Գերմանիան չի հավատում, որ Թուրքիան աջակցում է «Իսլամական պետությանը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի համար «դժվար է պատկերացնել, որ Թուրքիան կարող է օժանդակել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպությանը»:
Այդ մասին Երեւանի ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոնում այսօր ասել է Գերմանիայի ԱԳՆ-ի պաշտպանական եւ անվտանգության քաղաքականության վարչության պետ Յասպեր Վիկը (Jasper Wieck)՝ Մեդիամաքսի խնդրանքով մեկնաբանելով միջազգային լրատվամիջոցների հրապարակումներն այն մասին, որ թուրքական հետախուզությունը աջակցել է զենքի տեղափոխմանը Սիրիայի տարածք:
Գերմանացի դիվանագետը նշել է, որ Թուրքիան սիրիական ճգնաժամից առավել տուժած պետություններից է, եւ այնտեղ այժմ գտնվում են շուրջ 1,7 մլն փախստականներ:
«Թուրքիան անվտանգության լուրջ սպառնալիքների է բախվում, եւ ես խորհուրդ կտայի չմեղադրել Թուրքիային», - ասել է Յասպեր Վիկը:
Մեկնաբանելով մեղադրանքներն այն մասին, որ հենց Թուրքիայի տարածքում է ISIS-ը իրացնում անօրինական ճանապարհով արդյունահանված նավթը, դիվանագետը կոչ է արել տարանջատել «Թուրքիայի կառավարությունն ու մասնավոր հատվածը»:
Բացի այդ, Յասպեր Վիկը նշել է, որ շատ բարդ է «վերահսկվել 1,7 մլն փախստականներին եւ հստակ իմանալ, թե ինչով են նրանք զբաղված»:

Германия не верит сообщениям о поддержке «Исламского государства» Турцией - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Германии «трудно вообразать, чтобы Турция могла оказывать помощь террористической организации «Исламское государство».
Об этом на пресс-конференции в Информационном центре НАТО в Ереване сказал сегодня начальник управления оборонной политики и безопасности МИД Германии Яспер Вик (Jasper Wieck), комментируя по просьбе Медиамакс публикации международных СМИ о том, что турецкая разведка помогала доставлять оружие на территорию Сирии.
Германский дипломат заметил, что Турция является одной из наиболее пострадааших от сирийского кризиса стран, в которой сегодня находится около 1.7 млн беженцев.
«Турция сегодня сталкивается с большими угрозами своей безопасности, находится в весьма сложной ситуации, и я бы советовал не обвинять Турцию», - сказал Яспер Вик.
Отвечая на вопрос о том, что Турцию также обвиняют в том, что именно на территории этой страны ISIS сбывает нефть, добытую незаконным путем, немецкий дипломат призвал «различать правительство Турции и частный сектор». Кроме того, отметил Яспер Вик, «когда у вас в стране находится 1.7 млн беженцев, очень трудно контролировать их всех и знать, чем они занимаются».