Մոսկվայի եւ Կարսի պայմանագրերի վերանայումն ամբողջապես բացառված չէ
Երեւան: Մեդիամաքս: Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը համոզված է, որ ռուս-թուրքական հարաբերությունների վատթարացման դեպքում Մոսկվան Հայոց ցեղասպանության հարցը կօգտագործի որպես ճնշման լծակ Թուրքիայի դեմ:
Մեդիամաքսի խնդրանքով մեկնաբանելով ՌԴ Պետդումայում Հայոց ցեղասպանության հերքման համար քրեական պատասխանատվություն նախատեսող օրինագծի շրջանառումը, Սերգեյ Մինասյանն ասել է, որ Ռուսաստանը կփորձի Թուրքիայի հետ հարաբերություններում օգտագործել Հայոց ցեղասպանության գործոնը ճիշտ այնպես, ինչպես ժամանակին դա արել եւ անում են ԱՄՆ-ն եւ եվրոպական մի շարք երկրներ:
«Հայկական հարցը, ընդհանուր առմամբ, Թուրքիայի վրա ազդելու ամենաարդյունավետ լծակներից մեկն է: Դա շատ լավ հասկանում են թե Թուրքիայում, թե Ռուսաստանում»,- ասել է Սերգեյ Մինասյանը:
Քաղաքագետի խոսքով՝ ռուս-թուրքական հարաբերությունների էլ ավելի սրման դեպքում չի կարելի բացառել այլ զարգացումներ, մասնավորապես՝ ռուս-թուրքական մի շարք համաձայնագրերի, այդ թվում՝ Մոսկվայի եւ Կարսի պայմանագրերի վերանայումը:
«Սակայն եթե Թուրքիան կարողանա սիրաշահել Ռուսաստանին՝ ընդառաջելով ռուսական կողմի պահանջներին, ապա այս համատեքստում կարող ենք լուրջ զարգացումներ չակնկալել»,- ասել է Սերգեյ Մինասյանը:

Политолог: Пересмотр Московского и Карсского договоров не исключен
Ереван /Медиамакс/. Замдиректора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян уверен, что в случае ухудшения российско-турецких отношений Москва будет использовать вопрос Геноцида армян против Турции.
Комментируя по просьбе Медиамакс новость о внесении в Госдуму РФ законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян, Сергей Минасян сказал, что Россия постарается использовать в отношениях с Турцией вопрос Геноцида армян точно так же, как это делали и делают США и другие страны.
«Армянский вопрос является в целом одним из наиболее эффективных рычагов воздействия на Турцию. Это прекрасно понимают и в Турции, и в России», - сказал Сергей Минасян.
По словам политолога, в случае дальнейшего обострения российско-турецких отношений нельзя исключать возможность возникновения новых процессов, в частности, пересмотра Московского или Карского договоров.
«Однако если Турции удастся примириться с Россией, выполнив ее требования, то вряд ли можно будет надеяться на какие-то серьезные последствия»,- сказал Сергей Минасян.