Մենք մտադիր ենք աջակցել հայ-թուրքական երկխոսությանը, ասել է Մերկելը
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի կանցլեր Ագնելա Մերկելն այսօր հայտարարել է, որ իր երկիրը պատրաստ է նպաստել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ երկխոսության հաստատմանը, այդ թվում՝ Օսմանյան կայսրությունում կատարված դեպքերի իմաստավորման տեսանկյունից:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, այս մասին Ագնելա Մերկելն ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ պատասխանելով Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ հարցին:
«Գերմանիային եւ Թուրքիային շատ բան է միավորում: Այդ պատճառով ես եւ Գերմանիայի ամբողջ կառավարությունը մտադիր ենք մեր ներդրումն ունենալ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ երկխոսության հաստատման մեջ»,- ասել է Անգելա Մերկելը:
Կանցլերն այսօր ներկա չի եղել Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հարցի քննարկմանը, սակայն նախորդ օրը նրա մամուլի խոսնակ Քրիստիան Վիրցը գերմանական լրատվամիջոցների հետ զրույցում ասել էր, որ Անգելա Մերկելը սատարում է Հայոց ցեղասպանության բանաձեւի ընդունումը:

We intend to facilitate Armenia-Turkey dialogue, says Merkel
Yerevan/Mediamax/. German Chancellor Angela Merkel stated today that her country is ready to facilitate a dialogue between Armenia and Turkey, which will include reflection on what happened in the Ottoman Empire as well.
TASS reports that Angela Merkel made this statement at the joint press conference with NATO Secretary General, answering the question on the Bundestag’s recognition of the Armenian Genocide.
“A lot of things tie Germany and Turkey. That is why the German Government and I intend to contribute to establishment of a dialogue between Armenia and Turkey,” said Angela Merkel.
The Chancellor missed today the vote on the Armenian Genocide today in Bundestag, but her spokeswoman Christiane Wirtz told German media yesterday that Angela Merkel is in favor of the Armenian Genocide resolution.