Մենք մտադիր ենք աջակցել հայ-թուրքական երկխոսությանը, ասել է Մերկելը
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի կանցլեր Ագնելա Մերկելն այսօր հայտարարել է, որ իր երկիրը պատրաստ է նպաստել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ երկխոսության հաստատմանը, այդ թվում՝ Օսմանյան կայսրությունում կատարված դեպքերի իմաստավորման տեսանկյունից:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, այս մասին Ագնելա Մերկելն ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ պատասխանելով Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ հարցին:
«Գերմանիային եւ Թուրքիային շատ բան է միավորում: Այդ պատճառով ես եւ Գերմանիայի ամբողջ կառավարությունը մտադիր ենք մեր ներդրումն ունենալ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ երկխոսության հաստատման մեջ»,- ասել է Անգելա Մերկելը:
Կանցլերն այսօր ներկա չի եղել Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հարցի քննարկմանը, սակայն նախորդ օրը նրա մամուլի խոսնակ Քրիստիան Վիրցը գերմանական լրատվամիջոցների հետ զրույցում ասել էր, որ Անգելա Մերկելը սատարում է Հայոց ցեղասպանության բանաձեւի ընդունումը:

Ангела Меркель: Мы намерены способствовать установлению диалога между Турцией и Арменией - Mediamax.am
Ангела Меркель: Мы намерены способствовать установлению диалога между Турцией и Арменией
Канцлер Германии Ангела Меркель
Ереван /Медиамакс/. Канцлер Германии Ангела Меркель заявила сегодня, что страна намерена способствовать установлению диалога между Турцией и Арменией, в том числе по вопросу осмысления событий, произошедших в Османской империи.
Как передает ТАСС, Ангела Меркель сказала об этом в ходе совместной с генсеком НАТО пресс-конференции, отвечая на вопрос о признании Геноцида армян Бундестагом Германии.
«Германию и Турцию многое связывает. Поэтому я и все правительство ФРГ намерены внести вклад в установление диалога между Арменией и Турцией»,- сказала Ангела Меркель.
Канцлер не присутствовала сегодня на обсуждении резолюции в Бундестаге, однако накануне ее пресс-секретарь Кристиан Вирц в беседе с немецкими СМИ сказала, что Ангела Меркель поддерживает резолюцию по признанию Геноцида армян.