Եվրամիություն-Հայաստան բանակցությունները կմեկնարկեն մոտ օրերս - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիության եւ Հայաստանի նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները կմեկնարկեն մոտ օրերս:
Այդ մասին ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ նոյեմբերի 26-ին հանդես գալով Թբիլիսիում կայացած Արեւելյան գործընկերության նախարարական ոչ պաշտոնական հանդիպմանը:
«Լիահույս եմ, որ ակտիվ քննարկումների գործընթացի միջոցով մենք կկարողանանք համաձայնության գալ նոր շրջանակային փաստաթղթի շուրջ, որը կարտացոլի մեր երկկողմ հարաբերությունների ծավալն ու խորությունը եւ կսահմանի նոր ուղենիշներ` փոխշահավետ համագործակցության համար», - ասել է նախարարը:
Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստակամություն է արտահայտել ստորագրելու ընդհանուր ավիացիոն համաձայնագիրը՝ Բաց երկնքի քաղաքականության միջոցով ավիացիոն շուկան ազատականացնելուց հետո:
«Մենք մեծ կարեւորություն ենք տալիս մարդկային շփումներին եւ մեր քաղաքացիների ընդլայնված շարժունակությունը դիտարկում ենք որպես կարեւոր նախադրյալ՝ մեր հասարակություններն իրար ավելի մոտ դարձնելու: Արդեն երկու տարի է, ինչ իրականացվում են ԵՄ-Հայաստան մուտքի արտոնագրի դյուրացման եւ հետընդունման համաձայնագրերը: Մենք համոզված ենք, որ հասունացել է պահը՝ առաջ գնալու եւ մեկնարկելու մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը այն ըմբռնմամբ, որ սա բարեփոխումներին ուղղված գործընթաց է», - ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
«Մենք կարծում ենք, որ հնարավոր է լավագույնս օգտագործել տարբեր ինտեգրացիոն շրջանակները` ցուցաբերելով առավել հեռատես մոտեցում: Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալուց ի վեր եւ դեռ դրանից առաջ մենք պաշտպանում էինք այն տրամաբանությունը, որը հիմնվում է տարբեր ինտեգրացիոն ձեւաչափերի ընձեռած հնարավորությունների լավագույնս օգտագործելու վրա` զերծ մնալով նոր բաժանարար գծերի ստեղծումից: Մենք ցանկանում ենք առավելագույնս օգտվել Եվրասիական տնտեսական միությունում մեր անդամակցությունից եւ, միեւնույն ժամանակ, զարգացնել փոխշահավետ հնարավոր լայն համագործակցություն Եվրոպական միության հետ», - նշել է Նալբանդյանը:

Переговоры Армения-ЕС начнутся в ближайшие дни - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Переговоры вокруг нового соглашения между Арменией и Евросоюзом стартуют в ближайшие дни.
Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, выступая 26 ноября в Тбилиси на неформальной встрече глав МИД стран Восточного партнерства.
«Надеемся, что посредством активных обсуждений мы сможем достичь договоренностей о новом рамочном документе, который будет отражать весь объем и глубину наших двухсторонних отношений и установит новые параментры для взаимовыгодного сотрудничества»,- сказал министр.
Эдвард Налбандян заявил, что правительство Армении выразило готовность подписать соглашение о едином авиационном пространстве после либерализации авиационного рынка посредством политики открытого неба.
«Мы придаем важное значение контактам между людьми и рассматриваем свободное передвижение наших граждан как важную предпосылку для сближения наших обществ. Уже два года, как выполняются договоры об упрощении визового режима и реадмиссии между Арменией и ЕС . Мы уверены, что созрел момент для продвижения вперед и начала диалога вокруг либерализации визового режима»,- сказал Эдвард Налбандян.
Министр  также выразил мнение, что возможно наилучшим образом использовать разные интеграционные форматы, проявляя более дальновидный подход.
«С момента присоединения к Евразийскому экономическому союзу и до этого Армения придерживалась логики наилучшего использования возможностей, предоставляемых разними интеграционными форматами, воздерживаясь от создания новых разделительных линий. Мы желаем максимально воспользоваться нашим членством в ЕАЭС и одновременно развивать взаимовыгодное сотрудничества с Европейским союзом»,- сказал министр.