Իսրայելի նախագահը ցավակցել է հայերին, սակայն խուսափել G-բառից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինն ապրիլի 26-ին նախագահական նստավայրում ընդունել է Երուսաղեմի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին:
Ինչպես Մեդիամաքսի թղթակցին հայտնել է Երուսաղեմի Հայ դատի հանձնախմբի ատենապետ Հակոբ Սեւանը, Երուսաղեմի հայ համայնքն առաջին անգամ է արժանանում Իսրայելի նախագահի կողմից Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված ընդունելության:
«Հանդիպմանը հրավիրվել էին Երուսաղեմի Հայոց պատրիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանը, Երուսաղեմի Հայ Դատի հանձնախմբի ղեկավար Ժորժետա Ավագյանը, Իսրայելում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Ցոլակ Մոմջյանը, պատրիարքության ներկայացուցիչներ: Մեկ ժամից ավել տեւած հանդիպման ժամանակ նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինն իր համերաշխությունը եւ ցավակցությունն է հայտնել հայ համայնքին, եւ նշել, որ 1915թ. տեղի ունեցածը 20-րդ դարասկզբի առաջին կոտորածներն են: Ցավոք, նախագահը, ի հեճուկս անցյալում տված իր խոստման, հանդիպման ընթացքում չգործածեց «ցեղասպանություն» եզրույթը»,- ասել է Հակոբ Սեւանը:
Մինչ նախագահի պաշտոնում ընտրվելը Ռեուվեն Ռիվլինը հանդես էր գալիս ի նպաստ Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման:
Նա բազմիցս հրապարակայնորեն խոստացել էր Իսրայելի նախագահ ընտրվելու դեպքում պաշտոնապես ճանաչել ցեղասպանության փաստը:
Հակոբ Սեւանի փոխանցմամբ՝ նախագահական նստավայրում կայացած հանդիպմանը հայ համայնքի ներկայացուցիչներն իրենց ափսոսանքն ու հիասթափությունն են հայտնել Ռեուվեն Ռիվլինին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հարցում խոստումը չիրականացնելու հետ կապված:
Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի հայտարարությունը, միջազգային ճանաչման  վերջին օրինակները, ինչպես նաեւ Ցեղասպանության  հարցով Գերմանիայի Բունդեսթագում վերջերս կայացած քննարկումներն անհարմար իրավիճակ են ստեղծել Իսրայելի ղեկավարության համար:
«Նախագահի ընդունելությունն այս ամոթալի քաղաքականությունը որեւէ կերպ շտկելու քայլ էր՝ ցուցադրելու, թե Իսրայելի ղեկավարությունը չի ժխտում 20-րդ դարասկզբում տեղի ունեցածը»,- ասել է Հայ դատի հանձնախմբի ատենապետը:
Հակոբ Սեւանը փոխանցել է, որ ապրիլի 23-ին եւ 24-ին Երուսաղեմում տեղի են ունեցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված բազմամարդ միջոցառումներ, որոնց ներկա են գտնվել ոչ միայն համայնքի, այլեւ քրիստոնյա բոլոր համայնքների ներկայացուցիչները:

Президент Израиля выразил соболезнования армянам, но не сказал «геноцид» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. По случаю 100-летней годовщины Геноцида армян президент Израиля Реувен Ривлин 26 апреля принял в своей резиденции представителей армянской общины Иерусалима.
Как сообщил Медиамакс председатель комиссии Ай Дата в Иерусалиме Акоб Севан, армянская община Иерусалима впервые была удостоена приема президента Израиля по случаю годовщины Геноцида.
«На встречу были приглашены Армянский Патриарх Иерусалима, архиепископ Нурхан Манукян, координатор иерусалимской комиссии Ай Дата Жоржетта Авакян, почетный консул Армении в Израиле Цолак Сомджян, а также представители патриархата. На встрече, которая продлилась более часа, президент Реувен Ривлин выразил солидарность и соболезнования армянской общине и отметил, что события 1915 года стали первыми погромами начала 20-го века. К сожалению, несмотря на прежние обещания, президент во время встречи не произнес слово «геноцид»»,- сказал Акоб Севан.
До своего избрания на пост президента Реувен Ривлин выступал за признание и осуждение Геноцида армян со стороны Израиля. Он неоднократно публично обещал признать Геноцид армян в случае, если будет избран на пост президента Израиля.
Как сообщил Акоб Севан, на встрече в резиденции президента представители армянской общины выразили Реувену Ривлину свое недовольство и разочарование в связи с тем, что он не выполнил своих обещаний по признанию Геноцида армян.
«Прием у президента был попыткой как-то скрасить эту постыдную политику, показать, что руководство Израиля не отрицает того, что произошло в начале 20-го века», - сказал председатель комиссии Ай Дата.
Акоб Севан сообщил, что 23 и 24 апреля в Израиле прошли многолюдные мероприятия, посвященные памяти жертв Геноцида армян, на которых присутствовали не только представители армянской общины, но и члены всех христианских общин.