Հայաստանի նախագահը Եվրամիության հրավերով կայցելի Բրյուսել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ վերջին երկու տարիներին Հայաստան-Եվրամիություն կապերն առանձնացել են ակտիվությամբ:
Այսօր ընդունելով Եվրոպական հանձնաժողովի Հարեւանության եւ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստիան Դանիելսոնին, ՀՀ նախագահն ասել է, որ զգալիորեն աշխուժացել է քաղաքական երկխոսությունը, ընդլայնվել է համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում:
Կողմերը հույս են հայտնել, որ Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ նոր շրջանակային համաձայնագրի կնքման գործընթացն առաջիկայում կմտնի ավարտական փուլ:
Քրիստիան Դանիելսոնը կարեւորել է ՀՀ նախագահի սպասվող այցը Բրյուսել, որը, նրա համոզմամբ, նոր լիցք կհաղորդի փոխգործակցության զարգացմանը:
Նախագահը ՀՀ-ԵՄ համագործակցության կարեւոր ձեռքբերումների թվում նշել է ԵՄ խորհրդի կողմից Հայաստանի հետ ընդհանուր ավիացիոն գոտու շուրջ բանակցությունների մանդատը հաստատելու որոշման ընդունումը: Նա հավաստիացրել է, որ Հայաստանը այսուհետ եւս պատրաստակամ է առաջ մղելու ԵՄ-ի հետ փոխգործակցությունը:
ՀՀ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Եվրամիությանը՝ այս գործընթացում Միության կողմից ներդրվող ջանքերի ու ռեսուրսների, այդ թվում՝ գալիք ՀՀ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ տրամադրած աջակցության համար:

Armenian President to visit Brussels by EU invitation - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said today that Armenia-EU ties have been marked with activation during the last two years.
Receiving today the Director-General for European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations Christian Danielsson, President of Armenia Serzh Sargsyan said that political dialogue has significantly activated, while cooperation in different spheres has expanded.
The sides expressed hope that the process of signing the new EU-Armenia Framework Agreement would soon enter the final stage.
Christian Danielsson attached importance to Armenian President’s visit to Brussels, which, he is convinced, will give a fresh impetus to the development of mutual collaboration.
President Sargsyan highlighted among achievements of EU-Armenia cooperation the decision by EU Council on approving the mandate of negotiations on establishing a common aviation zone with Armenia. He reassured that Armenia was willing to accelerate the EU-Armenia collaboration.
Armenian President thanked the European Union for putting efforts and recourses in this process, including the support, provided for the upcoming Parliamentary elections in Armenia.