Կանադայի վարչապետը հանդիպել է փախստական սիրիահայերի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կանադայի վարչապետ, Պահպանողական կուսակցության առաջնորդ Սթիվեն Հարփերն ու իր ընտանիքն օգոստոսի 10-ին Տորոնտոյի մոտակայքում գտվնող ղպտիների Սուրբ Մարկոս եկեղեցում հանդիպել են սիրիահայ փախստական մի ընտանիքի:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են Հայ-կանադական պահպանողական ընկերակցությունից (Armenian Canadian Conservative Association), վարչապետը զրուցել է սիրիահայ Լեւոն Դանայանի, նրա տիկնոջ՝ Մայդա Մոմջյանի եւ նրանց երկու երեխաների՝ Արազի եւ Գեւորգի հետ, ովքեր Կանադա են տեղափոխվել այս տարվա հունիսին:
Հանդիպման ժամանակ սիրիահայ ընտանիքը Կանադայի վարչապետին է փոխանցել հարյուրավոր իրաքահայ եւ սիրիահայ փախստականների անունից ստորագրված շնորհակալան մեծ բացիկը, որով նրանք երախտագիտություն են հայտնում կանադական կառավարությանը իրենց աջակցելու համար:
Հանդիպումից հետո վարչապետը հայտարարել է, որ վերընտրված կանդական պահպանողական կառավարությունը հանդես կգա նոր՝ երեք տարի տեւողությամբ եւ 9 միլիոն դոլար ծավալով ծրագրով՝ աջակցելու Մերձավոր Արեւելքում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմից  հետապնդումների եւ հալածանքների ենթարկված կրոնական փոքրամասնություններին, այդ թվում՝ հայ քրիստոնյաներին:
Վարչապետի առաջարկած այս ծրագիրը նախատեսում է առաջիկա 4 տարիների ընթացքում Կանադայում ընդունել Իրաքից եւ Սիրիայից շուրջ 10 հազար փախստականի:
«Ամուր ժողովրդավարական հասարակությունները, ինչպես Կանադան, հարգում են կրոնական բազմազանությունը: Վերընտրված պահպանողական կառավարությունը շարունակելու է սատարել կրոնական ազատությանը եւ պաշտպանել կրոնական փոքրամասնություններին՝ դա համարելով որպես Կանադայի արտաքին քաղաքականության հիմնասյուններից մեկը»,- ասել է վարչապետ Հարփերը:

Канадский премьер встретился с армянскими беженцами из Сирии - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Канады, лидер Консервативной партии Стивен Харпер со своей семьей 10 августа в коптской церкви Св. Марка, находящейся недалеко от Торонто, встретился с семьей беженцев - сирийских армян.
Как сообщили Медиамакс в Армяно-канадской ассоциации (Armenian Canadian Conservative Association), премьер побеседовал с Левоном Данаяном, его супругой Майдой Момджян и их двумя детьми – Аразом и Геворком, которые прибыли в Канаду в июне этого года.
В ходе встречи семья передала премьер-министру благодарственную открытку с подписями сотен армян-беженцев из Ирака и Сирии, в которой выражалась благодарность правительству Канады за помощь.
После встречи премьер-министр объявил, что вновь избранное консервативное правительство Канады выступит с новой трехлетней программой со стоимостью 9 млн долларов в помощь религиозным меньшинствам», в том числе и исповедующим христианство армянам, которые преследуются на Ближнем Востоке со стороны группировки «Исламское государство.
Программа предусматривает размещение в Канаде в ближайшие 4 года до 10 тыс. беженцев из Ирака и Сирии.
«Прочные демократические общества, такие как канадское, уважают религиозное разнообразие. Переизбранное консервативное правительство продолжит поддерживать религиозную свободу и защищать религиозные меньшинства, считая это одним из важнейших направлений внешней политики Канады», - сказал премьер-министр Харпер.