ՀՀ ԱԳՆ. Բաքուն տարօրինակ է արձագանքում միջնորդների կոչերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, ապրիլի 29-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը Հայաստանի արտգործնախարարը միջնորդների ուշադրությունը հրավիրել է վերջին շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ամենաբարձր մակարդակով շարունակվող ռազմատենչ հռետորաբանության, բանակցությունների էությունն ու բովանդակությունը խեղաթյուրող հայտարարությունների, Հայաստանի հետ սահմանին եւ Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի կոպտագույն խախտումների եւ դիվերսիոն գործունեության վրա։
«Տարօրինակ ձեւով են Ադրբեջանի իշխանություններն արձագանքում հասարակություններին խաղաղության պատրաստելու համանախագահների կոչերին` համացանցում հրապարակելով իրենց իսկ կազմակերպած դիվերսիոն գործողության տեսագրությունը»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, իր հերթին, գրառում է կատարել Թվիթերի էջում՝ «արդյունավետ եւ դրական գնահատելով Էդվարդ Նալբանդյանի հետ փարիզյան հանդիպումը»:

МИД Армении: Баку странно реагирует на призывы посредников - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, который находится в Париже с рабочим визитом, встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ и Личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, на встрече 29 апреля министр иностранных дел Армении обратил внимание посредников на воинственную риторику, звучащую в Азербайджане в течение последних недель на самом высоком уровне, заявления, искажающие суть и содержание переговоров, грубые нарушения режима прекращения огня и диверсионные действия на границе с Арменией и линии соприкосновения с Нагорным Карабахом.
«Странным образом власти Азербайджана реагируют на призывы сопредседателей подготовить общества к миру, выкладывая в интернет видеозаписи диверсий, организованных ими же»,- сказал Эдвард Налбандян.
Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик, в свою очередь, сделал запись на своей страничке в Twitter, оценив парижскую встречу с Эдвардом Налбандяном как «эффективную и положительную».