Օբաման G-բառը չի ասի եւ Երեւան կուղարկի ԱՄՆ ֆինանսների նախարարին
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ապրիլի 24-ի իր ուղերձում չի օգտագործի «ցեղասպանություն» (genocide) եզրը:
Ինչպես հաղորդել է Ամերիկայի հայկական համագումարը (ԱՀՀ), այդ մասին ԱՄՆ հայկական համայնքի ղեկավարների հետ հանդիպմանը տեղեկացրել են Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավարն ու ազգային անվտանգության հարցերով օգնականի տեղակալը:
Նրանք տեղեկացրել են, որ ԱՄՆ նախագահական պատվիրակությունը ապրիլի 24-ին Երեւանում գլխավորելու է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջեկոբ Լյուն:
Հանդիպումից հետո Ամերիկայի հայկական համագումարի ղեկավար Բրայան Արդունին ասել է, որ «ցեղասպանություն» բառից հրաժարվելու ԱՄՆ նախագահի որոշումը «մեծ հարված է մարդու իրավունքների պաշտպաններին եւ հետքայլ ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում»:
Իսկ ԱՄՆ Հայ Դատի Հանձնախմբի նախագահ Քեն Խաչիկյանն ասել է, որ «նախագահ Օբամայի նահանջը Թուրքիայի առջեւ ազգային խայտառակություն է»: «Դա պարզապես ճշմարտության եւ հավատի դավաճանություն է», - ավելացրել է Խաչիկյանը:

Yerevan /Mediamax/. U.S. President Barack Obama would not use the term "genocide” in his annual statement on April 24.
Armenian Assembly of America (AAA) informs that Armenian American community leaders met with White House Chief of Staff Denis McDonough and Deputy National Security Advisor Ben Rhodes where they were informed that President Obama would not use the term “genocide” in his annual statement on April 24th.
McDonough and Rhodes informed that U.S. Treasury Secretary Jacob J. Lew will lead a Presidential Delegation to Yerevan, Armenia on April 24th.
After the meeting Bryan Ardouny released the following statement:
“The President's unwillingness to speak truthfully about the Armenian Genocide is not what we expect from a world leader on the centenary of the Armenian Genocide. His failure to use the term genocide represents a major blow for human rights advocates and sets the clock back on genocide prevention”.
“President Obama's surrender to Turkey represents a national disgrace. It is, very simply, a betrayal of truth, a betrayal of trust,” said Armenian National Committee of America (ANCA) Chairman Ken Hachikian.