Հայաստանի նախագահը Եվրամիության հրավերով կայցելի Բրյուսել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ վերջին երկու տարիներին Հայաստան-Եվրամիություն կապերն առանձնացել են ակտիվությամբ:
Այսօր ընդունելով Եվրոպական հանձնաժողովի Հարեւանության եւ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստիան Դանիելսոնին, ՀՀ նախագահն ասել է, որ զգալիորեն աշխուժացել է քաղաքական երկխոսությունը, ընդլայնվել է համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում:
Կողմերը հույս են հայտնել, որ Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ նոր շրջանակային համաձայնագրի կնքման գործընթացն առաջիկայում կմտնի ավարտական փուլ:
Քրիստիան Դանիելսոնը կարեւորել է ՀՀ նախագահի սպասվող այցը Բրյուսել, որը, նրա համոզմամբ, նոր լիցք կհաղորդի փոխգործակցության զարգացմանը:
Նախագահը ՀՀ-ԵՄ համագործակցության կարեւոր ձեռքբերումների թվում նշել է ԵՄ խորհրդի կողմից Հայաստանի հետ ընդհանուր ավիացիոն գոտու շուրջ բանակցությունների մանդատը հաստատելու որոշման ընդունումը: Նա հավաստիացրել է, որ Հայաստանը այսուհետ եւս պատրաստակամ է առաջ մղելու ԵՄ-ի հետ փոխգործակցությունը:
ՀՀ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Եվրամիությանը՝ այս գործընթացում Միության կողմից ներդրվող ջանքերի ու ռեսուրսների, այդ թվում՝ գալիք ՀՀ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ տրամադրած աջակցության համար:

Президент Армении по приглашению ЕС посетит Брюссель - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал сегодня, что в течение последних двух лет связи Армения-Евросоюз отличались активностью.
Принимая сегодня гендиректора Европейской комиссии по вопросам соседства и расширения Кристиана Даниельсона, президент Армении сказал, что значительно активизировался политический диалог и расширилось сотрудничество в разных сферах.
Стороны выразили надежду, что вскоре в финальный этап вступит процесс подписания нового рамочного соглашения между Арменией и ЕС.
Кристиан Даниельсон отметил важность ожидаемого визита президента Армении в Брюссель, который, по его убеждению, придаст новый импульс развитию взаимодействия.
Среди важных достижений сотрудничества Армения-ЕС президент отметил решение Совета ЕС об утверждении мандата на переговоры вокруг общей авиазоны с Арменией. Он заверил, что Армения готова и в дальнейшем развивать сотрудничество с ЕС.
Президент Армении выразил благодарность за усилия и ресурсы, которые Евросоюз вкладывает в данный процесс, в том числе за помощь, предоставленную в преддверии парламентских выборов.