Սարգսյանն ու Ռոհանին հեռանկարային նախագծեր են քննարկել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանի նորընտիր նախագահ Հասան Ռոհանին ասել է, որ Իրանը բարձր է գնահատում «իր լավ հարեւան Հայաստանի նախագահի ներկայությունն իր երդմնակալության արարողությանը»:
Հասան Ռոհանին հույս է հայտնել նաեւ, որ Սերժ Սարգսյանի այցը Թեհրան նոր խթան կհաղորդի երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնմանն ու զարգացմանը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ հայ-իրանական տնտեսական հարաբերություններում առկա է մեծ ներուժ, որի արդյունավետ օգտագործման ուղղությամբ անհրաժեշտ է շարունակել հետեւողական աշխատանքը:
Նախագահները կարեւորել են մի շարք ոլորտներում իրականացվող խոշոր ծրագրերն ու նոր եւ հեռանկարային նախագծերի իրականացումը: Անդրադարձ է եղել Հայաստանի եւ Իրանի տարածքներով Պարսից ծոցը Սեւ ծովի հետ կապող միջազգային տրանսպորտային եւ տարանցիկ ուղիների օգտագործման կարեւորությանը, ինչպես նաեւ կարեւորվել է էներգետիկայի ոլորտում եռակողմ` Իրան-Հայաստան-Թուրքմենստան ձեւաչափով համագործակցության զարգացումը:
Սերժ Սարգսյանն ու Հասան Ռոհանին կարեւորել են Իրանի եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ ազատ առեւտրի համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցությունները: Իրանի նախագահը նշել է, որ մինչ այժմ այդ ուղղությամբ զգալի քայլեր են իրականացվել եւ ընդգծել է, որ մոտ ապագայում համաձայնագրի ստորագրումը բավական արդյունավետ կլինի:
Հասան Ռոհանին բարձր է գնահատել նաեւ Հայաստանի նախաձեռնած՝ երկու երկրների միջեւ ելքի եւ մուտքի արտոնագրերի չեղարկումը, որը գործարար կապերի ընդլայնման եւ զբոսաշրջության խթանման տեսանկյունից արդյունավետ քայլ էր:
Անդրադառնալով ԼՂ խնդրին՝ Իրանի նախագահն ասել է, որ հակամարտության լուծումը կարող է լինել բացառապես քաղաքական ճանապարհով եւ իր երկրի համար կարեւոր է տարածաշրջանի խաղաղությունն ու կայունությունը:

Саргсян и Роухани обсудили долгосрочные проекты - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Ирана Хасан Роухани заявил, что Иран высоко ценит «присутствие президента дружественной соседней Армении на церемонии инаугурации».
Хасан Роухани выразил также надежду, что визит Сержа Саргсяна в Тегеран станет новым стимулом для расширения и развития двусторонних отношений.
Собеседники были едины во мнении, что у армяно-иранских экономических отношений есть большой потенциал, для эффективного использования которого необходимо продолжить последовательную работу.
Президенты подчеркнули важность реализации крупных программ и перспективных проектов в ряде сфер. Была затронута важность использования транспортных и транзитных путей через Иран, связывающих Персидский залив с Черным морем, а также развитие сотрудничества в энергетической сфере в трехстороннем формате Иран-Армения-Туркменистан.
Серж Саргсян и Хасан Роухани подчеркнули важность переговоров вокруг соглашения о свободной торговле между Ираном и Евразийским экономическим союзом. Президент Ирана отметил, что в этом направлении были сделаны значительные шаги, и подчеркнул, что заключение соглашения в ближайшем будущем будет весьма эффективно.
Хасан Роухани также высоко оценил инициированное Арменией упразднение въездных виз между двумя странами, которое было эффективным шагом с точки зрения расширения бизнес-связей и стимулирования туризма.
Говоря о нагорно-карабахском конфликте, президент Ирана заявил, что конфликт должен быть урегулирован исключительно политическим путем, и для его страны важны мир и стабильность в регионе.