Օբաման G-բառը չի ասի եւ Երեւան կուղարկի ԱՄՆ ֆինանսների նախարարին
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ապրիլի 24-ի իր ուղերձում չի օգտագործի «ցեղասպանություն» (genocide) եզրը:
Ինչպես հաղորդել է Ամերիկայի հայկական համագումարը (ԱՀՀ), այդ մասին ԱՄՆ հայկական համայնքի ղեկավարների հետ հանդիպմանը տեղեկացրել են Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավարն ու ազգային անվտանգության հարցերով օգնականի տեղակալը:
Նրանք տեղեկացրել են, որ ԱՄՆ նախագահական պատվիրակությունը ապրիլի 24-ին Երեւանում գլխավորելու է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջեկոբ Լյուն:
Հանդիպումից հետո Ամերիկայի հայկական համագումարի ղեկավար Բրայան Արդունին ասել է, որ «ցեղասպանություն» բառից հրաժարվելու ԱՄՆ նախագահի որոշումը «մեծ հարված է մարդու իրավունքների պաշտպաններին եւ հետքայլ ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում»:
Իսկ ԱՄՆ Հայ Դատի Հանձնախմբի նախագահ Քեն Խաչիկյանն ասել է, որ «նախագահ Օբամայի նահանջը Թուրքիայի առջեւ ազգային խայտառակություն է»: «Դա պարզապես ճշմարտության եւ հավատի դավաճանություն է», - ավելացրել է Խաչիկյանը:

Обама не произнесет G-слово и отправит в Ереван министра финансов США
Ереван /Медиамакс/. Президент США Барак Обама в своем послании 24 апреля не будет использовать термин «геноцид» (genocide).
Как сообщает Армянская Ассамблея Америки (ААА), об этом на встрече с руководителями армянской общины США сообщили глава администрации Белого дома и зампомощника президента по национальной безопасности.
Они сообщили, что президентскую делегацию в Ереване 24 апреля возглавит министр финансов США Джейкоб Лью.
После встречи глава ААА Брайан Ардуни сказал, что решение президента США отказаться от использования слова «геноцид» является «сильным ударом по защитникам прав человека и шагом назад в деле предотвращения геноцидов».
А глава Армянского национального комитета США Кен Хачикян сказал, что «отступление президента Обамы перед Турцией является национальным позором».