Ավստրիան ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ավստրիայի խորհրդարանն այսօր ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ:
Ինչպես Մեդիամաքսի թղթակցին հայտնել է ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի հաղորդակցության պատասխանատու Պետո Դեմիրճյանը, ավստրիական խորհրդարանում ներկայացված 6 քաղաքական խմբակցությունների ընդունած միացյալ հայտարարությունում նշվում է, որ 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի հանդեպ իրականացված զանգվածային կոտորածները եղել են ցեղասպանություն:
«Բանաձեւում նշվում է նաեւ Ավստրիայի՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու բարոյական պատասխանատվության մասին, քանի որ Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Ավստրո-Հունգարիան եւ Գերմանական կայսրությունը Օսմանյան Թուրքիայի դաշնակիցներն էին»,-  ասել է Պետո Դեմիրճյանը:
Նա հավելել է, որ վաղը Ավստրիայի խորհրդարանի անդամները մեկ րոպե լռությամբ կհարգեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Պետո Դեմիրճյանի խոսքով՝ ապրիլի 24-ին Ավստրիայի պաշտոնական պատվիրակությունը Երեւանում կներկայացնի ՀՀ-ում Ավստրիայի դեսպանը:

Австрия признала Геноцид армян
Как сообщил корреспонденту Медиамакс ответственный по коммуникациям европейского офиса «Ай Дата» АРФД Пето Демирчян, в едином заявлении, принятом представленными в парламенте Австрии шестью политическими фракциями, отмечается, что осуществленные массовые 100 лет назад в Османской империи погромы армян являются геноцидом.
«В резолюции отмечается также моральная ответственность Австрии в плане признания Геноцида армян, поскольку в годы Первой Мировой войны Австро-Венгерская и Германская империи были союзниками Османской Турции», - сказал Пето Демирчян.
Он добавил, что завтра члены австрийского парламента почтят память жертв Геноцида армян минутой молчания.
По словам Пето Демирчяна, 24 апреля официальную делегацию Австрии в Армении возглавит посол Австрии в Армении.