Մոսկվայի եւ Կարսի պայմանագրերի վերանայումն ամբողջապես բացառված չէ
Երեւան: Մեդիամաքս: Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը համոզված է, որ ռուս-թուրքական հարաբերությունների վատթարացման դեպքում Մոսկվան Հայոց ցեղասպանության հարցը կօգտագործի որպես ճնշման լծակ Թուրքիայի դեմ:
Մեդիամաքսի խնդրանքով մեկնաբանելով ՌԴ Պետդումայում Հայոց ցեղասպանության հերքման համար քրեական պատասխանատվություն նախատեսող օրինագծի շրջանառումը, Սերգեյ Մինասյանն ասել է, որ Ռուսաստանը կփորձի Թուրքիայի հետ հարաբերություններում օգտագործել Հայոց ցեղասպանության գործոնը ճիշտ այնպես, ինչպես ժամանակին դա արել եւ անում են ԱՄՆ-ն եւ եվրոպական մի շարք երկրներ:
«Հայկական հարցը, ընդհանուր առմամբ, Թուրքիայի վրա ազդելու ամենաարդյունավետ լծակներից մեկն է: Դա շատ լավ հասկանում են թե Թուրքիայում, թե Ռուսաստանում»,- ասել է Սերգեյ Մինասյանը:
Քաղաքագետի խոսքով՝ ռուս-թուրքական հարաբերությունների էլ ավելի սրման դեպքում չի կարելի բացառել այլ զարգացումներ, մասնավորապես՝ ռուս-թուրքական մի շարք համաձայնագրերի, այդ թվում՝ Մոսկվայի եւ Կարսի պայմանագրերի վերանայումը:
«Սակայն եթե Թուրքիան կարողանա սիրաշահել Ռուսաստանին՝ ընդառաջելով ռուսական կողմի պահանջներին, ապա այս համատեքստում կարող ենք լուրջ զարգացումներ չակնկալել»,- ասել է Սերգեյ Մինասյանը:

Revision of Moscow and Kars agreements not fully ruled out
Yerevan /Mediamax/. Deputy Director of Caucasus Institute, political scientist Sergey Minasyan is convinced that in case of deterioration of Russia-Turkey relations, Moscow will use the Armenian Genocide issue as a lever of pressure against Turkey.
Upon Mediamax’s request, the political scientist commented on the submission of the draft law on criminalizing the Armenian Genocide Denial to the Russian State Duma noting that Russia will try to use the factor of the Armenian Genocide as it was done and is being done by the U.S. and a number of European countries.
“The Armenian Question is one of the most effective levers against Turkey. Both Turkey and Russia are well aware of it”, said Sergey Minasyan.
According to the political scientist, in case of aggravation of Russia-Turkey relations, other developments particularly revision of a number of Russia-Turkey agreements including Moscow and Kars agreements can’t be ruled out.
“However, if Turkey manages to please Russia meeting the Moscow’s demands, there won’t be significant developments in this context”, said Sergey Minasyan.