Ջեյմս Ապատուրայը հանդիպել է Արա Բաբլոյանին եւ Դավիթ Տոնոյանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը եւ Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայն այսօր քննարկել են Հայաստանի եւ դաշինքի կապերը:
Ազգային Ժողովից հայտնում են, որ Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Հայաստանի մասնակցությունը Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում խաղաղապահ գործողություններին:
«Խաղաղապահ գործողությունների շնորհիվ մեր կարեւոր ներդրումն ենք ունենում միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության ապահովման գործում», - ասել է նա:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մտադիր է ավելացնել ՆԱՏՕ-ի հետ իր համագործակցության ներկայիս տեմպը:
Այսօր Ջեյմս Ապատուրայի հետ հանդիպել է նաեւ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են աղետների ռիսկի նվազեցման, երկրի դիմակայունության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պատրաստվածության մակարդակի բարձրացման ուղղություններով Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության ընդլայնումը:
Ջեյմս Ապատուրայը  եւ Դավիթ Տոնոյանը քննարկել են նաեւ տարածաշրջանային համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ ՆԱՏՕ-ի մեխանիզմների կիրառությամբ:
«Տարածաշրջանային համագործակցության ոլորտում մենք բաց ենք բոլոր գործընկերների համար, քանի որ գտնվում ենք աղետավտանգ նույն աշխարհագրական միջավայրում»,- նշել է Դավիթ Տոնոյանը:

Джеймс Аппатурай продолжает встречи в Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян и спецпредставитель генерального секретаря НАТО на Южном Кавказе и в Цетральной Азии Джеймс Аппатурай обсудили сегодня связи Армении с альянсом.
Ара Баблоян подчеркнул важность участия Армении в миротворческих операциях в Косово и Афганистане.
«Благодаря миротворческим операциям мы вносим свою важную лепту в обеспечение международного мира и безопасности»,- заявил он.
Председатель Национального собрания отметил, что Армения намерена нарастить существующий темп сотрудничества с НАТО.
С Джеймсом Аппатурайем сегодня встретился также министр по чрезвыйчайным ситуациям Армении Давид Тоноян.
На встрече обсуждалось расширение сотрудничества Армении и НАТО по уменьшению рисков бедствий, повышению уровня сопротивления и готовности гражданских инфраструктур.
Джеймс Аппатурай и Давид Тоноян обсудили также необходимость регионального сотрудничества с применением механизмов НАТО.
«В сфере регионального сотрудничества мы открыты для всех партнеров, поскольку находимся в одинаково опасной географической среде»,- отметил Давид Тоноян.