Ռիգայում լիակատար աջակցություն են հայտնել Մինսկի խմբի ջանքերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռիգայում ընթացող ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակում այսօր ընդունվել է համատեղ հռչակագիր, որում առանձին կետով անդրադարձ է կատարվում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը:
Հռչակագրում ԵՄ անդամ-պետությունների եւ գործընկեր երկրների ներկայացուցիչները վերահաստատել են իրենց լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում:
«Նրանք վերահաստատում են իրենց լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին, այդ թվում՝ 2009-ից ի վեր նախագահների մակարդակով արված հայտարարություններին»,- ասված է Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակում ընդունված հռչակագրում:
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Նովրուզ Մամեդովն ադրբեջանական Trend գործակալությանն ասել է, որ «Ադրբեջանը զիջումների է գնացել Եվրամիությանը՝ ստորագրելով Արեւելյան գործընկերութան հռչակագիրը»:

Yerevan /Mediamax/. A joint declaration, which contains a separate paragraph on the NK conflict, was adopted today within the framework of EU Eastern Partnership Summit in Riga.
Representatives of EU member states and partner countries reiterated their full support for the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs aimed at the settlement of the NK conflict.
“They reiterate their full support to the mediation efforts by the Co-Chairs of the Minsk Group on the Nagorno-Karabakh conflict, including at the level of Presidents and their statements since 2009,” reads the declaration adopted within the the Eastern Partnership Summit.
Deputy Head of the Presidential Administration of Azerbaijan Novruz Mammadov told Azerbaijani Trend News Agency that “Azerbaijan has made concessions to the EU signing the Eastern Partnership declaration.”