ԱՄՆ-ը Բաքվին կոչ է արել չխանգարել ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակին
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ առաքելությունը «խիստ մտահոգված է Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի շուրջ ստեղծված իրավիճակով»։
Փետրվարի 9-ին՝ հանդես գալով ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի նիստում ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ փոխդեսպան Քեյթ Բըրնսն ասել է.
«Այս գրասենյակը, ինչպես ԵԱՀԿ բոլոր դաշտային առաքելությունները եւ ինստիտուտները, հանդիսանում է այս կազմակերպության կողմից իրականացվող աշխատանքների կարեւոր տարր՝ նպաստելով ԵԱՀԿ-ի հանդեպ անդամ երկրների ստանձնած հանձնառությունների իրագործմանը։
Եթե ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակը ստիպված լինի փակվել, դա վատ կանդրադառնա Ադրբեջանի եւ ԵԱՀԿ հանդեպ նրա կառավարության ստանձնած հանձնառության վրա։
Մենք Ադրբեջանի կառավարությանը հորդորում ենք կառուցողական մոտեցում ցուցաբերել որքան հնարավոր է շուտ խնդրի փոխզիջումային լուծում գտնելու համար, որը թույլ կտա Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակը բաց պահել»։
Մեդիամաքսը նախկինում մանրամասն պատմել էր այն մասին, թե ինչպես է Ադրբեջանը խոչընդոտում Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի մանդատի երկարաձգմանը:

США призвали Баку не блокировать работу офиса ОБСЕ в Ереване
Ереван /Медиамакс/. Миссия США в ОБСЕ «серьезно обеспокоена ситуацией вокруг ереванского офиса ОБСЕ».
9 февраля, выступая на заседании Постоянного совета ОБСЕ, временный поверенный США в ОБСЕ Кейт Бернс сказала:
«Этот офис, как и все полевые миссии и институты ОБСЕ, является важным элементом работы организации, способствуя выполнению обязательств стран-членов к ОБСЕ.
Если ереванский офис ОБСЕ придется закрыть, это негативно отразится на Азербайджане и его обязательствах в отношении ОБСЕ.
Мы призываем правительство Азербайджана проявить конструктивный подход и как можно скорее найти компромиссное решение проблемы, которое позволит сохранить офис ОБСЕ в Ереване».
Медиамакс ранее подробно рассказывал о том, как Азербайджан препятствует продлению мандата ереванского офиса ОБСЕ.