Ավստրիան ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ավստրիայի խորհրդարանն այսօր ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ:
Ինչպես Մեդիամաքսի թղթակցին հայտնել է ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի հաղորդակցության պատասխանատու Պետո Դեմիրճյանը, ավստրիական խորհրդարանում ներկայացված 6 քաղաքական խմբակցությունների ընդունած միացյալ հայտարարությունում նշվում է, որ 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի հանդեպ իրականացված զանգվածային կոտորածները եղել են ցեղասպանություն:
«Բանաձեւում նշվում է նաեւ Ավստրիայի՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու բարոյական պատասխանատվության մասին, քանի որ Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Ավստրո-Հունգարիան եւ Գերմանական կայսրությունը Օսմանյան Թուրքիայի դաշնակիցներն էին»,-  ասել է Պետո Դեմիրճյանը:
Նա հավելել է, որ վաղը Ավստրիայի խորհրդարանի անդամները մեկ րոպե լռությամբ կհարգեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Պետո Դեմիրճյանի խոսքով՝ ապրիլի 24-ին Ավստրիայի պաշտոնական պատվիրակությունը Երեւանում կներկայացնի ՀՀ-ում Ավստրիայի դեսպանը:

Austria recognizes Armenian Genocide
Yerevan/Mediamax/. The Austrian parliament today adopted a resolution condemning the Armenian Genocide.
As Bedo Demirdjian, Communications and PR Officer at European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) told Mediamax’s correspondent, the joint statement adopted by 6 political parties represented in the Austrian parliament notes that the mass killings of Armenians in the Ottoman Empire 100 years ago were a genocide’.
“The resolution also points out Austria’s moral responsibility for recognizing the Armenian Genocide as during the World War I, Austria-Hungary and German Empire were the allies of the Ottoman Turkey”, said Bedo Demirdjian.
He added that the Austrian MPs will respect the memory of the Armenian Genocide victims with a moment of silence tomorrow.
According to Bedo Demirdjian, on April 24, the Austrian official delegation in Yerevan will be represented by Austria’s Ambassador to Armenia.