated by Armenia, which he qualified as a productive step towards expansion of business ties and promotion of tourism.
Touching on the NK issue, the President of Iran stated that conflict can be solved solely through political means and noted that peace and stability in the region are very important for Iran.